ברקע ההסלמה הביטחונית, השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי , נפגש היום (ד') עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) . "לצערנו, 24 השעות האחרונות היו מורכבות במיוחד. הרקטות שנורו לעבר , הן מסוכנת וחמורה של המצב", אמר לריבלין. "הירי תואם לתבנית של פרובוקציות שמבקשות להביא את ישראל ועזה לעימות מדמם נוסף. זו אחריותנו ותפקידנו לעשות הכל בכדי למנוע עימות כזה".

"מעל הכל – למנוע מלחמה שתהיה הרסנית כלפי תושבי וכלפי הישראלים החיים לאורך הגבול". מלדנוב עם ריבלין. צילום: מארק ניימן, לע"מ

 

לדברי שליח האו"ם, "ברצוני להבהיר שבשלושת החודשים האחרונים עבדנו עם כל הצדדים המעורבים עם ממשלת ישראל, עם הרשות הפלסטינית, עם השחקנים האזוריים, ובמיוחד עם מצרים והקהילה הבינלאומית. ברצוננו להשיג שלוש מטרות: ראשית ומעל הכל למנוע מלחמה שתהיה הרסנית כלפי תושבי עזה וכלפי הישראלים החיים לאורך הגבול. שנית, להקל על מצבם הקשה של תושבי עזה החיים בתנאים נוראיים, ומטרה שלישית, לתמוך במאמץ המשותף שלנו עם מצרים להשיב את הרשות הפלסטינית לשליטה בעזה. זוהי הדרך היחידה להתקדם".

מלדנוב המשיך ואמר כי "ב-48 שעות הקרובות אנחנו מקווים שהמאמץ להרגעה יישא פרי ונוכל לראות זאת בשטח, ולמנוע הסלמה למען האינטרס של השכנת שלום בין ישראלים לפלסטינים ולמען האזור כולו. כעת הזמן למעשים ולא למילים. עלינו לראות פעולות הרגעה ברורות של כל הצדדים, אחרת התוצאה תהיה הרת אסון עבור כולם. אני מצפה לשיחותיי עימך בכדי להבין מה ניתן לעשות על מנת למנוע הסלמה חמורה נוספת ולהביא לרגיעה כדי שנוכל להתקדם באופן בונה ויעיל".

ריבלין למלדנוב: "כל עוד הירי נמשך – לא קיים סיכוי להקלה על סבלם של אזרחי עזה"

הנשיא ריבלין אמר מצידו למלדנוב כי "כל עוד שולט ברצועה הוא הנושא באחריות לכל מתקפה כנגד ישראל. ממשיך להחזיק את אזרחי הרצועה כבני ערובה וממיט חורבן ואסון על תושביה. כל עוד הירי וההתגרות נמשכים, לא קיים סיכוי להקלה על סבלם של אזרחי עזה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.