בצל עדות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות במשטרה, הוועדה לבחירת שופטים מתכנסת היום (ה') לצורך בחירת שני שופטים חדשים לעליון, במקומם של השופטים יורם דנציגר ואורי שהם היוצאים.
לרשימת חמשת המועמדים שהגיעו ליישורת האחרונה הגיעו שני מועמדים של שרת המשפטים איילת שקד: פרופ' אלכס שטיין, שנחשב לשמרן ולמועמדה המוביל, והשופט רם וינוגרד. מנגד נמצאים השופטים עופר גרוסקופף, שאול שוחט ורות רונן, מועמדיה של הנשיאה חיות. ככל הנראה, אחד מהנבחרים יהיה מועמד של שקד והשני של חיות.
על פי החוק, נדרש רוב של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה כדי לבחור שופטים לבית המשפט העליון ולשם כך נדרשת הסכמה רחבה בין חבריה. על כך, קיימת האפשרות כי בחירת השופטים לא תוכרע היום, באם לא תתקבל הסכמה רחבה.
"היום בדיוק לפני שנה בחרנו ארבעה שופטים לבית המשפט העליון", אמרה השרה שקד בפתח הישיבה. "היום אנחנו מוסיפים שניים נוספים. בסך הכל הם מהווים 40 אחוז מבית המשפט העליון. כל עשרים וארבעת המועמדים הם מעולים. ואני בטוחה שנבחר את השניים המתאימים ביותר. היום, ז' אדר, זהו גם יום פטירתו של משה רבנו, שהיה השופט הישראלי הראשון ומי שפיתח את שיטת ערכאות השיפוט. בעצת יתרו מינה משה שרי אלפים ושרי מאות שיוכלו לתת מענה טוב יותר לעם ישראל כאשר הוא מנצח על המלאכה. גם כאשר משה הקים את הערכאות השונות את "הדבר הגדול" הביאן לפתחו של הערכאה העליונה – משה רבנו. אין דבר משמח יותר מכך שהיום אנחנו עוסקים במינוי שופטים לכלל הערכאות במדינת ישראל הריבונית.
עצת הזהב שיתרו נתן למשה הייתה: "וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת". אלו בדיוק הפרמטרים שלפיהם גם אנחנו בוחרים את השופטים.
עוד הוסיפה שקד כי "נפלה בחלקה של הוועדה הנוכחית הזכות להוביל מהלכים גדולים של מינוי למעלה מ- 230 שופטים לערכאות השונות. מלבד שני השופטים שייבחרו לעליון נבחר גם 26 שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום ולבתי הדין לעבודה. ביחד הם ימקסמו את השירות שבתי המשפט מעניקים לאזרח".
היסטוריה: שופטת חרדייה ראשונה בישראל
כמו כן, הוועדה בחרה שופטים לבתי משפט מחוזי ושלום וכן לבתי הדין לעבודה, בהם נשיאה לבית הדין הארצי לעבודה ושופטת חרדייה ראשונה, עו"ד חוי טוקר, לבית משפט השלום במחוז ירושלים. "אנו מברכות את כל השופטות והשופטים המצוינים שנבחרו", מסרו שקד וחיות.
רשימת השופטים הנבחרים
נשיאת בית הדין הארצי לעבודה: השופטת ורדה וירט לבנה
סגן נשיא בית הדין הארצי לעבודה: השופט אילן איטח
לבית הדין האזורי לעבודה ירושלים: רשם בית הדין לעבודה עמיצור איתם
מחוז הצפון
לבית המשפט המחוזי נצרת
1. השופטת אילונה לינדנשטראוס אריאלי
2. עו"ד גדי צפריר
לבתי משפט השלום מחוז הצפון: עו"ד דוניא נסאר.
מחוז חיפה
לבתי משפט השלום מחוז חיפה: הרשמת הבכירה קרן מרגולין פלדמן
לבתי משפט השלום (ענייני משפחה) מחוז חיפה: הרשם הבכיר ניר זיתוני
מחוזות תל-אביב ומרכז
לבית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1. השופטת שרית זמיר
2. השופט יוסי טופף
3. עו"ד אברהם גורמן
לבתי משפט השלום מחוזות תל אביב-יפו ומרכז
1. עו"ד אילה אורן
2. עו"ד זהר דיבון סגל
3. עו"ד עדי יעקובוביץ
4. עו"ד אופיר כתבי ריבלין
5. הרשם הבכיר אמיר צ'כנוביץ'
6. הרשמת הבכירה עידית קצבוי
רשם בכיר לבתי משפט השלום מחוז המרכז
1. עו"ד מיכל בר
2. עו"ד טל אלימלך כהן
מחוז ירושלים
לבית המשפט המחוזי ירושלים: עו"ד חיה זנדברג
לבתי משפט השלום מחוז ירושלים:
1. רשמת בית המשפט העליון ליאת בנמלך
2. עו"ד חוי טוקר
3. עו"ד אלעד פרסקי
לבתי משפט השלום (ענייני משפחה) במחוז ירושלים: עו"ד אורן אליעז
רשם בכיר לבתי משפט השלום מחוז ירושלים: עו"ד סמאח עמר סאבר
מחוז הדרום
לבית המשפט המחוזי באר-שבע: השופטת יעל ייטב
לבתי משפט השלום מחוז הדרום: עו"ד זהר דולב להמן