אלי טביב, הבעלים של בית״ר ירושלים, סופג לאחרונה ביקורת על התנהלותו בנוגע למכירת שחקנים.
המבקרים טוענים כי טביב מוכר שחקנים מובילים ובכך מפרק את המועדון מנכסיו. כך הם טוענים בית״ר ירושלים לא תוכל להיות מועדון מוביל בכדורגל הישראלי ולהתמודד על האליפות.
הביקורת הנשמעות לאחרונה נובעת מהסכסוך של טביב עם כוכב המועדון עומר אצילי והחיזורים של מכבי תל אביב אחרי השחקן. הפגישה של טביב עם המנהל המקצועי של מכבי ג׳ורדי קרויף רק הגדילה את הביקורת.
טביב לא חף מטעויות בהתנהלותו בבית״ר ירושלים אולם בכל הקשור למכירת שחקנים או כמו שהתקשורת מציגה זאת, מכירת הנכסים של המועדון, צריך להזכיר לכולם עובדה משמעותית, טביב רכש את בית״ר ירושלים כשהיא רגע לפני פשיטת רגל, עם נזק תדמיתי גדול בעקבות פרשת השחקנים הסרבים ועם מעט מאוד נכסים בשוק השחקנים. בנוסף אף גורם עיסקי לא הביע עניין ברכישת המועדון מארקדי גאידמאק, ראש העיר ניר ברקת לא הצליח למצוא רוכש עד שהגיע טביב והחזיר את המועדון הירושלמי לצמרת הכדורגל הישראלי.
לטביב יש שיטות ניהול משלו. לטוב ולרע. טביב לא הגיע למועדון מטעמי שליחות, הוא לא בית״רי מלידה, הוא לא יעקב שחר או איזי שירצקי והוא לא הגיע לכדורגל הישראלי כדי להיות פילנטרופ.
מי שהביא את טביב למועדון ידע את יתרונותיו ואת חסרונותיו. גם טביב יצחק עליכם אם תגידו לו שהוא פועל בבית״ר ירושלים בנדיבות ורוחב לב. חבר קרוב שאל את טביב האם הוא השתגע כאשר החליט לרכוש את בית״ר ירושלים? טביב ענה לו כי יש לו תכנית עבודה כיצד לא להפסיד כסף בקבוצה.

אלי טביב מדיניות שנויה במחלוקת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
אלי טביב מדיניות שנויה במחלוקת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

פעמיים באירופה תוך ארבע שנים

אפשר לצחוק עליו, אפשר לזלזל בו ואפשר לבקר את קבלת ההחלטות שלו אבל עם העובדות אי אפשר להתווכח. בעידן טביב בית״ר ירושלים מגיעה בפעם השנייה ברציפות לאירופה. בית״ר ירושלים תסיים את העונה במקום השלישי המכובד. עם תקציב של 37 מיליון שקל בלבד בית״ר ירושלים עושה פלאים בליגת העל.
טביב אומר כי אין לא כוונה להיכנס למספרים המטורפים של מכבי תל אביב, מכבי חיפה והפועל באר שבע בנוגע לרכישת שחקנים. למכבי תל אביב יש תקציב של 120 מיליון שקל בעונה, מכבי חיפה העמידה העונה תקציב של 80 מיליון שקל ובאר שבע העמידה תקציב של 54 מיליון שקל. הוא טוען כי לא יהיה אצלו מאמן שירוויח 180 אלף דולר נטו ולא יהיו אצלו שחקנים ישראלים שהחוזה שלהם נע בין 200-300 אלף דולר נטו.
על פי שיטתו של טביב הוא יכול להעמיד תקציב של 80 מיליון שקל ולא לזכות באליפות. עובדה, מכבי חיפה בשנים האחרונות. גם באר שבע יכולה לסיים עונה בדיוק כמו בית״ר. עם הכרטיס לאירופה. בעידן גולדהאר טביב מעדיף להישאר מחוץ למשחק בכל הקשור לשיגעון הכלכלי. לטביב יש את היכולת להעמיד תקציבים גדולים יותר מאלה של ברקת, שחר וגם גולדהאר, הוא פשוט לא רוצה.
טביב אומר כי כאשר המועדון היה מרוסק כלכלית ותדמיתית אף אחד לא הגיע כדי להרים אותו מהרצפה. הוא עוד מתלונן כי בארבע העונות שהוא במועדון הוא לא קיבל סיוע מאנשי עסקים המזוהים עם המועדון, הוא לא קיבל סיוע מהאוהדים מלבד פגיעה תדמיתית בקבוצה שמבריחה ספונסרים וגם התקשורת לא מפרגנת לו אלא מבקרת אותו בצורה קיצונית ולכן יש לו את כל הפריווילגיה לעשות מה שהוא רוצה ולהתעלם מדעתם של המבקרים.

מדיניות דומה לארסנל, פורטו ואייאקס

המידיניות של טביב הנוגע למכירת נכסי הקבוצה מוכרת מהמועדונים הגדולים והמפוארים באירופה, ארסנל, פורטו ואייאקס. מדובר בשלושה מועדוני פאר באירופה. המועדונים האלה, באופן קבוע, מגדלים שחקנים ומוכרים אותם למועדונים הגדולים באירופה. במשך עשרות שנים גידלו המועדונים כשרונות ברמה עולמית ונאלצו למכור אותם בגלל הכסף הגדול שקיבלו עבורם והעובדה שלא הצליחו להציע להם את השכר הגבוה שהציעו להם מועדונים עשירים יותר. המועדונים הללו מגדלים כשרונות צעירים ובמקביל מחפשים בכל העולם כשרונות צעירים ומחתימים אותם על חוזים ארוכי טווח מתוך ידיעה שמכירתם בעתיד תסייע למועדון להתקיים.
במציאות הגלובלית של היום, עם הכסף הגדול של עשירי תבל שרכשו מועדונים באירופה ועם כניסת הטייקון התורן לישראל, מיטש גולדהאר, כללי המשחק השתנו.
אפשר להיות מרוצים מהמציאות החדשה באירופה ובישראל ואפשר שלא אבל אלה כללי המשחק בארבע השנים האחרונות בישראל. בעבר היתה זו בית״ר בעידן ארקדי שרכשה כל שחקן ישראלי ושלטה ללא עוררין בכדורגל הישראלי והיום זו מכבי תל אביב. מי שניסה אז לרדוף אחרי ארקדי התרסק כלכלית ומי שמנסה להתמודד עם מכבי בשנים האחרונות כשל. יכול להיות שאלונה ברקת תזכה העונה באליפות. זו תהיה אליפות שתושג אחרי שברקת העמידה בשנים האחרונות תקציבים של 50 מיליון שקל ויותר כאשר הביאה מהבית מעל 80 מיליון שקל. טביב לא רוצה להיות בסרט הזה.

החלטות חכמות

מה המשותף לאריאל הרוש, קובי מויאל, אופיר קריאף, ליביו אנטל וסזאר ארסו. כולם שיחקו במועדון ואת כולם טביב שחרר בהפתעה גמורה. נדמה שאין בעלים נוסף של קבוצה שהיה משחרר שלושה שחקני בית שגדלו במועדון ועוד שני שחקנים זרים מהטובים בליגה בעונה שעברה. אז טביב שחרר את שוער הנבחרת בגלל שסירב לחתום על חוזה חדש ובנוסף השוער הסית שחקנים לא לחתום במועדון בגלל האישיות של הבעלים. את מויאל וקריאף הוא שחרר מכיוון שדרשו חוזים של כ-200 אלף דולר נטו לעונה. טביב טען שהם לא שווים את הסכומים האלה וויתר עליהם. על אנטל הוא היה צריך לשלם 350 אלף יורו כדי לקבל את כרטיס השחקן שלו והחליט שהוא לא שווה את הסכום הזה, לגבי ארסו הוא אמר שיש לו בעיות משמעת והתוספת שהוא דורש לחוזה לא ריאלית. אז מועדונים אחרים החתימו את השחקנים הללו כולם בלי יוצא מהכלל לא ממש הצליחו.

הרוש.המריד שחקנים נגד טביב
הרוש.המריד שחקנים נגד טביב

ומה עשה טביב? החתים את השוער בוריס קליימן שהפך לשוער הטוב בליגה העונה והחליף את הרוש בנבחרת, מצא את הבלם הספרדי חסוס רואדה שמבוקש על ידי הקבוצות הגדולות בארץ וטוב יותר מארסו, גילה את דייויד קלטיס מהנוער שנכנס לתפקיד של קריאף בשקל וחצי, ומצא את החלוץ ניקיטה רוקאביציה שעולה העונה רבע מהסכום שטביב היה צריך להשקיע באנטל הרומני. טביב ספג ביקורת שמכר את אלי דסה ושלומי אזולאי למכבי תל אביב. אחת העסקאות הטובות ביותר של מועדון ישראלי בשנים האחרונות היא מכירת שני שחקנים כאלה בסכום של 1.8 מיליון יורו. דסה ואזולאי קיבלו הצעות של פי 2.5 מהחוזה שלהם בבית״ר, טביב קיבל כסף גדול מאוד כדי להמשיך הלאה. הרי אם דסה ואזולאי היו נשארים ממורמרים איזה רווח בדיוק בית״ר היתה מפיקה מהם?

אצילי. הכל שאלה של כסף

אז עכשיו פרשת עומר אצילי על הפרק. טביב רוצה להשאיר את אצילי בעונה הבאה בקבוצה אבל אם יקבל 2 מיליון יורו עליו ממכבי תל אביב הוא ימכור אותו. בצדק. אצילי לא שווה 2 מיליון יורו ואם יש קבוצה שמוכנה לשלם סכום כזה צריך למכור ומהר. בנוגע לסוגיית ההתנהלות של טביב מול אצילי, מישהו אחר היה עושה זאת בצורה חכמה יותר, עדינה יותר אבל במציאות בה סוכני שחקנים מפעילים עיתונאים מטעם ושחקן צעיר שאף אחד לא שמע עליו עד לפני שנתיים משתף פעולה נגד זה שהפך אותו לכוכב הגדול קשה לבוא לטביב שפועל עם הרבה אמוציות ואגו בטענות. טביב ימכור את אצילי השאלה היא רק מתי.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20