פרסום ראשון: בניסיון למזער נזקים ועל רקע המשבר החמור שהתפתח לאחרונה בין צה"ל להנהגה הרוחנית של הציבור הדתי-לאומי, הגיע דובר צה"ל וראש אכ"א האלוף למכינה הקדם צבאית "צהלי" ונפגש עם שעומדת בראש המכינה. הרבנית נגן חתומה גם היא על המכתב החריג שפורסם אמש, ועליו חתומים שורה של רבנים בכירים המשתייכים לזרם המתון בציונות הדתית. במכתב יוצאים הרבנים בקריאה לבני הנוער בציונות הדתית לבל ישרתו במסגרות מעורבות ביחידות קרביות בצה"ל. מכינת "צהלי" היא לבנות ע"ש הנווטת תמר אריאל ז"ל ומיועדת לבנות המעוניינות "להכשיר את עצמן לקראת השירות הצבאי". חתימתה של הרבנית נגן על המכתב מעידה על עוצמת הקרע בין צמרת צה"ל לציונות הדתית, על רקע הניסיונות לשלב בנות בכל תפקידי הלחימה בצה"ל במסגרות מעורבות. כאמור, דובר צה"ל אלמוז נפגש עם הרבנית נגן במה שנראה כניסיון להנמיך את הלהבות. גורם בצה"ל מסר לערוץ 20 כי הפגישה נקבעה לפני כשבוע, בלי קשר להתפתחויות האחרונות.

דובר צה"ל מוטי אלמוז. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
דובר צה"ל מוטי אלמוז. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במכתב נקבע כי חל איסור לשרת ב"מסגרת הכוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה", כולל יחידות קרביות מעורבות. "אין להקל ולהתיר מסגרות אלו", נכתב. "יש לחלק מהנוער תחושה ש'אמרתם לנו עד עכשיו שאסור לבנות להתגייס לצה"ל, וזה שעכשיו הן מתגייסות מראה שהכול מותר ולא אכפת לנו מה שאתם אומרים ונחליט לבד'", אמרה היום הרבנית מיכל נגן לאתר ערוץ 7. "לכן הייתה מחשבה שצריך לצאת עם אמירה אחדותית ככל האפשר שמתייחסת לסוגיה הזאת, מה מותר ומה אסור במסגרת השירות המשותף לנשים ולגברים, ואיך מייצרים גבולות בני הגנה מבחינה הלכתית.

הרבנית מיכל נגן, ראש המכינה הקדם-צבאית 'צהלי'. צילום: יח"צ
הרבנית מיכל נגן, ראש המכינה הקדם-צבאית 'צהלי'. צילום: יח"צ

"אני שומעת שלמובילי צה"ל יש רצון גדול מאוד לעשות צעדים בוני אמון מול הציונות הדתית, אבל יש שאלה גדולה מאוד אם יש להם את היכולת לכך, האם יש להם יכולת להטמיע ערכים חדשים בתוך הצבא. לא יכול להיות שחייל שמבקש לשמור על ערכי הצניעות נתפס כמיליטנטי ופרימיטיבי", הוסיפה נגן.

על המכתב חתומים שורה של רבנים ורבניות, ראשי מוסדות וארגונים מכל הקשת הליברלית בציונות הדתית. בין היתר, חתומים על המכתב רבני בית הלל, רב העיר אפרת הרב שלמה ריסקין, ראש ישיבת הקיבוץ הדתי מעלה גלבוע, הרב דוד סתיו, ראש ישיבת הר עציון הרב יעקב מדן ועוד.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.