מכון ויצמן למדע דורג השבוע במקום התשיעי והמכובד במדד העולמי של איכות המחקר המשוכללת – עלייה של מקום אחד לעומת הסקר הקודם. הסקר בוצע על-ידי המכון לסקרי מדע וטכנולוגיה שבאוניברסיטת ליידן, הולנד.

זו הפעם השנייה שהמכון נכלל ברשימת עשרת מוסדות המחקר האיכותיים בעולם. בסקר קודם, שהתפרסם ב-2015, הגיע המכון למקום העשירי.

מדד איכות המחקר העולמי מתבסס על נתונים מספריים בלבד, ולא על שאלונים סובייקטיביים. מדובר בבסיסי נתונים על פרסומיהם המדעיים של מדעני האוניברסיטאות ומכוני המחקר בעולם, מספר הציטוטים של המאמרים האלה, ועוד. היחס בין מספר הפרסומים למספר הציטוטים מעיד על איכות המחקר המדעי.

מיקומו של מכון ויצמן למדע במקום התשיעי בטבלת האיכות העולמית, מעיד על עלייה משמעותית ומתמשכת באיכות מחקריהם של מדעני המכון.

לפני כעשור ניצב המכון במקום ה-19 ברשימת איכות המחקר המדעי העולמי (ואחד משלושה מוסדות שאינם אמריקאיים, שנכללו ברשימת 25 המקומות הראשונים); בדו"ח שפורסם בשנת 2015 הגיע למקום העשירי (והיה המוסד היחיד מחוץ לגבולות ארה"ב שנכלל בעשיריה הראשונה);  ואילו במדד שפורסם בימים אלה (ואשר מתייחס לנתונים של השנים 2013-2016), הוא עלה, כאמור, למקום התשיעי ברשימת מוסדות המחקר האיכותיים בעולם.

נתונים נוספים:

 20% מהמאמרים המדעיים של מדעני המכון דורגו ברשימת 10% המאמרים המדעיים בעלי ההשפעה הרבה ביותר.

 2.1% מהמאמרים המדעיים של מדעני המכון נכללו באחוז העליון ברשימת המאמרים המדעיים בעלי ההשפעה הרבה ביותר, ו-67% נכללו במחצית העליונה של המאמרים המדעיים בעלי ההשפעה.

 מדעני המכון פרסמו בתקופה זו (2013-2016), 2,526 מאמרים מדעיים, שצוטטו 33,164 פעמים.

לינור בר-אל

לינור בר-אל