אתמול בערב שודר בערוץ 10 סרטה התיעודי של הבמאית ציפי ביידר על החיים וההתמודדות של משפחתה של דפנה מאיר ז"ל, בשלושים הימים הראשונים לאחר הרצח שזעזע מדינה שלמה.

הכתבה ב"הארץ"
הכתבה ב"הארץ"

דפנה מאיר ז"ל נרצחה בידי מחבל שפל בן 15 לעיני ילדיה בביתה בישוב עתניאל. אשה שרובנו הכרנו את מעלותיה ואישיותה הייחודית בעקבות הסיפורים שנחשפו לאחר הרצח הנורא. במדד האנושיות האוניברסלית, לו הסרט היה מתורגם כרגע לעשרים שפות ומשודר ברחבי הגלובוס, ספק רב אם היינו מוצאים מישהו שהסרט לא היה מכווץ את ליבו, הופך את בטנו וגורם לדמעותיו לזלוג בכמויות.

אלה תגובות טבעיות אצל כל מי שלב פועם בחזהו. דווקא אצלנו למרבה העצב והצער ניתן למצוא את אלו שבבית החזה שלהם לא פועם לב, אצלם כנראה יש אבן קשה ואכזרית שגם במקרים קיצוניים ביותר לא מצליחה להפריש מעט חמלה ואמפתיה, רק לעג אימה וקרירות אכזרית.

מי שנחשף למאמרו של רוגל אלפר ב"הארץ" יכול להזדהות היטב עם התיאורים שתיארתי. "נתן מאיר לא פרטנר" זעקה כותרת המאמר. אלפר טען כי הסרט "פוליטי" ולכן אסור לצפות בו "צפייה אמפתית וסנטימנטלית". הוא מאשים את נתן אבי המשפחה בגזענות, בז לו על אמונתו באלוהים שעוזרת לו להתמודד עם מה שאירע, והוא חוזר ומכריז כי נתן איננו פרטנר שלו לכלום וכנראה שגם לא למדינה.

טוב, עם זה אני דווקא מוכנה להסכים, גם מבחינתי השמאל הרדיקלי והמחנה הלאומי לא פרטנרים למדינה. השמאל חי בסוג של בועה, לה לה לנד אם תרצו ואנחנו חיים בארץ הזאת, ארצנו היחידה, האהובה ומוכת הכאב, שעליה נשמור ונגן בכל מחיר.

רק תזכורת קצרה לאלו שאולי כבר שכחו: זה אותו אלפר שאמר בתחילתו של גל הטרור הנוכחי שאם מחבל יפגע בו הוא יבין ויצדיק אותו. זה גם אותו אלפר שהביע סלידה וכעס מכך שדגל ישראל מצוי באופן קבוע על מסך ערוץ 20. אלפר מוכן להרחיק את עצמו מבני עמו החושבים אחרת ממנו ומחבק חיבוק חם את האויב.

לא אתבייש לומר: אלפר אתה לא ראוי בכלל להיות פרטנר של הרוב השפוי בארץ הזאת. משפט אחד לסיום, לפני מספר שנים כתב אלפר באחד ממאמריו שהוא מתכנן לרדת מהארץ, אותי לימדו שהבטחות צריך לקיים…

ליאת כרמון

ליאת כרמון