No Tag To Print

קורונה
אילוסטרציה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מכה לשמאל הקיצוני: בוטלו תקני השירות הלאומי

החל משנת הלימודים הקרובה לא יופעלו תקני שירות לאומי אזרחי בארגוני שמאל קיצוני וארגוני סיוע למסתננים. הארגונים ערערו על ההחלטה | חשיפת רשימת הארגונים

פרסום ראשון: חשיפת רשימת ארגוני השמאל הקיצוני והסיוע למסתננים שבוטלו תקני השירות הלאומי שלהם החל משנת הלימודים הקרובה.

בשנים האחרונות פעלו גורמי ימין וארגוני זכויות האדם לבטל את השירות הלאומי בארגונים אלו. בחשיפה ראשונה פה באתר בעקבות בקשת חופש המידע שהגיש ארגון 'בצלמו', עולה כי למרות שרוב הארגונים הציגו אישורים מחודשים ופנו בבקשה לקבל שירות לאומי לקראת השנה הבאה, כולם נדחו. יש לציין כי הערעורים שהוגשו נמצאים בשלב זה בבירור.

המהלך התאפשר אודות לחוק שיזם ח״כ אמיר אוחנה (הליכוד), כיום שר המשפטים, שהוצמד להצעת חוק ממשלתית של השר אורי אריאל ולפיו יבוטלו התקנים לעמותות שעיקר מימונן מגיע ממשלות זרות.

צילום מסך

 

בין הארגונים שבוטלו להם התקנים: אמנסטי שהפעיל קמפיין חרם נגד ישראל, הטלוויזיה החברתית, רופאים לזכויות אדם, הוועד נגד עינויים – שסייעו לדו"ח גולדסטון, ארגון בצלם שנציגיו מכפישים את ישראל באו"ם, ארגון גישה המאשים את ישראל במצור על עזה, רבנים לזכויות אדם, וארגוני הסיוע למסתננים – ARDC (המרכז לקידום פליטים אפריקאים), קו לעובד, המוקד לפליטים ומהגרים ואליפלט.

כזכור, בישראל קיים חוק גיוס חובה ואלו המוחרגים ממנו על פי חוק יכולים לבחור בשירות לאומי אזרחי. השירות כולל סיוע לנזקקים, לחולים ולילדים. יש לציין כי מהשנה הבאה יבוטלו תקני מזכירות וניקיון.

מתוך אתר בצלם

 

רוב המשרתים בשירות הלאומי הם בנות הציבור הדתי לאומי ובנים שקיבלו פטור משירות צבאי ומעוניינים בכל זאת לתרום למדינה. אולם בשנים האחרונות התגלה כי ארגוני שמאל קיצוני וארגוני סיוע למסתננים עושים שימוש פוליטי בתקנים אלו  – מה שעורר מורת רוח רבה בקרב תושבי דרום תל אביב.

בעקבות הביקורת הציבורית, תוקן החוק שמתיר לכל עמותה לקבל תקני שירות לאומי וניתנה לשר ולרשות אפשרות רחבה יותר למנוע מעמותות שפועלות במימון חוץ לקבל תקני שירות לאומי.

שפי פז ממטה מאבק תושבי דרום תל אביב מסרה: "גם ככה המסתננים יושבים לנו על תקציבים והשקעות, שאלמלא הם היו מוקדשים לילדים, לאימהות ולקשישים של שכונות דרום העיר. הגיע בהחלט הזמן שיבוטל הטירוף ההזוי הזה וארגונים שמקבלים כספים מישויות זרות ופועלים כסוכני ישויות זרות נגד הקהילה היהודית בדרום תל אביב לא יקבלו כמתנה על חשבון הציבור גם תקנים של שירות לאומי, שכשמו הוא – שירות לאומי ולא שירות זר".

דבורה גונן מראשי פורום הורים שכולים בוחרים בחיים מסרה: "מי שפועל כנגד האינרטרסים של מדינת ישראל ואזרחי ישראל לא יתוקצב על ידי המדינה.
לא ייתכן שמשפחות השכולות ואזרחי ישראל אשר כבר חוו את מחיר ההסתה יממנו ארגונים הפוגעים בהם".

הממונה על רשות שירות לאומי אזרחי, השר אורי אריאל, מסר בתגובה: "פעלתי במשך שנים לקידום חקיקת חוק השירות לאומי אזרחי אשר נועדה להסדיר ולהגדיר את מטרות השירות הלאומי ואת מעמדם של מתנדבי ומתנדבות השירות לאומי אזרחי. אני רואה חשיבות רבה בהתנדבות למען מדינת ישראל והחברה הישראלית ולא למען כאלה שמחרימים ופועלים כנגד המדינה וערכיה. עם כניסת חוק השירות הלאומי-אזרחי לתוקף, בתאריך 01.09.2019 פעילות של גופים הפועלים נגד המדינה והפוגעים בה – תמנע ותבלם".

שר המשפטים אמיר אוחנה: "אני גאה מאוד שהחוק אותו יזמתי והעברתי בכנסת ה-20 מתחיל לשאת פירות. לפעמים, גם המובן מאליו צריך שייחקק: מי שפועל נגד מדינת ישראל לא ייהנה ממערך השירות הלאומי שלה".

מארגון זכויות האדם 'בצלמו' שהגיש את בקשת חופש המידע נמסר: "לאחר שנים רבות של מאבק צודק שלנו ושל הורים שכולים רבים סוף סוף הגיע הצדק. לא ייתכן שבני שירות לאומי יפעלו לקדם את החרם או את הסרבנות בישראל. שירות לאומי זה לטובת אזרחי ישראל ולא ההיפך. אנו מברכים את השר אורי אריאל שפעל רבות בעניין. ארגון בצלמו ימשיך להיות חוד החנית במאבק נגד מימון ממשלתי לארגונים שפוגעים בישראל".

It is not Android