ניתוחי החלפת מפרקים הפכו לנפוצים בשנים האחרונות, עם התקדמות רבה ומרתקת בתחום, גישות כירורגיות חדשות ואחוזי הצלחה מרשימים שרק הולכים ועולים. אלפי מטופלים בישראל עוברים ניתוחי החלפת מפרקים בכל שנה, בעיקר ניתוחים במפרקי הירך והברך הנוטים ביותר להישחק, כאשר הפריחה של התחום יוצרת לא אחת קושי עבור המטופלים לבחור את המנתח המתאים ביותר לניתוח לו הם זקוקים. אז מי יכול לבצע ניתוח החלפת מפרק וכיצד תבחרו מנתח מתאים? ננסה לעשות לכם סדר.

רק אורתופדים מנתחים מומחים

בכל הנוגע לניתוחי החלפת מפרק, רק אורתופדים מנתחים מומחים רשאים ויכולים לבצע את ההליך המורכב והמדויק הזה. בתוך כך, לא כל האורתופדים הם מנתחים ובתוך אלו שכן התמחו גם בכירורגיה אורתופדית, לא כולם מומחים ספציפית לניתוחי החלפת מפרק ירך, מפרק ברך או מפרקים אחרים שפחות נפוץ לראות לגביהם ניתוחי החלפה למפרק מלאכותי.

רופאים אלו עוברים שנים של הכשרות והסמכות מיוחדות, לרוב גם במוסדות רפואיים ואקדמיים בחו"ל, תהליך אשר בסופו הם יכולים להירשם באופן פורמלי בתור אורתופדים כירורגים מומחים. כמו כן, הרפואה היום הולכת והופכת לספציפית יותר ועם תת התמחויות מאוד מוגדרות של רופאים, כך יש הסמכות מקצועיות ממש לסוגים פרטניים של ניתוחי החלפת מפרקים – קרי, אורתופדים מנתחים המתמחים ומוסמכים בעיקר לניתוחי החלפת מפרק ירך למשל או לניתוחי החלפת מפרק ברך.

בהקשר לבחירת מנתח לניתוח החלפת מפרק ירך או ברך (שוב, אלו הניתוחים הנפוצים ביותר), לצד היותו של המנתח אורתופד מנתח מומחה ומוסמך, רצוי גם לוודא כי הרופא חבר בהסתדרות הרפואית בישראל, חבר באיגוד הישראלי לאורתופדיה ובנוסף חבר בחברה הישראלית למפרקי ברך וירך מטעם איגוד האורתופדים.

אלמנט נוסף אשר יכול בהחלט להוות עדות למקצועיותו וניסיונו של מנתח להליכי החלפת מפרק הוא תפקיד הרופא במערכת הבריאות הציבורית. כאשר הרופא המנתח מחזיק במשרה בכירה במחלקה אורתופדית בבי"ח ציבורי, בעיקר בי"ח עם ניסיון עשיר ומוכח בהחלפת מפרקים, בהחלט יש לזה משמעות. אמנם חלק גדול מאוד מניתוחי החלפת מפרקי הירך והברך בישראל מבוצעים בבתי חולים פרטיים דרך ביטוחי בריאות משלימים ופרטיים, אך רבים עדין מבוצעים במערכת הציבורית ולניסיון זה חשיבות וזו עדות מסוימת לאיכות ומקצועיות הרופא המנתח שאתם שוקלים לבחור בו לנתח אתכם.

ניסיון כירורגי רב יותר מקושר ישירות לאחוזי הצלחה גבוהים יותר בניתוח

בתחום של ניתוחי החלפת מפרק, מחקרים מצאו התאמה גבוהה בין היקף הניסיון הכירורגי של הרופא המנתח לבין עליה באחוזי ההצלחה של הניתוחים. המכון הלאומי לארטריטיס (דלקת פרקים) ומחלות של מערכות השריר-שלד והעור בארה"ב מקדם ומצטט מחקר אשר  מצא כי אחוז הסיבוכים מניתוחי החלפת מפרק ברך ירד בשיעור ניכר ככל שלמנתח היה יותר ניסיון מעשי בביצוע ניתוחים אלו.

לסיכום: רק אורתופד מנתח מומחה בניתוחי החלפת מפרקים יכול לבצע ניתוח מורכב ורגיש שכזה, עם עדיפות לבחור מנתח בעל ניסיון עשיר ועבודה שוטפת בתפקיד בכיר במערכת הבריאות הציבורית ולא רק הפרטית. המפרקים המלאכותיים היום מתקדמים מאוד טכנולוגית והנדסית, כך שיש חשיבות מכרעת לבחירת המנתח הנכון עבורכם כדי לקבל תוצאות אופטימאליות.

המאמר נכתב באדיבות ד"ר רמי כרדוש, בעל המרכז להחלפות מפרקים – https://www.dr-kardosh.co.il/


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.