מי עומד מאחורי מחאת ההורים לדחיית חופשת ל"ג בעומר? הכירו את עמותת "", ארגון הזוכה למימון של והאיחוד האירופי.
מי מדליק את המדורה? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מי מדליק את המדורה? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"אנו" הוקמה ב-2009 (לפי רשם העמותות) תחת השם "אג'נדה – המרכז לאסטרטגיה תקשורתית", עמותה לייעוץ תקשורתי. לפני כשנתיים העמותה שינתה את ייעודה והפכה למה שהיא כיום, כלי ליצירת מאבקים חברתיים. מנכ"ל העמותה, פז כהן, הוא גם הפנים של המאבק לשינוי החופשה בל"ג בעומר – מאבק אשר אינו זוכה לגיבוי מההורים, לתמיכת הרבנות או להתייחס משמעותית ממשרד החינוך.
לפי אתר העמותה, הערכים בשמם פועלת "אנו" הם "צדק חברתי, שיוויון מגדרי, הוגנות כלכלית, מגוון וקיימות סביבתית". מטבע הדברים, על תורמי הארגון נמנים הקרן החדשה לישראל, אונסק"ו, האיחוד האירופי ועוד. כך למשל, שלא במפתיע, מתגאים בארגון במאבקים מבורכים יותר ופחות, כמו קידום נשים ומיעוטים בתקשורת, קידום התחדשות עירונית ודיור בר השגה, הגברת התעסוקה של ערבים אקדמאיים במגזר העסקי בישראל והמאבק נגד מתווה הגז, אותה קידם ראש הממשלה נתניהו.

אג'נדה חברתית ותמיכה בשוברים שתיקה

באתר האינטרנט של הארגון, נקראים הגולשים לצפות במיני סדרה "מגש הכסף", אותה יצרו דורון צברי ואמיר בן דוד. סדרה זו עוררה שיח ציבורי נרחב אודות הבעיות במשק הישראלי, אך קול הימין הכלכלי כמעט ולא נשמע בו. באחד הפרקים מואשמות ההתנחלויות בבעיות הכלכליות של ישראל, טענה אותה גם מפיצים ארגוני השמאל. ברוח "מגש הכסף", נמנים מאבקים נוספים של "אנו": "המשמר החברתי בישראל", המזוהה עם ארגוני השמאל הקיצוני, אך גם כאלו עדינים יותר, כמו "נאבקים למען ניצולי השואה", או "נאבקים לצמצום העוני בישראל".
מפת המאבקים של "אנו"
מפת המאבקים של "אנו"
ככל שמעמיקים במאבקים עליהם נטלו ב"אנו" בעלות וסייעו להם, מוצאים נקודות מעוררות מחלוקת יותר. אחת היוזמות היצירתיות יותר היא הקמת יער לאורך הקו הירוק, שנועד "לייצר "גשר" בין הישראלים והפלסטינים משני צדדי הקו הירוק ולייצר נקודה המקשרת בין יוזמות סביבתיות ופעילות למען השלום". חבר מועצת העיר ירושלים, אריה קינג, 'זכה' למאבק בעקבות פועלו לייהוד מזרח עיר הבירה, כאשר אחד המאבקים קרא לראש העיר להתנער ממנו כשותף בקואליציה. המאבק הזכור ביותר בפן הפוליטי הוא המאבק נגד סגירת בירושלים, לאחר שזו אירחה אירוע של ארגון השמאל הקיצוני, .
חשוב להדגיש, שיטת המהילה בין ציוני ואנטי-ציוני, היא שיטה ידועה בארגוני מאבק. כשיבוא מישהו ויטען ש"אנו" זו לא עמותת שמאל, יהיו לו מאבקים קונצנזואלים להתהדר בהם, שיקבלו תמיכה מכל ישראלי ציוני. אבל, כאמור, המאבקים נבחרים בפינצטה, ויקדמו בהכרח "צדק חברתי, שוויון מגדרי, הוגנות כלכלית, מגוון וקיימות סביבתית".
נדמה ש"אנו" פועלת בצורה דומה לקרן החדשה: פרגמנטציה של מאבקים והתססה מתמדת של השטח תוך ליכוד כוחות אזרחיים רבים על מנת ליצור מיצג שווא של מחאה ציבורית אותנטית. בין מטרות מבורכות, כמו התאמת לוח החופשות של תלמידי לישראל לזה של הוריהם, נמצאים גם מאבקים מעוררי מחלוקת – בהם ארגון שוברים שתיקה זכה לתמיכה, ייהוד ירושלים הופכת ללא לגיטימית.

תגובת "אנו"

בהתייחס לקבלת תרומות מהקרן החדשה, אומרים ב"אנו – עושים שינוי" כי: "אנו גאים על כל תורם שתורם למען הפיכת מדינת ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו. אנו גאים להיות חל"צ עם תורמים מכל גווני הקשת הפוליטית. אנחנו מקדמים יוזמות בתחומי חברה, כלכלה, חינוך וסביבה.
"לארגון למעלה מ-20 תורמים משמעותיים, רובם ישראלים, פדרציות יהודיות וקרנות משפחתיות התורמים סכומים של מיליוני שקלים. רשימת התורמים מופיעה באתר.  בנוסף גייס הארגון מאות תורמים לטובת קמפיינים ממוקדים כגון המאבק למען העסקה ישירה".

""הקרן החדשה לישראל" תרמה ותורמת במהלך השנים עשרות אלפי שקלים, לצד תורמים אחרים שתרמו מיליוני שקלים ולא כולם מגדירים עצמם כשמאלנים. צר לנו שכל מי שפועל לשיפור החברה הישראלית נצבע בצבע פוליטי לפי צרכי השר".

עוד הוסיפו מהעמותה כי היא הייתה "שותפה למאבקים חברתיים מוצלחים רבים – הנוגעים לכלל אזרחי ישראל: תמיכה בהלומי הקרב, ניצולי השואה, עובדי הקבלן, התחרותיות בענף הבנקאות וגם בנושאי חינוך. את כל המאבקים הללו מובילים למעלה מ-130,000 אזרחים שאיכפת להם, מימין ומשמאל, חרדים, דתיים וחילונים, יהודים, ערבים ודרוזים – שהחליטו לעשות מעשה חיובי למען המדינה".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא