יו"ר איגוד השופטים יריב טפר. צילום: פייסבוק
מנכ"ל איגוד השופטים יריב טפר. צילום: פייסבוק

 

כאשר סיים בוגי יעלון את כהונתו כרמטכ״ל במאי 2005, הוא אמר: ״נעלתי נעליים גבוהות בקריה בגלל הנחשים״. אם יריב טפר היה יודע שנחשים רבים ומסוכנים יותר יהיו במתחם ההתאחדות לכדורגל ברמת גן, ספק אם הוא היה נענה להצעה של ראשי ההתאחדות לכדורגל ביוני 2008 לעזוב את ראשות האגף המשפטי הנוח ולהתמנות לתפקיד הקשה בהתאחדות לכדורגל – מנכ״ל איגוד השופטים. מדובר תפקיד שגם נעליים צבאיות גבוהות לא יעזרו לך להיחלץ מהכשת נחש. על מנכ״ל איגוד השופטים להישמר מערימת הנחשים עם הארס המסוכן והמפחיד שיש בסביבה.

תשע שנים ממלא עו״ד יריב טפר את תפקידו כמנכ״ל איגוד השופטים. במסגרת שינוי מבני בהתאחדות, טפר אמור היה להתמנות לסמנכ״ל בהתאחדות, בינתיים המינוי הוקפא בגלל ביקורת מצד שופטים ומבקרי שופטים. עופר עיני החליט להמתין עם הקידום של טפר ולמנות את מבקר הפנים של ההתאחדות לבדוק את הטענות והפרסומים בתקשורת נגד טפר. תחילה החליט עיני למנות את המנכ״ל רותם קמר לבדוק את הטענות נגד טפר, קמר התנגד. עיני הורה למבקר הפנים לבדוק את הטענות.

עיני עצמו פעל, כרגיל במקרים כאלה, בהתאם להיגיון ולכללי מנהל תקין. יש ביקורת, יש פרסומים, ראוי לבצע בדיקה. הבעיה הגדולה בהתאחדות לכדורגל היא שגורמים לא מעטים בקרב הפקידות הבכירה וחברי הנהלת ההתאחדות פועלים בהתאם לרצונו של אחד מגופי תקשורת הספורט המובילים. מדובר בפחד מצד אותם פקידים בכירים וחברי הנהלה. לפחות שני עיתונאים הפעילו מכבש לחצים על חברי הנהלת ההתאחדות בשבוע האחרון שלא יצביעו בעד אישור רשימת השופטים הבינלאומיים של ישראל. הלחצים, שחלקם טוענים שהיו גם באיומים מרומזים, גרמו אפילו לעיני ולקמר לחשוש שלא יהיה רוב בעד אישור רשימת השופטים לפיפ״א. בישיבה הבהיר עיני כי המשמעות ברורה, אם הרשימה לא תאושר לא יהיו לישראל שופטים בינלאומיים.

יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אבי לוזון ושטרן חלובה הבהירו מיד עם הגעתם לישיבה כי הם ואנשיהם יצביעו בעד אישור רשימת השופטים הבינלאומיים. גם על לוזון הופעלו לחצים מגורמים בתקשורת להתנגד בהצבעה שאושרה אגב ברוב מכריע. הסיפור הזה מהימים האחרונים, רק ממחיש את ההתנהלות מאחורי הקלעים. את המאבקים בין גורמים בתקשורת למנכ״ל איגוד השופטים, את הלחצים וההשפעה שיש לאותם גורמים על חברי הנהלה בהתאחדות, אפילו על המנכ״ל רותם קמר שמנסה ללכת על השביל הדק בין אנשיו בהתאחדות לבין הלחצים הגדולים מצד כמה עיתונאים.

חשוב לציין ולהדגיש כי הביקורת והטענות נגד יריב טפר הן בנוגע להתנהלותו הכוחנית. אין בטענות ובפרסומים נגדו חשדות לפלילים, כל הטענות שפורסמו לאחרונה נועדו לגרום לעיני לפטר את טפר מתפקידו. מלבד קמר שנלחץ מכל פרסום, למזלו של טפר, עיני לא מתרגש מהפרסומים והוא גם אינו לחיץ. הוא מינה את מבקר הפנים לבדוק את הטענות למרות שמדובר בטענות שהועלו פעמים רבות ואף נדונו בבתי הדין של ההתאחדות לכדורגל ואף בבתי המשפט האזרחיים. טפר טוען להגנתו כי העובדה שהוא היה אחראי ליישום ההחלטה לרפורמה מהפכנית באיגוד השופטים במהלכה חלק מהשופטים והמבקרים נפגעו, גרמה לגל הביקורת נגדו והרצון להזיזו מתפקידו.

במהלך השנים האחרונות טפר הפך לאיש הכי חזק באיגוד השופטים, לדמות הכי דומיננטית, אפילו יותר מיושבי הראש באיגוד השופטים. גם המבקרים שלו בהתאחדות מסכימים כי טפר איש מקצוע מצוין, מבקריו מאשרים כי עשה מהפכה גדולה באיגוד השופטים והוביל את האיגוד למקום אחר. מבחינת הניהול, רבים מסכימים כי היה צורך באדם שיהיה לו האומץ להתמודד עם הנחשים המסוכנים באיגוד השופטים, עם אלה המזיקים לארגון גם במחיר של פגיעה אישית.

