מתוך "", א'-ה' ב-23:00

אז כיצד להסביר את מה שהתרחש אמש בגני התערוכה בתל אביב, כיצד להסביר איך זה שראש ממשלה, מנהיג מפלגה שמצוי תחת עננה ציבורית ותקשורתית ענקית של  כותרות על חשדות וחקירות מצליח לקבל אהדה כזאת. איך אפשר להסביר את העובדה שמה שהתרחש אמש באולם בגני התערוכה פורץ ומתורגם הלכה למעשה גם מחוצה לו, בשטח, במספרי המנדטים שמקבלים נתניהו והליכוד בסקרים. למרות הכל ועל אף הכל. יש שאלות שאין עליהן תשובות גם אחרי המפגן הזה אמש.

אבל לאירוע אתמול יש כמה תגובות שמסבירות היטב מדוע אין סיכוי שהמגמה הזאת תתהפך בקרוב.  זה קשור ליחס בתקשורת ובשיח הציבורי – לא כלפי נתניהו  – אלה כלפי בוחריו, מצביעי הליכוד, מי שפעם אחר פעם מועלות כלפיהם תהיות בנוגע לעצמאות מחשבתם ודעתם ואפילו יותר מזה.

יש פרשנים שישבו אתמול באולפני הטלויזיה ועוד טרם הנאום, לפני שנתניהו הוציא מילה אחת מפיו קבעו בנחרצות שמדובר באירוע שכולו "התגרות" ו"קינטור". הרי מה האנשים שבאו אתמול לגני התערוכה אם לא ציבור גדול של "מתגרים" ו"מקנטרים". דעתם בדמוקרטיה נחשבת פחות ממי שבמקום גני התערוכה נוסעים במוצאי שבת לפתח תקווה, ומול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה זוכים לתואר המכבד של "אזרחים מפגינים".

אז מתגרים, מקנטרים, אולי גם סתם מושחתים. הנה יאיר לפיד מסביר:  הערב נחצו כל הקווים. לראש הממשלה עומדת חזקת החפות, אבל מה שראינו הערב אינה הפגנת תמיכה בנתניהו אלא הפגנת תמיכה בשחיתות. זה מה שבאו לעשות אמש אלפי אנשים בגני התערוכה בתל אביב. לתמוך בשחיתות.

גם  יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, לא אהב את מה שהוא ראה אמש, אבל אצלו האבחנה רחבה יותר: "רוב הליכודניקים לא מאמינים שלא קרה כלום כי אין כלום". הוא גם כנראה בדק, מצא ומסביר באותו ראיון "שרב בציבור הזה של הליכוד, מאס בהנהגה שלו".

אבל מדוע להעמיק ולחפש הסברים ומילים כאשר אפשר פשוט לכנות את האנשים האלה שבאו אתמול לגני התערוכה בתואר "קופים". כן, ככה פשוט "קופים". תכירו את נעמה ריבה, כתבת עיתון "הארץ": הנה מה שהיא כותבת: "מדהימה אותי היכולת של נתניהו לצייר את התקשורת בצורה דמונית ממש, תוך ניסיון לצייר את כולם כמקשה אחת.  הקופים בקהל כמובן מחאו כפיים".

ככה. פשוט. קופים. עיסוק בכתיבה הוא לא תמיד ערובה לעושר לשוני ושפה יפה. יש רגעים שהתסכול המובנה משתלט לך על הכל. תיכף יסבירו לנו שמדובר הרי במקרה קיצוני. יכול להיות. אבל גם השיח הזה שמדבר בשמם של מיליון הוא רע . מיליון בוחרים הם לא עדר, הם ציבור גדול ואת נציגיו שבאו אתמול לגני התערוכה אי אפשר להגדיר כמשתתפי הפגנת תמיכה בשחיתות. אם לפיד, גבאי והפרשנים יתחילו לתת קצת יותר קרדיט לציבור הזה – יש סיכוי שפעם גם הם יצליחו לפצח את דפוסי ההצבעה והתמיכה "הבלתי מוסברים האלה".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.