אם למישהו עוד היה ספק אז כך בדיוק נראה קמפיין: כך נראית מחאה מאורגנת כאשר מישהו מושך בחוטים ומצרף לתוכה בכל יום קבוצה חדשה. פעם עשרות, פעם מאות, לפעמים בודדים – אבל כמו בקמפיין – העיקר זה הכותרת.

בן זיגדון, חבר מערכת התכנית שלנו, מדווח היום (שני) באתר ערוץ 20  כי שלושה טייסי 'אל על' הכריזו שיסרבו להטיס מסתננים שיורחקו מישראל למדינה שלישית, למרות שהחברה וטייסיה כלל לא אמורים לקחת חלק במבצע הגירוש.

אחד הטייסים הוא יואל פיטרברג, בעברו מחותמי מכתב הטייסים הסרבנים, שלפני 15 שנה סרבו לפעול בשטחים. כך הוא כותב: מדינת ישראל צריכה גבולות ברורים וסגורים (שאין לנו ״בזכות״ הכיבוש, המתנחלים וממשלות ישראל לדורותיהן) וההגירה חייבת להיות מבוקרת. פיטרברג מאשים את הכיבוש אבל שוכח שהגבול דרכו נכנסו מרבית המסתננים, הוא גבול מצרים.

איזה  מתנחלים, איזה כיבוש, ואיזה  נעליים. גבול ברור וסגור – שלעוברים דרכו ללא היתר יש הגדרה אחת פשוטה: מסתננים, משיגי גבול. את הפוסט שלו על הגירוש חותם יואל בקישור לאתר "עמותת זזים", זו העמותה שמובילה את הקמפיין הזה ברשת.

 

אז מי היא "עמותת זזים"? לפני כמה חודשים נחשפנו אליהם כאשר מימנו שלטים במסגרת המחאה בפתח תקווה נגד היועץ המשפטי לממשלה מנדלביט, ואפילו הריצו קמפיין ברשת  שקורא להשעות את היועץ מתפקידו.

המייסדת השותפה של זזים. היא ליבי לנקינסקי ובתפקידה הנוסף היא  סגנית נשיאה לאסטרטגיה בקרן החדשה לישראל. כלומר הקרן לישראל החדשה – ע"פ התרגום מאנגלית.

הקרן החדשה היא גם המקור לכספים שבאמצעותם פועלת "עמותת זזים". ממסמכי העמותה שחשף העיתונאי משה איפרגן באתר מידה, עולה שמאות אלפי שקלים מהקרן – עברו לידי "זזים" ב-2015 ו-2016, נתונים מהשנה האחרונה עדיין אין.

אין נתונים, אבל יש קרן חדשה, יש "זזים", ויש קמפיין שמבקש למנוע את גירוש המסתננים. הקמפיין הזה לובש בימים האחרונים סממנים של המרדה. לא מקבלים את הדין של בית המשפט העליון בישראל שדן בסוגיה,הכריע בה, קבע שאין סכנה למסתתנים במדינה השלישית, הכל עומד בכללי הדין הבינלאומי, יש פיקוח, יש בקרה – אבל "זזים", באמצעות הכסף שלהם, מבקשים לשנות את המציאות הזאת.

והנה זה מגיע גם לבתי הספר, לילדים שלנו. הכל כמובן בשם החמלה. תכף יבקשו מהילדים להקפיד לקרוא להם "מבקשי מקלט" ו"פליטים", ולא חלילה מה שהם: כלומר מהגרי עבודה או מסתננים.

למדינת ישראל יש חובה לשמור על הגבולות שלה ולפקח על מי שנכנסים לתוכה, גם את זה צריך ללמד את הילדים, וגם את העובדה שבדמוקרטיה שלנו הכסף של "זזים", או של הקרן החדשה – לא יכול לשנות החלטות של בג"צ. כאן בדיוק צריך לעצור את הקמפיין הזה.

 

אמיר איבגי

אמיר איבגי