על רקע פעילותה של חברת החשמל לגביית חובות הרשות בגין צריכת , תוך הערכות לנקיטה בפעולות להגבלת האספקה הסדירה של לרשות, הועברו לחברת החשמל 300 מיליון שח – 200 מיליון קוזזו מכספי המיסים של הרשפ ועוד 100 מיליון שולמו על ידי החברה המזרח ירושלמית. בנוסף להחלטת בית המשפט המחוזי בשבוע שעבר שקבעה כי 180 מליונים נוספים יוחזרו לחברה.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל מסר: "אני מברך על ההתקדמות ועל המאמצים מצד האוצר והממונה על הפעולות בשטחים. חברת החשמל נחושה להמשיך בפעילות לגביית מלוא חובות הרשות במסגרת האמצעים החוקיים העומדים לרשותה".

 

אך כנראה שלא הכל ורוד בעניין גביית החובות. למרות התשלומים שהועברו לאחרונה, מדוברות חברת החשמל נמסר כי "החוב ממשיך לתפוח מאחר ולא מועברים תשלומים סדירים". ועומד, לאחר התשלומים האחרונים על סך של 1.8 מיליארד שקלים חוב של הרשות והחברה המזרח ירושלמית.

 

ב2016 הצדדים הגיעו להבנות לגבי הפחתה של 561 מיליון שקל תספורת ועוד 160 מליון כמחווה מצד ישראל, החוב שנשאר אז ונפרס ל48 תשלומים היה כ796 מיליון שקלים. מאז דווח כמה פעמים על תשלומים לא סדירים ואי כיבוד ההסכם מצד הרשות וחברת החשמל המזרח ירושלמית.

במאי 2018 דיווחה חברת החשמל על מה שהיא הגדירה כ"הסכם היסטורי". שם נקבע כי הרשות הפלסטינית וחברת החשמל של מחוז ירושלים ישלמו לחברת החשמל הישראלית חוב של 915 מיליון שקל ב-48 תשלומים שווים. אך ההסכם שוב לא כובד מצד הערבי והחוב טפח שוב והגיע לכמעט שני מיליארד שקלים.

 

אז למה לא מתנתקים? בג"ץ מונע את הניתוק ואת האפשרות של חברת החשמל לגבות את חובותיה, ב2016 היה זה השופט מזוז שהחליט למנוע מחברת החשמל לנתק את הזרם, למרות שאינה מקבלת תשלום באופן סדיר והחובות טופחים. ב2017 שוב עצרו שופטי בג"ץ את הניתוק. בתחילת השנה הזאת אסר השופט יצחק עמית על חברת החשמל לנתק את הזרם עד להחלטתו שתתקבל רק בסוף השנה.

 

 

חברת החשמל מתמודדת עם קשיים וחובות גם מבלי לממן חשמל לאוכלוסייה הערבית ברשות ובמזרח ירושלים-

בשנת 2000 המדינה נקלעה למצב שלא היה מספיק גנרציה ושלחה את חברת החשמל לגייס כספים בחוץ ולהקים תחנות כוח נוספות במהירות. מה שגרם לחובות גדולים וחוסר איזון. מאז חברת החשמל שמה לעצמה למטרה להתאזן ולהחזיר את כל חובותיה. בחמשת השנים האחרונות הצליחה חברת החשמל להחזיר לפחות 500 מליון שקלים בשנה. עד לפני 7 שנים עמדו חובותיה של חברת החשמל על 70 מילארד שקלים וכיום עומד החוב על 38 וחצי מיליארד.

 

ברור כי את מחיר החלטות בג"ץ עלולים לשלם אזרחי ישראל כשיספגו הם את הפסדי חברת החשמל ואת עליית המחירים שעלולה להגיע.

 

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.