אתמול ערך הרמטכ"ל סיור בצאלים במסגרת השתלמות עם מפקדים בכירים והתייחס לפרשת החייל היורה מחברון. אייזנקוט אמר כי לוחם כפיר "החליט שיש תזוזה וסיכון ופתח באש". בכך התייחס אל החלטת ביהמ"ש הצבאי שהחליט לדחות את טענות הפרקליטות בדבר מסוכנותו, ואת בקשת התובע הצבאי לכלוא אותו בכלא צבאי.

הרמטכ"ל המשיך לספר על מה שאירע בחברון, ואמר כי "מכאן מתבצע תחקיר פיקודי של המ"פ, המג"ד והמח"ט. מי שמוביל אותו הוא מח"ט כפיר שעושה תחקיר שלו. השעה 10:00 בבוקר. הוא עושה תחקיר במשך כשעה ואחרי שהוא מבין את התמונה ואת תמונת התחקיר, הוא מחליט ביוזמתו להרים טלפון לפרקליט הצבאי הראשי ואומר לו: 'יש פה אירוע חמור מאוד. האירוע בניגוד לנורמה המקצועית והערכית והוא יוצא מתחום המרחב הפיקודי. אני ממליץ מאוד שתהיה חקירת מצ"ח'", סיפר אייזנקוט.

2796983399283640360no
חזות. הניף את ראש הלוחם שלו על הגיליוטינה. צילום: חטיבת כפיר

מדברי הרמטכ"ל מתברר שמח"ט כפיר, גיא חזות, הוא זה שיזם את הפנייה לפצ"ר ואת חקירת מצ"ח. בכתבה שפורסמה באתר החטיבה עם כניסתו לתפקיד תואר חזות כ"קצין שלא דופק חשבון". חזות פיקד על עורב צנחנים בעומק לבנון, היה מח"ט חברון וניהל קרבות עזים מול מחבלים – תוך כדי שהוא נשאר נאמן לדרכו ולא חושש לצאת מול בכירים ממנו.

אחת הפעמים בהן 'לא דפק חשבון' היתה בזמן ההתנתקות ב-2005. המ"פ שלו, מאור שושן, התראיין לתקשורת ללא תיאום או אישור ויצא נגד המתנחלים – בעיקר תושבי יצהר – וטען שהם "לא חוששים לפגוע בחיילי צה"ל". אלוף פיקוד מרכז דאז, יאיר נווה, הורה לחזות לנזוף באותו מ"פ, ובמכתב התנצלות לתושבי יו"ש כתב "לטעמי, הוצא שם רע לישוב ולמתיישבים בכלל. פיקוד המרכז ימשיך לחבק את המתיישבים ולראות בהם את מי שבחלוציות הקימו את ביתם ביהודה ושומרון".

גיא חזות, מג"ד צנחנים שפעל ביו"ש בתקופה זו, ניצל כנס של צה"ל בהם השתתפו כל המפקדים הבכירים כדי לתקוף בפומבי את אלוף הפיקוד יאיר נווה ותמך בראיון המביש של פקודו, מאור שושן: "שושן אולי ביצע עבירה מנהלתית של ראיון ללא אישור, אבל כל מה שהוא אמר היה אמת לאמיתה. כואב לי שבמקום לגבות אותו ולחבק אותו, הפקירו אותו. מבחינתנו, הקצינים בשומרון, מחיר אי הגיבוי הוא שמאיימים עלינו שיחסלו אותנו, ושיסגרו איתנו חשבונות כמו עם שושן". בנוסף הכריז: "אני לא מפחד להיכנס לכפר פלשתיני כמו שאני מפחד להיכנס ליצהר".

התבטאויותיו השנויות במחלוקת של גיא חזות, מח"ט כפיר היום, מאירות את התנהלותו החפוזה סביב חיסול המחבל בחברון באור אחר. האם השקפת עולמו, הסולדת מההתנחלויות, היא שהובילה אותו ליזום את הפנייה לפצ"ר? אחד מקציניו במילואים העיד על חזות ואמר" "הוא סופר מקצועי. זה משהו שאי אפשר לקחת ממנו. העניין שאצלו יש גם הרבה מאוד פוליטיקה".

חיילים מפלוגתו העירו כי לא מן הנמנע שנטיותיו הפוליטיות של מח"ט כפיר העכירו את שיקול דעתו וגרמו לו לפנות בפזיזות לפצ"ר על מנת לפתוח בחקירה. עוד העירו: "נראה שאמירתו שהמפקדים צריכים לתת גב לחיילים שלהם נכונה רק לצד אחד של המפה הפוליטית".

מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה לדברים.

20 News

20 News