אלאור אזריה, לוחם כפיר, הורשע הבוקר (ד') בהריגה בעקבות חיסול מחבל והמערכת הפוליטית מיהרה להעלות את אפשרות החנינה על סדר היום.

ח"כ אורן חזן: ״יש שופטים בבית הדין ויש חברי כנסת בירושלים. אנחנו נכריע״

 

בזמן שהשופטת מאיה הלר הקריאה את גזר הדין והשתלחה בקו ההגנה של לוחם כפיר, מירי רגב החליטה להתבטא בעד אלאור אזריה.

שרת התרבות הגיבה לדברי הרמטכ"ל, גדי אייזינקוט, שאמר השבוע כי "חייל בן 18 שמתגייס הוא לא הילד של כולנו", ככל הנראה, ברמז לעבר לוחם כפיר.

38% מאמינים כי אינו זוכה למשפט הוגן. אלאור אזריה צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

היום (ד') רגב תקפה בחריפות את דברי הרמטכ"ל, ואמרה: "הייתה פה הפקרות של חייל, זה מסר אומלל. אזריה הוא כן החייל של כולנו". כמו כן, רגב התייחסה למקרה אזריה לכשעצמו. "לא יכול להיות ששללו כל עדות ועד של ההגנה. המהלך מראש לא היה צריך להגיע למישור הפלילי, היה צריך לעצור את זה מראש".

במקביל, שרת התרבות הצהירה כי תעשה את מיטב מאמציה על מנת להעניק חנינה לאזריה.

"ההליך זוהם מתחילתו"

כמו כן, נפתלי בנט שר החינוך ויו"ר הבית היהודי פרסם תגובה נזעמת על הרשעתו של אלאור אזריה. בהודעה ששחרר היום שר החינוך, בנט אמר: ״חנינה מיידית לאלאור אזריה, עכשיו", אמר השר.

קרא לספח את יהודה ושומרון. השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
השר נפתלי בנט. "נזק בלתי הפיך". צילום: פלאש 90

 

"היום חייל שהרג מחבל בן-מוות שניסה לשחוט חייל, הושם באזיקים והורשע כאחרון העבריינים. צריך לומר את האמת:התהליך זוהם  מתחילתו.
האמירות החמורות של הדרג המדיני עוד בטרם פתיחת חקירת מצ״ח, היעדרות החייל עצמו (!) מן התחקיר המבצעי ועוד, גרמו לאלאור נזק בלתי הפיך".

ככל הנראה, בנט חושש שהרשעתו של החייל תוריד את אמון חיילי צה"ל במערכת הפיקוד. "אני פונה היום לחיילי צה"ל: אתם הגיבורים שלנו; העם מאחוריכם. המשיכו לשמור על אזרחי ישראל ועל עצמכם, בלי מורא ובלי חשש. המשיכו להאמין בצהל ובעומד בראשו ללא פקפוק. עם ישראל ישאר מאוחד גם אחרי החלטה זו, כי אתם ראויים לאחדות זו".

דרש חובת הצטרפות למאגר. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לסיום, בנט תבע משר הביטחון אביגדור ליברמן לעמוד לצידו של אזריה. "אני מצפה משר הביטחון שיהיה נאמן לאינספור הבטחותיו ויביא לחנינה מיידית לאלאור אזריה בלא שיישב יום אחד בכלא״.

אריה דרעי, יו"ר ש"ס ושר הפנים,  הצטרף לקריאת המערכת הפוליטית להעניק חנינה לאזריה. שר הפנים אמר בחשבון הטוויטר: "ביהמ"ש עשה את עבודתו, אני מכבד את הכרעת הדין. מכאן ואילך הדרך הנכונה היא חנינה. ניהול המשפט והסבל שעברו החייל ומשפחתו מצדיקים מתן חנינה".

ליברמן: "להוציא את צה"ל מהוויכוחים"

בתחילת המשפט, ליברמן היה ח"כ אופוזיציה והביע תמיכה נלהבת באלאור אזריה בבית הדין הצבאי. היום, כשר ביטחון, ליברמן הוציא תגובה מאופקת.

משפט דרייפוס מודרני. שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. תגובה סולידית להרשעת הלוחם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בהודעה שנמסרה לכלי התקשורת שר הביטחון אמר: "להוציא את צה"ל מכל הוויכוחים, הוא הקונצנזוס הכי גדול של החברה הישראלית. מן הראוי, ללמוד את פסק הדין ולקרוא לפני שמסתערים על המיקרופונים. המשפט הסתיים, יש הכרעה. גם אלה שלא אוהבים את ההכרעה צריכים לקבל אותה, צה"ל צריך לצאת מחוזק".

