טרור באיסטנבול ובקהיר. מתוך "לפני כולם"

קהיר. שעה 10.00 בבוקר. תפילות המיסה של יום ראשון בקתדרלה הגדולה ביותר במזרח התיכון על שם סנט מארק מופסקת באכזריות על ידי פיצוץ עז באגף הנשים של הכנסייה. מקורות מצריים מיהרו למסור כי הפיצוץ שגבה את חייהם של קרוב ל-30 נפש ופצע רבים נוספים נגרם כתוצאה ממזוודת נפץ והפנו אצבע מאשימה כלפי האחים המוסלמים.

מיקומה של הקתרלה הקופטית בקהיר הינו מקום שאמור להיות מאובטח ביותר: במרכז קהיר, כשהיא נושקת לרחוב השישי באוקטובר המפורסם, סמוך למרכזים רפואיים ממשלתיים כמו דאר אל-שיפא ואל-דמרדאש, בסמוך לפקולטות של האוניברסיטה הרפואית עין שאמס וכן גם סמוך לבניין של משרד הביטחון המצרי ומשרד הפנים המצרי – דבר ההופך את האיזור לקשה מאוד לחדירה של גורמים אנטי-ממשלתיים.

קשה ביותר להאמין כי תנועת האחים המוסלמים שנכסיה הופקעו על ידי בית המשפט המצרי בשנת 2013 וכן מנהיגיה יושבים עתה מאחורי סורג ובריח יוכלו לבצע פעולה נועזת כזו במתחם כה מאובטח. יבואו ויאמרו כי ידיה של דאע"ש במעשה האיבה הזה. ובכן, אופי הפעולה אינו נראה כפעולה דאע"שית טיפוסית – שהרי מדובר בהפעלת חומר נפץ באמצעות שלט רחוק ולא בפעולה "הירואית" בלחימה עד מוות כמקובל בארגון זה.

יותר ויותר מתבהרת התמונה ונראה כי גורמים ממשלתיים בכירים היו מעורבים בעקיפין או במישרין בביצוע פיגוע דמים זה. שהרי השלטונות במצרים מקבלים ביקורות חוזרות ונשנות מהעולם המערבי בדבר פגיעה בזכויות אדם – בעיקר של פעילי האחים המוסלמים. כעת יכול הנשיא א-סיסי להצדיק את הפעילות הזאת כאשר נרצחו נוצרים יקירי נפשו של המערב בידי אותם גורמים עוינים. א-סיסי יוכל להמשיך ולבקש תמיכה צבאית וכלכלית במלחמה באחים המוסלמים שמהווים תיגר על שלטונו שהושג כזכור באמצעות הפיכה צבאית בשנת 2013.

מעורבות זו, של בכירי השלטון ואולי גם א-סיסי ביניהם בביצוע הפיגוע בקתדרלה הקופטית, גרמה לכך שמיד אחרי הפיגוע, עוד בטרם התקיימה כל חקירה בנושא, עוד בטרם נלקחה אחריות של גורם כלשהו – טענו כולם כי מדובר בפעולה של האחים המוסלמים – זאת בכדי לקדם את האינטרסים של השלטון להמשך סיוע מהמערב לצורך פגיעה באופוזיציה של הרחוב. כך שיוצא שהנשיא א-סיסי ושלטונו הם המרוויחים העיקריים מפיגוע הטרור הזה ומי יכול להיות קורבן יותר טוב מאותו מיעוט נוצרי נרדף?

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק