מירי רגב, שרת הספורט, החליטה לצאת למאבק נגד שידורי הספורט בתשלום. מירי רגב אמרה היום: ״אני רוצה להחזיר את הכדורגל לעם. במציאות החדשה אין לציבור הישראלי יכולת לבחור מה הוא רוצה לראות והוא מחוייב לשלם כדי לצפות בספורט. לא יכול להיות שהצרכן הישראלי ישלם סכום כסף גדול כדי לראות כדורגל. יש אנשים שאין להם את היכולת לשלם את הכספים הללו ולכן לא יראו כדורגל״.

הוויתור ברשות השידור שהוביל לוויתור על שידורי הספורט בשנים הבאות, יצר מציאות חדשה שבה לא יהיו משחקי ספורט, כדורגל וכדורסל בערוצים חינמיים.

 

רגב. מאבק בעלויות הספורט. צילום: פלאש 90
רגב. מאבק במחירי שידורי הספורט. צילום: פלאש 90

המשחק המרכזי של ליגת העל בכדורגל עובר מהערוץ הראשון לערוץ הספורט שרכש את זכויות השידור מחברת צ'רלטון. בנוסף, ערוץ הספורט רכש עוד משחקים של ליגת העל מחברת צ'רלטון בעלת זכויות השידור של ליגת העל וגם הם ישודרו בערוצי הספורט השונים בתשלום. חברת צ'רלטון הגישה בקשה לקבל עוד שני ערוצי ספורט בנוסף לספורט 1 וספורט 2. המחוקק ככל הנראה יאשר את הבקשה מה שיגרום לעלייה כספית נוספת של האזרחים בצפייה במשחקי ספורט.

חבילת הספורט של צ'רלטון – ספורט 1 וספורט 2 – כוללת את ליגת העל בכדורגל ואת הליגה האנגלית בעלות של 67 שקלים לחודש. חבילת הספורט של ערוץ הספורט (כולל ספורט 'גולד', ספורט 5+ לייב) עולה 60 שקלים בחודש וערוצי הספורט ה'בסיסיי'ם, 5 ו-5+, דורשת רכישה של חבילת הבסיס, שעולות ביס ובהוט 299 שקלים.לרגל משחקי היורו החברות פתחו במבצע לארבעה חודשים של 'טריפל' בסכום של 299 שקל ולאחר מכן החבילה תעלה 409 שקלים לחודש.

ערוץ ONE שזכה בזכויות השידור של הליגה הספרדית ומשדר בינתיים בחינם ממתין להחלטת הרגולטור בנוגע לגביית כסף עבור הערוץ. העובדה שהערוצים הפתוחים, ערוץ 1, 10, 2 לא ניגשו למכרזים על זכויות השידור ואינם מתכוונים לרכוש משחקים מהזכיינית צ'רלטון תגרום לעלייה במחיר שהצרכן הישראלי ייאלץ לשלם עבור צפייה בספורט הישראלי ובספורט בכלל.

השרה רגב החליטה על הקמת ועדת בדיקה בראשות מנכ״ל משרדה יוסי שרעבי כדי לבחון את סוגיית שידורי הספורט ולגבש מסקנות בנושא. השרה הבהירה כי היא אינה מצויה בכל הפרטים בנוגע לכללים שהיו במכרזים על זכויות השידור, אינה יודעת האם צריך לבצע חקיקה בכנסת או בוועדות השונות וכי מדובר בנושא מורכב מאוד עם חוות דעת שונות ולכן הקימה את הוועדה כדי לקבל את החומר לידיה ואז לפעול. השרה רגב הבהירה כי מה שעומד לנגד עיניה הוא טובת הצרכן הישראלי וכך תפעל.

מי שאמור לסייע לרגב במאבק נגד גביית תשלום עבור שידורי הספורט הוא ח״כ איתן כבל, יו״ר ועדת הכלכלה בכנסת. כבל הבהיר: ״כבר שנים אני נלחם נגד השידורים הרבים בתשלום. לא יכול להיות שהציבור ישלם הון תועפות עבור שידורי ספורט. הנושא נמצא על שולחני בוועדת הכלכלה ואני מתכוון לקיים דיון בנושא. אי אפשר לקחת מהציבור כל כך הרבה כסף בכל מיני ערוצים שונים בתשלום. יש משחקים שחייבים להיות בערוצים פתוחים ומנהל מאבק בנושא״.

המאבק בהגדלת מספר הזרים

רגב החליטה לצאת גם נגד המלצת מנהלת הליגה בכדורגל להגדיל את מספר הזרים בליגת העל לשישה. מי שאמורה לאשר את ההמלצה היא הנהלת ההתאחדות לכדורגל. עופר עיני, יו״ר ההתאחדות, לא מתלהב להגדיל את מספר הזרים מחמישה לשישה והוא מנסה לגבש רוב בהנהלת ההתאחדות.

עיני. צילום: פלאש 90
עיני. צילום: פלאש 90

רגב זימנה את עיני לפגישה במשרדה בתל אביב כדי לשמוע ממנו שהוא מתנגד להגדלת הזרים. ההתנגדות של רגב להגדלת מספר הזרים מתאימה לעיני.

ראשית, מנהלת הליגה הפכה לאחרונה את הנהלת ההתאחדות לכדורגל לחותמת גומי ועיני מתכוון להבהיר לראשי המנהלת כי לא יקבל המלצות של המנהלת כדבר מובן מאליו.

שנית, עיני מסתכל קדימה והוא מתכוון להרוויח גם את שרת הספורט רגב לצידו במאבק הצפוי עם הטוטו לגבי הסכם השיווק החדש. הטוטו שכפוף לשרת הספורט רוצה לקצץ את גובה הסכם השיווק ולהפחית משמעותית מההסכם הנוכחי ועיני יפעיל את השרה רגב כדי לסגור את נושא הסכם השיווק בין הטוטו לכדורגל הישראלי כדי שההתאחדות והקבוצות לא ייפגעו.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20