ברקע הפעילות הצבאית בצפון: מחקר שפורסם לפני מספר חודשים באתר "The Missile Threat", ששייך למרכז ללימודים אסטרטגים בארה"ב, בחן את ארסנל הטילים שברשות ארגון הטרור של חיזבאללה.

לפי המחקר, שפורסם לראשונה ב'ישראל היום', ארגון הטרור השיעי שממומן על ידי איראן, מחזיק כיום בכ-130 אלף טילים מסוגים שונים והוא "השחקן החמוש ביותר בעולם שאינו מדינה". החוקרים הוסיפו וציינו כי הרשימה של הטילים אינה סופית, ומתבססת על מקורות גלויים בלבד, כך שבהחלט ייתכן שמתחת לאדמה קיים ארסנל נוסף.

אישה בביירות מניפה את תמונתו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה

 

בתוך כך, החוקרים ציינו כי הודות לתקיפות המוצהרות של ישראל בסוריה כנגד הטילים המדויקים, מדובר על פי רוב בטילים קרקעיים קטנים, שמתאפיינים בחוסר דיוק. יחד עם זאת, ולמרות חוסר הדיוק, "המספר העצום שלהם הופך אותם לנשק יעיל".

לחיזבאללה, בנוסף, מאגר טילי סקאד, הנחשבים למאיימים במיוחד מבחינת יכולת השיגור שלהם. אולם מדובר בטילים שקשה לנייד אותם, להסתיר ולתפעל אותם. "הם לא מעניקים לחיזבאללה יתרון רב", כתבו עורכי המחקר.

סוג נוסף של טילים הם הם טילי ה'נור' מייצור איראני, בעלי טווח של 120 ק"מ ועם ראש נפץ במשקל 165 ק"ג. טיל מסוג 'נור' פגע במלחמת לבנון השנייה בספינת הטילים אח"י חנית והרג ארבעה לוחמים. טיל נוסף שחיזבאללה אוחז בו הוא טיל יקונט, שמאיים על קו החוף של ישראל ונחשב לאחד האיומים הגדולים על ישראל. נכון לינואר 2016, יש לחיזבאללה כ-12 טילים מסוג זה, להערכת ארצות הברית.

החוקרים הוסיפו והדגישו כי רוב הטילים שבידי חיזבאללה מכסים שטח קטן יחסית, אולם מחייבים את המטוסים הישראלים לטוס גבוה יותר, וכך בעצם עשויים לצמצם את היכולת של צה"ל לפגוע ביעדים קרקעיים.

לינור בר-אל

לינור בר-אל