שמחה גולדין מדריך את חברי המכינה.
מדריך את חברי המכינה.

האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון, הוועדה להכרה במכינות קדם צבאיות בהקמה בראשות סמנכ"ל וראש האגף, אישרה את הקמת המכינה הקדם צבאית למנהיגות ע"ש סגן הדר גולדין ז"ל בקיבוץ סופה שבעוטף עזה. במכינה ישולבו חניכות וחניכים, דתיים וחילונים, נוער בסיכון ועולים חדשים. משרד הביטחון מכיר ב-56 מכינות קדם צבאיות הפזורות בכל הארץ, בהן לומדים אלפי חניכים המובילים בנתוני הגיוס לשירות משמעותי, קרבי ובתפקידי פיקוד וקצונה בצה"ל.

שמחה גולדין אביו של הדר ז"ל אמר הבוקר, לאחר פרסום ההכרה במכינה: "סגן הדר גולדין מסיירת גבעתי נחטף ונהרג לפני שלוש וחצי שנים. 'מכינת הדר' היא ביטוי למחויבות המוחלטת של המדינה לכך שלא משאירים חיילים מאחור ולכך שהמדינה מחויבת להביא חיילה – חיים או מתים משדה הקרב".

מבצע "צוק איתן" והמצב הביטחוני בעוטף עזה העמיד את אנשי קיבוץ סופה בפני אתגרים קשים במיוחד. חברי הקיבוץ ניצבו בפני בעיה של גידול אוכלוסיית הקיבוץ – ופנו לעמותה כדי להקים בקיבוץ מכינה קדם צבאית שתביא לתהליך צמיחה מחודש. בראשית הדרך נוצר חיבור עם משפחת גולדין, שבנה סגן הדר גולדין, נחטף ונהרג בסמוך לקיבוץ במהלך מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. לכן הוחלט לקרוא למכינה על שמו לאמץ את המוטו של הדר – "בעוז ובענווה".

"קבוצה שבחרה לעשות דברים גדולים"

אביו של סגן הדר גולדין, פרופ' שמחה גולדין, כתב למשרד הביטחון: "אפשר להמשיך ולהכביר במילים, אבל נראה לי כי קבוצה ההולכת ברוחו של הדר ועל פי הדברים שאמר תמיד: 'בחיים יש לך שתי אפשרויות, להתעסק בעצמך או לעשות דברים גדולים". קבוצה שבחרה לעשות דברים גדולים בחברה הישראלית, חייבים לעזור לה. ולכן ישנה חשיבות עצומה לבניית המכינה דווקא בקיבוץ הקרוב ביותר למקום נפילתו של הדר בפאתי רפיח. ראשית לשם חיזוק  העקשנות באחיזה במקום יקר זה, סמוך כל כך לגבול ולסכנה, בבחינת "אנחנו מחזקים את גבולה הדרומי של מדינת ישראל".

קהל היעד של המכינה: נערות ונערים, דתיים וחילוניים מכל חלקי הארץ. בהתאם לרוח האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון, החניכים יגיעו מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל, בהם גם נוער בסיכון ונוער עולה.

הדר גולדין ז"ל
הדר גולדין ז"ל

 

, הממונה על שנת השירות, הנח"ל והמכינות הקדם צבאיות באגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון: "אני שמחה לראות שמפעל המכינות הולך ומתעצם מדי שנה ואנחנו גאים להוביל את הפעילות החשובה הזאת. חשוב לציין שבני הנוער המצוינים והערכיים במכינות יוצאים לתפקידי לוחמה, פיקוד וקצונה פי שניים מכלל המתגייסים".

מפעל המכינות במדינת ישראל מונה 56 מכינות שהוכרו על ידי משרד הביטחון, בהן לומדים אלפי חניכים מכל הארץ – ממכינת "באר אורה" הסמוכה לאילת ועד למכינת מכינת "מעיין ברוך" שבגבול לבנון. במהלך השנה נחשפים חניכי המכינות לתכנים על מנהיגות, מורשת קרב, ערכי-צה"ל, יזמות חברתית, ציונות ועוד. מנתוני הגיוס לצה"ל עולה כי בוגרי המכינות הקדם צבאיות מובילים בקרב המתגייסים בתפקידי לחימה, פיקוד וקצונה – פי שניים מכלל המתגייסים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.