על רקע התגברות הקמפיין להשארת המסתננים האפריקנים בישראל, מפרסמת היום (חמישי) עמותת 'אם תרצו' דו"ח המפרט אודות מקורות המימון הזר של הארגונים העומדים מאחוריי הקמפיין. הפרטים המלאים הערב ב-23:00 ב'היום הזה' בערוץ 20. 

מוקדם יותר השבוע נחשף ב'היום הזה' כי את מחאת הטייסים מקדמת עמותת "זזים", הממומנת על ידי "הקרן לישראל חדשה", כעת מתוך הדו"ח עולה שארגון  א.ס.פ למשל – שעתר לבג"ץ נגד חוק הפיקדון ונגד העברת מסתננים למדינה שלישית – מומן על ידי 'הקרן לישראל חדשה' משנת 2008 ב238,931$, והסכום שקיבל ממדינות זרות כדוגמת שגרירות שוויץ וגרמניה, החל מ-2012 עומד על כמעט 6 מליון שקלים.

הפגנת מסתננים מול שגרירות רואנדה. צילום: פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב
הפגנת מסתננים מול שגרירות רואנדה. צילום: פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב

בנוסף קיימים ארגונים דוגמת "המוקד לפליטים ולמהגרים", ארגון שגם לקח חלק בעתירה נגד החוק למניעת מסתננים ב-2008, מומן על ידי הקרן בסכום של 904,290$ ועל ידי מדינות זרות דוגמת מוסדות האיחוד האירופי, גרמניה, ארה"ב ושוויץ – בכ-9 מליון שקלים.

האגודה לזכויות האזרח מומנה בכ-9 מליון דולרים על ידי  הקרן, וב-15 מליון שקלים על ידי מדינות זרות בינהן נורווגיה, שוודיה, ארה"ב, אנגליה ועוד.

לפי 'אם תרצו' סך המימון ממדינות זרות לטובת ארגונים הפועלים נגד הגירוש עומד על כ-53 מליון שקלים בין השנים 2012-2017, וכ-13.5 מיליון דולרים מהקרן החדשה בין השנים 2008-2016.

תגובות

המוקד לפליטים ולמהגרים: "מודים לתורמים ולתומכים שלו, היום ובעבר. רשימת התורמים מפורסמת בגלוי באתר האינטרנט שלנו כמו גם ברשם העמותות. מרגש לראות איך קבוצות שונות בחברה האזרחית אומרות בקול גלוי ואמיץ שאינן מוכנות לקחת חלק בגירוש המתועב. לא אנו יזמנו את המכתבים הללו אך הם מרגשים וראויים להערכה".

א.ס.ף סירבו להגיב.