ראש () , אלוף (במיל) , הגיש לפני זמן קצר לנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, את ההערכה האסטרטגית השנתית לישראל לשנת 2019. מדובר בניתוח הסביבה הביטחונית של ישראל ופרישת שורה של המלצות למקבלי ההחלטות.

האיום הגבוהה ביותר על ישראל הוא מצפון

חוקרות וחוקרי המכון הציגו לנשיא את הסוגיות הביטחוניות והמדיניות המהותיות לישראל בפרוש שנת 2019. על בסיס זה ותחזית אתגרי הביטחון הלאומי, מציג המכון אסטרטגיית-על מדינית-ביטחונית להתמודדות אל מול האיומים על מדינת ישראל. על פי הערכת המכון, האיום הגבוהה ביותר על ישראל הוא מצפון. ההערכה היא כי העימות בצפון יפתח בכל החזיתות ויקרא מלחמת "הצפון הראשונה", מול כל גורמי הכוח בצפון: איראן, חיזבאללה והמשטר הסורי.

פעילות צה"ל בגבול כפי שהיא נראית מהצד הלבנוני, בשבוע שעבר. צילום ערבי

 

"בתחילת השנה איראן הגבירה את מאמציה לבסס יכולת צבאית עצמאית בסוריה ולהקנות לחזבאללה יכולות צבאיות מתקדמות", עולה מהדו"ח. "ישראל נקטה פעילות צבאית נמרצת נגד מאמץ זה ותקיפותיה פגעו קשות בתשתית האיראנית, אולם ספק אם איראן תוותר על נוכחותה בסוריה. עם התייצבותה של סוריה וחימושה מחדש ע"י רוסיה, שאינה מקלה על הפעילות הישראלית – הצטמצם חופש הפעולה של צה"ל".

הדו"ח קובע כי אם יתממש תרחיש של עימות מלא, הוא לא יהיה מוגבל לחזית אחת, ונמצא עצמנו ב"מקרה הכול", בו ישראל מתמודדת עם איראן, סוריה וחיזבאללה בצפון, לצד ארגוני הטרור ברצועת עזה. זוהי אפשרות שעל ישראל להיות מוכנה לה.

2019 – פוטנציאל ההתלקחות הגבוה ביותר מול חמאס בעזה

לפי הדו"ח, בשנת 2019 ישנו סיכוי גבוהה מאוד לעימות בדרום. "מדובר בפוטנציאל ההתלקחות מול חמאס בעזה הוא גבוה ביותר בשנת 2019, אם כי חומרת האיום פחותה משמעותית מזה הנשקף לישראל בחזית הצפון", קובע הדו"ח.

"הסיבות המרכזיות לנפיצות הגבוהה הן הידרדרות מתמשכת של המצב החברתי-כלכלי ברצועה, לחץ מצד הרשות הפלסטינית על חמאס בעזה, וגם שחיקה שחלה במשך הזמן בהרתעה שהושגה על ידי ישראל במבצע 'צוק איתן' (קיץ 2014). אם מבצע אטימת המנהרות בצפון יסתיים ללא הסלמה והדיון בפרויקט דיוק הטילים שבידי חזבאללה לא יבשיל למבצע מנע יזום נגדו, אזי על ישראל להסיט את מאמציה בחזרה לרצועת עזה, לבנות מחדש את ההרתעה כלפי חמאס ולפגוע קשות בזרוע הצבאית של הארגון".

רקטה, ירי, אזעקה, צבע אדום, צוק איתן, עזה, עוטף עזה, התראות, התראה
ירי רקטה מרצועת עזה לשטח ישראל. צילום: רויטרס

 

גם בגזרת יהודה ושומרון קובע המכון כי יש חשש להדרדרות "ברקע ההמתנה לפרסום "עסקת המאה" על ידי ממשל טראמפ, שעתידה לפי תחזיות רבות להתפרסם בקרוב – מהלך שסיכויי ההצלחה שלו נראים בכל מקרה קלושים.

זירת פיגוע הירי בגבעת אסף. צילום: רויטרס

 

"במקרה הטוב ישראל תצליח לנצח ב"משחק האשמה" והכישלון יוטל על הפלסטינים, שדחו את היוזמה עוד טרם פרסומה", קובע הדו"ח. "ישראל תצטרך לשאת גם היא בתוצאות הכישלון, שבין היתר יתבטא בערעור נוסף של יציבות הרשות הפלסטינית".

"סכנה על עתידה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי"

על פי הדו"ח, "סיכונים אלו מצטרפים לתוצאות האפשריות של סוף עידן אבו מאזן. בטווח הארוך שוכנת סכנה של גלישה למציאות של מדינה אחת, שטומנת בחובה השלכות חמורות על עתידה, אופייה ודמותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. ההמלצה ברורה: אימוץ מתווה המכון לזירה הפלסטינית שפורסם באוקטובר 2018 שומט מידי הפלסטינים את יכולת הווטו על עתידה של ישראל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.