הסוף לעמלות הכרטיסים באינטרנט? צילום: פלאש 90
הסוף לעמלות הכרטיסים באינטרנט? צילום: פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, החלה היום להכין לקריאה ראשונה את הצעתה של ח"כ תמר זנדברג, לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאסור על גביית עמלה בעסקאות שמבוצעות באינטרנט. לפי ההצעה, לא ניתן יהיה לגבות עמלה בהזמנה באינטרנט שאינה נגבית בעסקה פרונטלית.

הדבר נהוג בעיקר ברכישת כרטיסי קולנוע באינטרנט, עבורן נגבית עלמה שאינה נגבית ברכישה בקופות – והצעת החוק נועדה לשים סוף לתופעה.

מנכ"ל הסינמה סיטי, אבי אדרי, הסביר כי ההזולה המבוקשת לא אפשרית וכי התחרות של חברות ההפקה והסרטים מול הצפייה באינטרנט גורמת להם להילחם על כל שקל, ואם אכן תבוטל הגביה דרך האינטרנט – הכסף יגבה ממקום אחר. "אם מחר בבוקר מבטלים את זה, אז על כל שקל שלקחתי עמלה אני צריך להוסיף שני שקלים למחיר הכרטיס", הסביר.

היו"ר כבל התייחס לטענות כי הצעת החוק תביא לעליית מחירי הכרטיסים ואמר כי אין הצעת חוק שלא גררה איומים מסוג זה. הוא הוסיף כי ההצעה תעבור על אף האיומים וכי הוועדה לא תתפשר על הצעות שיעשו ממנה "חוכא ואיטלולא".

האוכלוסייה החלשה תיפגע מביטול העמלות שיובילו לעליית המחירים

נושא העמלות הוא נושא מורכב ואין בו אחידות דעים. כך למשל מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, אמר כי המשרד מתנגד להצעה והוסיף כי לחברות יש עלויות אמתיות בגין השימוש באינטרנט, ומי שמבצע הזמנה באינטרנט הן דווקא הקבוצות החזקות. לדבריו, האוכלוסייה החלשה מגיעה לקופות ואם הצעת החוק תביא לעליית מחיר הכרטיס בקופה הם אלה שיפגעו. לדבריו, הפתרון צריך להיות פטור מעמלה למי שרוכש 3 כרטיסים או יותר.

ח"כ זנדברג אמרה בתגובה כי מדובר רק ב-30% מהרוכשים באינטרנט. נציגת משרד המשפטים, עו"ד הילה דוידוביץ', טענה כי ועדת השרים לחקיקה התנגדה להצעת החוק ואמרה כי זה מחייב את כל נציגי הממשלה. לדבריה, "לא צריך להיות כלכלן כדי לדעת שפיקוח יכול להביא להעלאת מחירים".

ח"כ תמר זנדברג. צילום: פלאש 90
ח"כ תמר זנדברג. צילום: פלאש 90

לעומתם, מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיט, תהה איך מחירי הכרטיסים עם עמלות האינטרנט זהים לכרטיסים בקופה, והציע שהרשות להגבלים עסקיים תבדוק את העניין. היועץ המשפטי של רשות ההסתדרות לצרכנות, עו"ד וגיף אליאב, הוסיף ואמר כי עמלת האינטרנט היא 10% מהעסקה, ואם הכרטיסים נרכשו במבצע של אחד פלוס אחד היא מזנקת ל-20% מהעסקה.

התופעה של מחירים אחידים בין כרטיסים בקופות לכרטיסים באינטרנט היא תופעה נפוצה. כך למשל נציג התאחדות ענף הקולנוע, ד"ר שלומי פריזט, ציין כי מבדיקה שעשה גילה שזה המצב גם בברלין, פרנקפורט, לונדון, פריז, רומא, ניו יורק ומקומות נוספים.

המפיק משה אדרי סיפר כי רשתות הקולנוע נלחמות על חייהן. "לפני חודש הלכה רשת לפשיטת רגל, אין כסף בתעשייה הזו. אתם חושבים שאנחנו מדפיסים כסף אבל יש לנו תחרות יומיומית מול האינטרנט. אנחנו חתומים על ערבויות אישיות מפה ועד רמת גן. ח"כ זנדברג רוצה לקבל חשיפה על משהו שטותי".