חזר למועדון וחבר לעמוס. אבי לוזון. צילום: פלאש90
אבי לוזון. צילום: פלאש90

 

על טפר אומרים מבקריו שהוא ניהל ומנהל את איגוד השופטים בסגנון של דיקטטור. אחד שמנהל חשבונות נגד אלה שהוא אינו אוהב ומקדם את אלה שהוא מאוד אוהב. טפר דוחה את הטענות הללו ואומר שהוא ניקה את איגוד השופטים מכאלה שאינם ראויים להיות חלק מהשופטים והמבקרים בליגות המקצועניות. טפר אינו אוהב את המילה דיקטטור, הוא אומר כלשונו שהוא פשוט מנהל שיודע לקבל החלטות גם אם הן קשות וכואבות לגורמים מסוימים במטרה לייעל את הגוף שהוא אחראי עליו ואין לו כוונה לרצות את אלה שאינם ראויים להתקדם גם אם הם מחוברים לגורמים בתקשורת.

טפר אומר כי הוא הביא בעשור האחרון את איגוד השופטים למקום שמעולם לא היה בו וספק גדול בכלל אם מישהו אחר היה מצליח לבצע את המהפכות שהוא הוציא לפועל. טפר הביא לאיגוד השופטים את היועץ יו דאלאס, ראש המחלקה לפיתוח שופטים של אופ״א לשעבר, אחת הדמויות החזקות באירופה בנושא שיפוט, מי שאחראי לא מעט על שילובם וקידומם של שופטים וצוותים ישראלים במשחקים בינלאומיים של נבחרות והקבוצות בליגת האלופות והליגה האירופית. אגב כאשר ההתאחדות נקלעה לקשיים כספיים והיו קיצוצים באיגוד, טפר עצמו דאג לספונסר עבור האיגוד שעד עתה הכניס להתאחדות כמה מיליוני שקלים.

מערכת היחסים בין קמר, מנכ״ל ההתאחדות, לטפר, מנכ״ל איגוד השופטים, מעולם לא הייתה טובה. העובדה שקמר לא הסכים לקבל על עצמו את נושא הבדיקה באיגוד השופטים וגרם לעיני למנות את מבקר הפנים לבדוק את הנושא רק גרמה להרעה נוספת ביחסים בין השניים. טפר מצידו טוען כי נעשה כאן ניסיון משותף של גורמים בתקשורת עם גורמים שנפגעו ממנו ובאמצעות הלחצים של גורמים אלה. קמר נכנס ללחץ וחשש לקחת על עצמו את הטיפול בבדיקת הטענות. טפר התלונן כי כל הטענות שהועלו ופורסמו לאחרונה כבר נדחו בבית הדין של ההתאחדות. הטענה של טפר ואנשיו היא שקמר מכיר היטב את העובדות, מה שהיה מזרז את הבדיקה. מינוי מבקר הפנים שאינו בקיא בנושא, מצריך זמן ממושך יותר לבדיקה.

רותם קמר. צילום: ההתאחדות לכדורגל
רותם קמר. צילום: ההתאחדות לכדורגל

 

״יש כאן חיבור של מספר גורמים במטרה לפגוע בי, יש תוכנית לעשות הפיכה באיגוד השופטים אבל לא יעזור להם כלום. חמישה שופטי בית משפט בדימוס המכהנים בבית הדין העליון דנו בשני הרכבים בכל הטענות הממוחזרות ולא מצאו פגם בהתנהלותי ולא שינו דבר מההחלטות של איגוד השופטים״, אמר טפר והוסיף: ״איגוד השופטים עבר רפורמה, איגוד השופטים מתנהל בצורה טובה מאוד, יכול להיות שיש דברים מסוימים שצריך לתקן בהתנהלות, אם המבקר יחליט שצריך לשנות דברים מסוימים נשנה בהתאם. אני לא חושש מאף אחד, אני לא מקבל החלטות כדי לרצות את אותם גורמים, אני פועל לטובת איגוד השופטים״.

ובחזרה לנאום הנחשים של הרמטכ״ל לשעבר בוגי יעלון. מדי יום, במשך שנים, השופטים והמבקרים הרבים מעסיקים את ההתאחדות לכדורגל בעיקר סביב הסכסוכים הרבים: הקנאה בין השופטים, המבקרים, ההלשנות של שופטים האחד נגד השני, התחרות על קידום, המאבק על התג הבינלאומי, הקרבות מאחורי הקלעים על ציוני המבקרים וטענות על חיסולי חשבונות מצד מבקרים נגד שופטים לשעבר הם חלק גדול מהטענה ארוכת השנים כי הנחשים האמיתיים נמצאים ברמת גן ולא בקריה בתל אביב.

הכדורגל הישראלי שספג מהלומה כבדה עם חשיפת פרשת ״שופטים באדום״, עבר מאז השערורייה הגדולה מהפכה. את העבודה השחורה, הקשה לביצוע ובעיקר כפוית הטובה – עשה יריב טפר בתשע השנים האחרונות בלי עזרה של אף אחד מבכירי ההתאחדות לכדורגל. עכשיו טפר מרגיש פגוע, פגוע מהעובדה שקמר אינו עושה מספיק כדי לסייע לו להתמודד מול השופטים והמבקרים שמטיחים בו האשמות שווא. לדבריו, בעיקר בגלל החשש שלו מאותו גורם בכיר בתקשורת שהחליט, כדבריו, לחסל אותו ולהדיחו מתפקידו. לדעת טפר, ההכרה הבינלאומית שיש בפיפ״א לשופטים הישראלים, העבודה המצוינת שדאלאס עושה עם השופטים, היא התשובה לכל המבקרים האינטרסנטים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20