נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז היום (שלישי) על 'יום החינוך והשיתוף' השנתי המסורתי לכבוד יום הולדתו של הרבי מליובאוויטש (י"א בניסן).

"שמו של הרבי מסמל רוח של נחמה וחמלה ומחויבות לטובת אמריקה והעולם כולו. הוא דגל בעקרונות של צדקה ואחדות", כתב טראמפ בהצהרה המיוחדת.

בשנת תשל"ח (1977-1978) הכריז הקונגרס של ארצות הברית על יום הולדתו העברי של הרבי – בי"א ניסן, כ'יום החינוך והשיתוף' שבו יוגברו המאמצים והמשאבים לשיפור פני החינוך בכל מוסדות החינוך לכל הגילאים בכל רחבי ארצות הברית.

בנוסח ההצעה שהגיש הקונגרס לאשרור נשיא ארצות הברית (אז) ג'ימי קרטר, מוזכרות שבע מצוות בני נח כדגם לעקרונות המוסריים שעליהם נשענת הציוויליזציה האנושית. הרבי הודה על ההחלטה וביאר בהתוועדות את משמעותה.

הנשיא טראמפ חותם על אגרת הרבי מלובביץ בשנה שעברה. צילום: אנדריאה הנקס, הבית הלבן, באדיבות אתר col

 

"הממשלה הכריזה על יום מסויים (י"א ניסן) כ'יום החינוך' בכל רחבי ארצות הברית. לכל דבר צריך להיות מקור בתורה. ולכאורה – היכן המקור לענין זה, לקשר ענין עיקרי וחשוב עם יום מיוחד בשנה? ומה גם ענין החינוך, שהוא דבר נמשך ותמידי בכל רגע ורגע.התשובה על כך היא: החיוב של קבלת עול מלכות שמים הוא תמידי בכל רגע, ולמרות זאת נקבע על כך יום מיוחד בשנה – ראש השנה; חייבים להזכיר יציאת מצרים בכל יום, ביום ובלילה, וביחד עם זה נקבע יום מיוחד בשנה, חג הפסח, כ"זמן חירותנו"; החיוב של לימוד התורה הוא בכל רגע פנוי, ואף על פי כן קבעו יום מיוחד בשנה, חג השבועות, כיום של התעוררות מחודשת בכל הקשור לקבלת התורה ולימודה.

והנה, בענין זה רואים איך העולם מתקרב לביאת המשיח. שכן לעתיד לבוא יקויים היעוד "אז אהפוך אל עמים שפה ברורה גו' לעבדו שכם אחד", שאחד הענינים בזה הוא, שמלכות אדירה, "מעצמת-על", שהיא בעלת השפעה בעולם כולו, הכריזה בגלוי לעין כל אודות גודל החשיבות והחיוניות של ענין החינוך".

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא