ב-13.4 בחצות תיגמר תקופת המנדט שניתנה ליו”ר כחול לבן בני גנץ להקים ממשלה, כאשר הנשיא ראובן ריבלין יכול עדיין להאריך את התקופה. תום המנדט המתקרב של בני גנץ מהווה עילה לזירוז המשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן. גנץ פנה כזכור אל נשיא המדינה ראובן ריבלין ועידכן אותו כי יתכן ויצטרך לבקש ממנו לאחר חג הפסח את הארכת המנדט. נשיא המדינה המעוניין לסיים עם הסאגה הבלתי נגמרת של אי הרכבת ממשלה בישראל, לא צפוי להסכים בקלות להארכת המנדט ויאריך אותו רק אם יתרשם שהמשא ומתן להרכבת ממשלה אכן מתקדם. בשיחה עם גנץ הבהיר ריבלין כי ישקול אם להאריך את תקופ המנדט.

המחלוקות העיקריות בין הליכוד לכחול לבן הן על משרד המשפטים ומינוי שופטים וסוגיית הריבונות על בקעת הירדן ויהודה ושומרון כחלק מתוכנית המאה של הנשיא טראמפ.

ח”כ טרופר מכחול לבן התייחס הבוקר למשא ומתן הקואליציוני ואמר כי “נמשכים המגעים. זה לא שיש פיצוץ, אבל עדיין יש פערים. מקווה שהם ניתנים לגישור”. אתמול בערוץ הכנסת התייחס טרופר  לסוגיית מינוי שופטים: “לא מוכנים לשום שינוי. בכל נושא סמכויות משרד המשפטים אין על מה לדבר”. 

חילי טרופר. צילום פלאש 90

אתמול בראיון לשמעון ריקלין בערוץ 20 אמרה ח”כ איילת שקד ממפלגת ימינה כי “נתניהו אומר לנו שהוא עומד על כך שיהיה סיפוח בשלושה חודשים הקרובים. בליכוד אומרים שבלי זה אין ממשלה”. שקד תקפה בראיון את הכוונה לוותר על תיק המשפטים ולתת אותו לכחול לבן: “לא מבינים את המשמעות של העברת משרד המשפטים לכחול לבן. מי יגן על ההתיישבות עכשיו?”.

היום הודיעה שקד כי ימינה תומכת בדרישת הליכוד לשינוי הוועדה למינוי שופטים. התקפלות של גוש הימין בפני כחול לבן בעניין הועדה לבחירת שופטים, אחרי שהליכוד כבר התקפלו במסירת תיק המשפטים לניסנקורן, חייבת להיות קו אדום. ריסון האקטיביזם המשפטי ושינוי מורשת אהרון ברק הם מדגליו החשובים ביותר של המחנה הלאומי. רק לאחרונה ראינו דוגמא חיה להתערבות בוטה של בג”ץ בעבודת הכנסת, תוך רמיסת הפרדת הרשויות. ויתור בנושא זה יהיה קו אדום שאסור לליכוד לחצות”.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.