מדי חודש במוצאי שבת, במסגרת מיזם "האיר פני כל המזרח", מתכנסים בבית כנסת 'אהבת ישראל' בגבעת שמואל מאות אנשים לשיחות והרצאות בנושאי ציונות, מודרנה, הלכה ומנהיגות חברתית כפי שבאו לידי ביטוי בהגותם של רבני ישראל מתפוצות ספרד והמזרח. למעשה, אפשר להגיד שמדובר במפגש ראשון מסוגו עם שמות, ספרים, כתבים ופעילויות שלא הוצגו בפני השומעים שנים רבות. סדרת ההרצאות הינה יוזמה של קהילת 'אברהם יגל' בעיר שחברה לעמותת 'הדסים' העוסקת במשנתם של חכמי ספרד ושניהם יחד – בסיוע גורמים נוספים מהעיר והאיזור – הביאו כבר לקיומן של שלוש הרצאות בנוכחות מאות אנשים.

"במערכות החינוך, בתנועות הנוער ובישיבות כמעט ולא שמעו על הרב משה כלפון הכהן או על הרב משה מלכה, אבל בפעילותם וכתביהם יש התייחסות מופלאה לסוגיות שעולות יום יום על שולחן הדיונים הציבורי", אומרים המארגנים בנלהבות. "בחזון שלנו, אדם שיגיע לכל סדרת הרצאות – החל מהמבוא, דרך הארצות השונות והנושאים המגוונים שבהם נעסוק – יצא עם משנה סדורה ובסיס רחב על תפישות תורניות שלא הכיר או שחשב שלא קיימות במסגרת השיח הדתי".

את ההרצאות מעבירים רבנים שונים וחוקרים בעלי שם. כך למשל, את סדרת המבוא העבירו הרב אורי שרקי, הרב יצחק שוראקי ופרופ' משה עמאר. בעתיד, אומרים המארגנים, צפויות הרצאות על הראשונים לציון, על חכמי המזרח והמערב, על נשים בולטות בארצות האיסלאם, מופעי תרבות ומוזיקה, מעגלי שיח ודיון ועוד ועוד.

בימים בהם עולים לדיון ציבורי נושאים כמו "ועדת ביטון", תקצוב התרבות המזרחית, מעמד הרבנות והגיור וכו', כדאי לנסות ולהכיר את התפישות שמיזם "האיר פני כל המזרח" מבקש להעלות בתודעה הציבורית.

סדרת המבוא רק הסתיימה, אך ההשפעה שלה עדיין לא ניתנת להערכה..

20 News

20 News