בשנת 2008 פרסם ההיסטוריון ד"ר אילן פפה מחיפה כי ישראל מבצעת רצח עם ברצועת עזה. קודם לכן הוא טען כי הטרנספר הינה המדיניות הרשמית של פוליטיקאים בכירים בישראל ומעטים הם אלה המתנגדים לה. גם ריצ'ארד פאלק, שהיה הממונה מטעם האו"ם על זכויות האדם בשטחי יהודה ושומרון, טען טענה דומה והוסיף כי הפיגועים שהתרחשו בארצות הברית מקורם במדיניות שלה בהשפעת היהדות הגלובלית שהורסת כל חלקה טובה. הוא גם העניק חסות לספרו של המוזיקאי הישראלי גלעד עצמון בו נטען כי מדינת ישראל היא גרמניה הנאצית של ימינו וכי צעדות המוות באירופה היו צעד הומניטרי כלפי היהודים.

מה גורם ליהודים בישראל וברחבי העולם שונים לבטא עמדות כה אנטי-יהודיות ולעתים קרובות גם שקריות כנגד בני עמם? בשנת 1902 פרסם היהודי המומר אוטו ויינינגר ספר העוסק במגדר ובו עסק גם במהותם של היהודים.

אוטו וגינר
אוטו וגינר

טענותיו הגזעניות כלפי היהודים בחיבורו היו בשימוש נרחב בקרב התועמלנים של המפלגה הנאצית כמה עשרות שנים לאחר מכן. העמדות והפעילויות, שזוכות להגדרה אוטו-אנטישמיות, פוגעות לא אחת בעם היהודים בנפש ורכוש, שהרי לטענת שונאי ישראל, אם מישהו משלהם מצדיק את הטענות, מי אנחנו שנתכחש להן?

פעילויות אלו היו מנת חלקם של יהודים רבים כבר החל מהמאה ה-1 ועד ימינו אנו. בשנת 66, עם תחילת המרד הגדול כינס יהודי מומר בשם אנטיוכוס, שהיה מבכירי התושבים בעיר אנטיוכיה, את תושבי העיר והעליל על היהודים כי הם זוממים לשרוף את העיר – דבר שגרר פרעות ביהודי אנטיוכיה שהובלו על ידי אותו יהודי.

כמה שנים לאחר מכן צרו הלגיונות הרומאים בהנהגתו של טיטוס על ירושלים. יועצו הראשי של טיטוס היה יהודי מאלכסנדריה בשם טיבריוס יוליוס אלכסנדר. הסוף ידוע – ירושלים ובית המקדש נחרבו. אותו יועץ דאג עוד קודם לכן לדכא מהומות של יהודים בעיר הולדתו – דיכוי שגרר את מותם של כ-50,000 יהודים.

בימי הביניים היו אלה ניקולס דונין ופבלו כריסטיאני – שניהם נולדו יהודים והמירו את דתם לנצרות. דונין פנה מספר רב של פעמים לאפיפיור על מנת שיגביל את לימודי התלמוד אצל יהודים משום שהם כוללים דברי שטנה כנגד גדולי הנצרות. פניות אלה גררו את שריפת ספרי התלמוד ההמונית שהתקיימה במשך יומיים שלמים בפריז של 1292. בן דורו, פבלו כריסטיאני תמך בפעילותו של דונין ובעצמו גרר את הרמב"ן לוויכוח ברצלונה בו קבל כנגד היהדות מול עיניו הבוחנות של המלך, ובהמשך הכריח יהודים לממן לו את מסעות השכנוע בקרב יהודים לאמיתותה של האמונה הנוצרית.

כך שנראה שהאוטו-אנטישמיות הולכת בצילה האפל של היהדות מאז העת העתיקה ושוב, נשאלת השאלה מאין נובע הרצון של בן לעם היהודים לקטרג בצורה שקרית על בני עמו. כמו כן, האם כל מי שקובל כנגד היהדות הוא אוטו-אנטישמי? לא ולא.

האם כל מי שקובל כנגד מדינת ישראל הוא אוטו-אנטישמי – ודאי שלא. אולם לטעמי, כל אדם שבאופן סיסטמטי תולה את אשמת כל עוולות העולם ביהודים או במדינת ישראל שהיא למעשה היהדות הריבונית – הרי שהוא אנטישמי. אם במקרה הוא יהודי אז ההגדרה הזו נכונה לגביו.

 

בורוס (במרכז). הפך כיהודי לנאצי
בורוס (במרכז). הפך כיהודי לנאצי

 

ישנם פסיכולוגים שטוענים כי מקורה של האוטו-אנטישמיות ביצר של שנאה עצמית שבא לידי ביטוי בקבוצה אליה הוא שייך. כמו למשל סיפורו של דניאל בורוס מארצות הברית, יהודי מניו-יורק שהיה חלק מהקו-קלאס-קלאן ומהמפלגה הנאצית בארצות הברית. טענה נוספת הינה שאותם אלה שמוציאים רעה את דיבתם רעה של היהודים ומדינת ישראל עושים זאת בשל רצונם בפרסום וקבלה בקרב אקדמאים שדעות מעין אלה מקובלות עליהן.

תהיה הסיבה אשר תהיה, חובה עלינו כאזרחים נאמנים למדינת ישראל וכנצר לעם היהודי העתיק שלא לפגוע בצורה זו או אחרת באותם מגדפים. עלינו להוכיח אותם על טעותם קבל עם ועדה. ולגבי אלה המלעיזים וטוענים כי דבריהם אמת שהרי בן העם היהודים טוען אותם – הרי שזו רק הוכחה לכך שמדינת ישראל הינה דמוקרטיה רב-גונית שחופש הדיבור בה הוא רחב – אולם אין זו הוכחה לאמיתות דבריהם.איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק