ערביי ישראל הפגינו אתמול בכיכר רבין נגד חוק הלאום. לטענתם, החוק מפלה אותם לרעה. כבר שנים שהם טוענים כי הם אזרחים סוג ב', אבל אם נבחן את המציאות נגלה שהם אזרחים סוג אא' ואנחנו בעצם האזרחים סוג ב'.

דגלי אש"ף בהפגנה לביטול חוק הלאום בת"א. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

בואו ניקח את משה היהודי ואת מוסא הערבי. כשמשה יגיע לגיל 18 הוא יתגייס לצבא לכמעט שלוש שנים. מוסא לא יתגייס, הוא גם לא יעשה , כי הוא לא מכיר במדינה. הוא לא יעשה , גם לא בקהילה שלו. אין שום חוק המחייב אותו לעשות בבית חולים או בבית ספר, גם לא בעיר או בכפר שלו. הוא לא יתרום. משה גם יצטרך לעשות מידי שנה מילואים.

כשמשה ישתחרר מהצבא לקראת גיל 21 מוסא כבר סיים את לימודי התואר שלו או שעבד במשך השנים וחסך לעצמו כסף. למוסא יש כמובן יתרון משמעותי.

חיילים בבקו"ם ביום הגיוס. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

 

כשמשה יקים משפחה וירצה לבנות בית הוא יצטרך לקנות אדמה, לפנות לוועדת תכנון ובניה ולקבל אישורים. מדובר בהליך ארוך ומסובך. מוסא יבנה בית בצמוד לבית הוריו ללא אישורים והיתרים.

כאן גם המקום להשיב לטענה על היעדר תשתיות בכפרים הערבים. איך אפשר לבנות כביש, מדרכה או אפילו קו ביוב, כשהתושבים בונים בתים בכזאת צפיפות מבלי שום פיקוח ותכנון? אין אפשרות. הטענות צריכות להיות מופנות כלפי עצמם בלבד.

אם משה חלילה יסגור מרפסת בביתו מבלי לקבל אישור ייפתח נגדו משפט. הוא ישלם קנס כבד ויצטרך להרוס את המרפסת. את הבית של מוסא אף אחד לא יהרוס והוא גם לא ישלם שום קנס. ביישובים הערבים, לעומת הישובים היהודים, אין כמעט אכיפה בכל הקשור לבנייה.

לשכת ח"כ יוסף ג'בארין במבנה בלתי חוקי באום אל-פאחם. צילום: "תנועת רגבים"

 

לעומת משה, מוסא גם לא ישלם עירוניים. לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעורי גביית המיסים העירוניים נמוכה משמעותית בישובים הערבים לעומת הישובים היהודיים.

כאן גם המקום להתייחס לטענה על היעדר שירותים. כמובן, שברשות בה אחוזי גביית המיסים העירוניים היא נמוכה, היכולת של הרשות לתת שירותים נפגעת. האשמה נעוצה בתושבים שלא משלמים מיסים ולא במדינה.

התושבים הערבים במדינת ישראל נהנים בעיקר מזכויות. חובות כמעט ואין להם. כל זה כמובן לא מפריע להם לזעוק שהם אזרחים סוג ב', למרות שהמציאות מראה מצב שונה לגמרי.

ירון דורון

ירון דורון

כתב מהדורת חדשות 20


:עוד באותו נושא