האם שרי הממשלה יקבלו את עמדת הרבנות הראשית ויעשו מחר (א') סוף להבאת אלפי אזרחי לישראל "מטעמים הומניטריים", או שיתייצבו שוב לצד ארגוני , ארגונים אמריקאים ועמותות נטולות ניהול תקין, מחשש להיחשד כגזענים?

נתינים מאתיופיה שהובאו ארצה במימון שגרירות הכנסייה הבינלאומית בירושלים, יוני 2017. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מרכז ליב"ה, הפועל לחיזוק זהותה היהודית של מדינת ישראל, פנה לקראת סוף השבוע האחרון במכתב לשרי הממשלה תחת הכותרת "עצירת תרמית העלאת בני הפלאשמורה", אותו פתחו בכותבם כי על פי פרסום באתר 'וואלה', "ביום ראשון הקרוב מתכנן להעביר שתאשר שוב העלאת אלפי אנשים שאינם יהודים מאתיופיה".

"כבר 20 שנה מובטח כי מדובר 'בעולים האחרונים בהחלט'"

לדברי אנשי ליב"ה, "אנו פונים באופן דחוף לאור הפרסומים בתקשורת בדבר הכוונה לאשר הבאתם. סאגת בני הפלאשמורה היא סאגה שאינה מסתיימת כבר מעל עשרים שנה, כאשר בכל פעם מובטח כי מדובר 'בעולים האחרונים בהחלט'".

דוגמאות לסעיפים בהחלטות הממשלה המבטיחים את סיום ההבאה המאורגנת וסגירת המחנות באתיופיה

 

עוד נכתב כי "בסדרת תחקירים שערכנו וכן בכתבות שונות בתקשורת, הוכח כי מדובר בקמפיין שקרי ואגרסיבי בעל מקורות מימון שחלקם העיקרי מבית הקרן החדשה לישראל, קמפיין אשר פועל בטענת שווא של 'איחוד משפחות' ושל האשמות בגזענות בכדי להביא לארץ עשרות אלפי אנשים שאינם יהודים".

עדות שליח הסוכנות היהודית לאתיופיה ב-2008: "רובם המכריע של העולים היו נוצרים". צילום מתוך ספרו של אורי קונפורטי "ציונות, הפוך על הפוך: סיפור הבאתם של בני הפלאשמורה לישראל"

 

בהמשך הובאו אזהרותיהם של כמה מהעוסקים בסוגיה, ביניהם מבקר המדינה שכבר לפני 10 שנים התריע בדו"ח על "העדר כלי בקרה נאותים ובעקבות הפעלת לחץ חברתי-פוליטי אשר יאפשר להעלות עוד אלפים ואף עשרות אלפים רבים ויותר מבני הפלאשמורה וקרובי משפחותיהם הנוצריים. הדבר אינו עולה בקנה אחד עם העיקרון ולפיו מדינת ישראל היא מדינה יהודית. מדינת ישראל עלולה להעלות ארצה רבים שאינם מזרע ישראל בתהליך שספק אם יש לו סוף".

"פעם-אחר-פעם נופלת ממשלת ישראל בפח"

עוד ציינו בליב"ה במסגרת המכתב, כי "לצערנו, פעם-אחר-פעם, נופלת ממשלת ישראל בפח ומאשרת לעוד אלפי אנשים 'אחרונים בהחלט' להגיע לארץ. פעמים רבות הובטח כבר כי מיד לאחר אישור העלייה ייסגרו המחנות, אך בכל פעם 'צצו' אנשים חדשים והמחנות לא נסגרו. יש לציין כי רבים מאוד מבני הקהילה האתיופית בארץ ('ביתא ישראל') מתריעים על הבעיה החמורה ורואים בה פגיעה גדולה בהם ובצביון עדתם".

"קמפיין שקרי ואגרסיבי". הפגנת 'מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה' מול ביתו של שר הפנים אריה דרעי בירושלים בשבוע שעבר. צילום: 'מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה'

 

לסיום, פנו בליב"ה לשרים באופן אישי "לאור זאת, וביודעינו כי האופי היהודי של המדינה חשוב לך, אנו מבקשים ממך כבוד השר/ה כי תפעל/י בנחרצות להסיר מסדר היום את ההצעה להכניס עוד אנשים אתיופים שאינם יהודים לארץ, בכדי למנוע מממשלת ישראל שוב ליפול בפח התרמית הזו, ולעצור את הסאגה הבלתי נגמרת הזו".

