מאז סוף השבוע מתגלגלת בישראל סערה במרכזה עומד הזמר עומר אדם, את אדם אין צורך להציג. אבל כדי להבין על מה כל הרעש צריך גם צריך להכיר את עמותת "ישראל חופשית", המעידה על עצמה כלא מפלגתית, ופועלת למען שינוי מערכת היחסים בין הדת והמדינה. אלא שבין מקימי התנועה "הלא מפלגתית" נמצאים כמה אנשי מרצ, ביניהם : ח"כ לשעבר ניצן הורוביץ. המנכ"ל היוצא של התנועה הוא מיקי גיצין, חבר מועצת עיריית תל אביב מטעם מרצ ומי שמונה לאחרונה כמנכ"ל הקרן לישראל חדשה. בשנים האחרונות מעורבים אנשי "ישראל חופשית" בין היתר במאבקים סביב פתיחת עסקים בשבת, תחבורה ציבורית בשבת, ונישואים אזרחיים.

היום הזה א'-ה', 23:00 

ועכשיו לסיפורנו: אדם, בתור שומר שבת העתיד להשתת, בחג החנוכה הבא ב'פסטיגל' הודיע מראש למפיקי המופע כי הוא לא עובד בשבת. בעקבות כך החליטו המפיקים כי לא יעלו במהלך בשבת של פסטיבל השירים. בתגובה, קוראים אנשי 'ישראל חופשית' להחרים את האירוע: "אנחנו קוראים לכם, ציבור חילוני, לא ללכת לפסטיגל גם ביום ראשון, שני, שלישי, רביעי, חמישי ושישי", נכתב בעמוד הפייסבוק של הארגון.

 

מעיון בדף הפייסבוק של העמותה עולה כי בין היתר בתנועה הכאילו לא מפלגתית, לא אוהבים שבתנועת חב"ד מחלקים גלידה בחינם לילדים שבאים לבית הכנסת לשמוע את עשרת הדיברות. זה הרי נורא ואיום. "עברו את הגבול, כלים לא לגיטמיים". זועקים  שם.  ככה זה בעולם של ישראל חופשית. גלידה בחינם לילדים זה אסור, אבל מה עם משהו אחר בחינם: ברור שכן.  על הסעה בחינם לחוף הים בשבת ישמחו כמובן להמליץ לכם שם. כי יש חינם שמותר ויש חינם שאסור. השאלה היא רק באיזה צד בחרתם להיות, בצד של ישראל חופשית או בצד של עומר אדם.

אמיר איבגי

אמיר איבגי