משיבה בחריפות למכתבה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות: "יש שני תהליכים מדאיגים: משפוט של ההליך הפוליטי ופוליטיזציה של עולם המשפט", כך אמרה בראיון לרינה מצליח בכנס אילת לעיתונות.

לדבריה, "מי שהכניס פוליטיקה למערכת המשפט – זה המהפכה החוקתית של אהרון ברק, כאשר בית המשפט התחיל לדון בנושאים פוליטיים וכלכליים".

רינה מצליח ושרת המשפטים איילת שקד. צילום: יוד צילומים
ושרת המשפטים איילת שקד. צילום: יוד צילומים

בהמשך אמרה השרה על הוועדה לבחירת שופטים: "אנחנו לא ועדת קישוט. נבחרתי לא כדי להשאיר את המצב הקיים אלא כדי לשנות אותו. אי אפשר לומר שנציגים שמקדמים הפוליטיקאים הם פחות טובים. אני רוצה שופטים עם תפיסת עולם שמרנית, אבל לפני הכל אני רוצה שופטים מקצועיים. צריך להיות ייצוג לכל אזרחי מדינת ישראל וזה לא בא על חשבון מקצועיות.

"שופטים יוצקים את תפיסת עולמם בתוך . זה טבעי. אי אפשר לטמון את הראש בחול, בטח לא אחרי המהפיכה החוקתית של ברק".

חיות: "פוליטיזציה במערכת המשפט עלולה לערער את יסודותיה כמערכת עצמאית"

כזכור, חיות הפיצה אתמול (א') מכתבה בנוגע לתחקיר של התכנית 'עובדה'  בפתח דבריה כי הפנייה נעשית בעקבות צפייה שלה בתכנית "עובדה" בערוץ 12 בשבוע שעבר. "התכנית בהחלט מעוררת דאגה", כתבה הנשיאה, "לפחות בשני מישורים. האחד – נוגע לסכנת הפוליטיזציה של מערכת המשפט. השני – נוגע לאינטראקציה בין שופטים, גורמים פוליטיים, ואנשי לשכת עורכי הדין".

בפרק בתכנית התחקירים ששודר בשבוע שעבר פורסם תחקיר שעניינו מינוי הוועדה לבחירות שופטים, ונחשפה בין היתר הפוליטיזציה המלווה את התהליך, כמו גם עסקאות שונות הקשורות בתהליך שנרקמו בין שרת המשפטים איילת שקד ובין יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה.

השרה שקד והשופט חיות בהשבעה נשיאת העליון בבית הנשיא ריבלין. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
השרה שקד והשופט חיות בהשבעה נשיאת העליון בבית הנשיא ריבלין. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לדעתה של הנשיאה: "פוליטיזציה של מערכת המשפט עלולה לערער לחלוטין את יסודותיה כמערכת עצמאית ובלתי תלויה. בכוונתי לעשות כל הניתן כדי להגן על עצמאותה של הרשות השופטת וכדי למנוע פוליטיזציה שלה".

"השופטים שיבחרו להמשיך ולהשתתף בכנסים נדרשים להקפיד על הכללים שנקבעו בעניין זה על ידי הנהלת בתי המשפט, על ידי ועדת האתיקה ועל ידי נשיאת בית המשפט העליון ולנהוג באופן ההולם את מעמדנו כשופטים", הנחתה הנשיאה בסיום דבריה את השופטים כיצד לנהוג להבא.:עוד באותו נושא