הרבנות הראשית לממשלה: "אי אפשר לגייר את מי שהבטחתם לו אזרחות"

לגבי הקבוצה הנוכחית, המונה, כמו תמיד, כ-8,000 איש שכונסו סביב מחנות מעבר פרי עמלו של ארגון '' (ועד צפון אמריקה למען יהודי אתיופיה), מבהירה הרבנות הראשית האמונה על בית הדין לגיורים, כי במדרש רה"מ, האמון על החלטות הממשלה, מודעים לכך שלא מדובר ביהודים. " ראש הממשלה אמר לרב (הראשי, הרב יצחק יוסף – א.ר) באופן ברור שאין ויכוח שהם לא יהודים", אומרים ברבנות הראשית.

הרבנות אף מדגישה גם אם יגיעו בכל זאת לארץ, "אנחנו לא מוכנים להתנות את האזרחות שלהם בגיור, מכיוון שזהו לא גיור כנה". גם למשרד רה"מ הודיע הרב הראשי: "אי אפשר לגייר את מי שחייבתם אותו להתגייר בגלל שאתם נותנים לו אזרחות".

'פורום קהלת': "כעת מבקשים להביא את בני המשפחה הגויים של אותם בני הפלאשמורה"

אל מרכז ליב"ה הצטרפה גם עמותת 'פורום קהלת', הפועלת למען מחקר וחינוך למהות חברה ומדינה יהודית דמוקרטית וחופשית בישראל, אשר הסבירה הערב כי "מי שיהדותו מוכחת לא צריך את החלטת הממשלה הזו שהרי זכאותו קיימת כבר בחוק השבות".

עוד הסבירו ב'פורום קהלת', כי למעשה לא מדובר אף בבני אותה הקילה הפלאשמורה שהתנצרה במאה ה-19, בגויים גמורים שטוענים לקרבה משפחתית לקרובי משפחתם של אותה קהילה. "החלטת הממשלה להעלאת בני הפלאשמורה כבר הייתה הרחבה שדורשת עיון. אבל כעת מבקשים להביא את בני המשפחה הגויים של אותם בני הפלאשמורה. כך למשל בן שנישא לאישה נוצריה והיא ומשפחתה הצטרפו למחנה בגונדר, אם בני הזוג עלו לארץ, האישה תוכל לדרוש את עליית הוריה ואחיה הרווקים".

מוביל המאבק למשרד רה"מ ב-2010: אך ורק 7,846 הרשומים במאגר יעלו

כך גם הסכים ב-2010 מי שהיה בעבר נציג הרבנות הראשית לאתיופיה, הרב מנחם ולדמן, שמאז שינה את דעתו והפך למוביל המאבק להמשך הבאת מהגרים בתפקידו כראש מכון "שבות עם" (גם זו עמותה ללא אישור ניהול תקין). אלא שמשנת 2010 ועד לשנת 2016 הגיעו לישראל כבר למעלה מ-8,626 שהוגדרו "עולים" מאתיופיה. שנת 2017 הביאה עימה מאות נוספים בעקבות לחץ ציבורי שהפעילו ארגונים שונים ואף חברי הכנסת אברהם נגוסה ודודי אמסלם (הליכוד) שאיימו להפיל את הממשלה באם ההגירה תיעצר.

הרב ולדמן מתחייב ב-2010 בפני משרד רה"מ כי לא נותרו יהודים באתיופיה

 

כזכור, בתחילת השבוע הודיע יצחק (בוז'י) הרצוג שמונה לאחרונה ליו"ר הסוכנות היהודית, כי עם סיום החגים, "חוזרים לעבודה במלוא המרץ", כאשר "הנושא הראשון שמסתערים עליו הוא העלאת שארית יהודי אתיופיה".

למכתב המלא לחצו כאן.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.