ביטול משחק הידידות בין ארגנטינה לישראל זכה לסיקור נרחב לא רק בכלי התקשורת הישראלים. עיתונאים, פוליטיקאים ושחקני כדורגל, מצאו גם הם לנכון להגיב לסערה הספורטיבית סביב מסי ונבחרת ארגנטינה, שהפכה פוליטית ונסובה ביממה האחרונה סביב האיומים על חייו של כוכב הנבחרת ליונל מסי.

מחאת הערבים מחוץ למחנה האימונים של נבחרת ארגנטינה. צילום: רויטרס

 

 

בחשבון הטוויטר של שגרירות איטליה בישראל נכתב כי שר הפנים וסגן ראש ממשלת איטליה מתיאו סלביני "מביע תמיכה בשרת התרבות והספורט מירי רגב" בעקבות ביטול משחק הכדורגל בין ישראל לארגנטינה, וכי "לא ייתכן ששנאה, איומים ואלימות יוכלו לחסום אירוע של ספורט". גם באתר הספורט ESPN האשימו את ארגנטינה כאחראית לביטול המשחק וציינו שבהנהלת הנבחרת לא היו מעוניינים בקיום המשחק.

כותרת העיתון 'קרוניקה' – "כתם מיותר"

 

בארגנטינה הגיבו לביטול המשחק באכזבה, והטילו את האשמה על חברי הנבחרת שלא רצו להגיע לישראל. "מדובר במעשה מביש עבור נבחרת ארגנטינה ועבור המדינה" נכתב בעיתון הגדול במדינה 'לה נציון', "השחקנים בחרו שלא לנסוע לישראל מתוך תמיכה במסי, שזכה לאיומים על חייו". העיתון גם דיווח כי נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי, ששימש בעבר – במשך שני עשורים – כנשיא מועדון הכדורגל 'בוקה ג'וניורס' מבואנוס איירס, היה מעודכן כל העת בהתפתחויות והתלבט במי לתמוך – "באלו שישחקו עם חולצת הנבחרת שלנו או שאני צריך לנסות לסדר את העניינים כדי לא לפגוע או להכעיס את ידידיי בישראל?".

 

מיגל ויניצקי, עיתונאי יהודי בכיר בארגנטינה, תקף אמש (רביעי) בחריפות את החלטת ההתאחדות הארגנטינית לבטל המשחק מול ישראל. בטור שפורסם בעיתון "קלרין", כתב ויניציקי כי "כבר 3,000 שנה יש סכסוך במזרח התיכון, ורק עכשיו נודע לכם לכאורה שאין ביטחון לשחק שם? מסי חי בברצלונה, שם היה כבר אירוע טרור אסלאמי, אבל שם אין בעיה לשחק? מה עם השחקנים שחיים באנגליה, בלונדון או בפריז? מי קבע שירושלים יותר מסוכנת ממקומות אחרים? ארגנטינה יכולה להרים כעת את הגביע העולמי של צביעות אוניברסלית. משחק הכדורגל בין ארגנטינה לישראל, שהיה אמור להתקיים בירושלים, בוטל לאחר הפגנות נגד פעולות המדינה היהודית נגד הפלסטינים. אתם יכולים לתאר לעצמם שעל מנת להיות עקביים, הנבחרת הלאומית תודיע שהיא לא תשחק במונדיאל ברוסיה מכיוון שהקרמלין החליט לפלוש צבאית לסוריה בשיתוף העריץ בשאר אסד, שהביא למותם של מאות אלפי אזרחי מדינתו".

ויניצקי המשיך באנלוגיה גם למדינות אחרות, תוך שהוא מדגיש את גודל האבסורד, "אנחנו לא צריכים לשחק גם נגד איסלנד, משום שהכוחות של המדינה הזו יצרו את הבריתות שפלשו לעיראק ואפגניסטן, וגם לא נגד ניגריה במחאה על הזוועות שבוצעו על ידי ארגון הטרור בוקו חראם שרצח אלפי בני אדם, ובעיקר נשים. כמובן, עלינו להימנע ממפגש מול קרואטיה, מתוך סולידריות עם הסרבים שחוו את האכזריות הקרואטית במלחמה שבהם נהרגו כל כך הרבה מהם. כמובן, שגם הסרבים לא היו קדושים, ושלא לדבר על הברית הקרואטית עם הנאצים. יש להודיע שלא נשחק נגד ספרד, כמחאה נגד המובלעות הקולוניאליות במלייה וסאוטה, וגם לא נגד צרפת בעקבות מדיניות הכיבוש ההיסטורית שלה, ולא נגד סעודיה בעקבות הדיכוי של נשים, ואפילו לא נגד ברזיל אשר כלאה את לולה".

לטענתו, "אם ננהג על פי הקו הזה, הנבחרת הלאומית שלנו לא צריכה לשחק גם נגד פלסטין. רצועת עזה נשלטת על ידי ארגון הטרור חמאס, ונמצאת במלחמה מול הרשות הפלסטינית השולטת בגדה המערבית. בואו לא נשחק עם אף אחד, גם לא עם עצמנו, כי אנחנו לא מצליחים להתמודד אפילו עם מקרי שחיתות בתוך המדינה שלנו".

 

עיתון הספורט "Ole" ראיין שני שחקנים ארגנטינאים שמשחקים בארץ, מתיאס מרטין (הפועל עפולה) וניקולאס פלצ'וק (הפועל איכסל). "אני ארבע שנים כאן וזה יותר בטוח מהרבה מקומות בארגנטינה", ענה מרטין, ואילו פלצ'וק סיפר: "המציאות היא שזה לא מפתיע אותי. הפחד שיש לאנשים שלא חיים כאן בישראל נובע מכך שהם אינם מבינים את המצב. חבריי וקרובי המשפחה שלי בארגנטינה שואלים אותי כל הזמן אם זה נכון שיש בישראל בעיות, ואני עונה: אין כאן שום בעיה".

מנגד, אתר ה-BBC הבריטי היה פחות אוהד בסיקור האירוע. לטענת הכותבים, המשחק בוטל "בעקבות האלימות ברצועת עזה".לינור בר-אל

לינור בר-אל