ליברמן הוסיף, "אני קורא בעיקר לאישי ציבור להפסיק להשתלח במערכת הביטחון, בצבא, ברמטכ"ל. הקריאות ששמעתי בחצי השעה האחרונה זה דבר פסול מן היסוד. הרמטכ"ל הוא המפקד של הצבא, הוא באמת עושה ימים כלילות, 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, מחויב לביטחון ישראל ועשה לא מעט".

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) שלחה מכתב לשר הביטחון ודרשה ממנו להעניק חנינה ללוחם. "ההליך המשפטי זוהם בהתערבות גורמי חוץ, וההחלטה בהתאם", אמרה מועלם. "לפיכך, אנחנו קוראים לך לחון את החייל אלאור אזריה".

"מחבל שיוצא לרצוח יהודי הוא בן מוות"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יו"ר השדולה למען ארץ ישראל, הגיב בחריפות על הרשעת החייל. "ההחלטה כואבת ומאכזבת, למרות היותה צפויה למן הרגע הראשון, הן במישור הערכי-מהותי והן במישור הפרוצדוראלי", אמר סמוטריץ'.

הצביע נגד החוק. בצלאל סמוטריץ'. פלאש 90
"החלטה צפויה מן הרגע הראשון". בצלאל סמוטריץ'. פלאש 90

 

סמוטריץ' הוסיף, "במישור הערכי, מחבל שיוצא לרצוח יהודי הוא בן מוות. חייל שהורג אותו בזירת האירוע לא יכול להיות מורשע בהריגה. נקודה. חשוב לוודא שצה"ל יודע לחסל אותו כבר במכת האש הראשונה וכשזה לא קורה זה הכשל הערכי והמבצעי. בהקשר הזה השאלה האם אזריה חשש ממטען או לא היא חסרת משמעות. אזריה פעל ככל הנראה בניגוד לפקודות ועל כך הטיפול בו צריך היה להיעשות במישור המשמעתי פיקודי ולא במישור הפלילי".

ישראל כץ, שר התחבורה, כתב בחשבון הטוויטר: "יש לפעול למתן חנינה לאלאור אזריה. בית הדין הצבאי אמר את דברו וכעת מוטלת החובה לחון את החייל, אותו שלחנו לקו החזית להגן על אזרחי מדינת ישראל".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה בהתייחס להכרעה בפרשת עזריה כי: "משפט החייל אלאור עזריה התנהל כמשפט ראווה עם סוף ידוע מראש. במובנים רבים נחרץ דינו עוד לפני הדיון הראשון. במצב כזה, ראוי לדרוש חנינה מנשיא המדינה כדי שיעשה צדק עם החייל שלא פעל בשטח סטרילי אלא באירוע טרור".

מצה"ל נמסר בתגובה: ״צה״ל מכבד את החלטת בית הדין, וילמד אותה ואת השלכותיה באופן יסודי. לאורך כל ההליך הקפידו בצה״ל על הפרדה מוחלטת בין הציר הפיקודי למשפטי. מערכת המשפט בצה״ל תמשיך ותפעל לחקר האמת, בעצמאות ועל פי שיקולים מקצועיים בכל מקרה בו קיים חשד לדופי בהתנהלות צה״ל ומשרתיו. מפקדיו של סמל אלאור אזריה יעניקו כל תמיכה וליווי שנדרשים לחייל ולמשפחתו בהמשך הדרך. צה״ל ימשיך להפעיל כל כוח שידרש תוך שמירה על ערכי צה״ל ומתן גיבוי ללוחמים למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

הלוחם הורשע – השמאל מרוצה

ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, הביעה שביעות רצון מההרשעה של לוחם צה"ל.

לא הוזמנה, אך לא הייתה מגיעה בכל מקרה. ח"כ יחימוביץ'. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח"כ יחימוביץ'. יש לשקול בזהירות מתן חנינה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"בית המשפט נהג במקצועיות ובאומץ לב", אמרה יחימוביץ'. לדבריה, הרשעת חייל בחיסול מחבל משקפת "סטנדרטים מוסריים שחידדו מפקדי צה"ל".

יחימוביץ' סייגה את דבריה ואמרה כי לשקול אפשרות להעניק חנינה ללוחם כפיר. "כתפיו של אזריה צרות מלשאת עליהן את כובד השסע. לכן, בתום הליכי המשפט ואחרי שיגזר דינו יש לשקול בזהירות אפשרות של חנינה".

יצחק הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה, הגיב: "שלושה שופטים בלתי תלויים נתנו היום את הכרעת בית הדין ועל כולם לכבד את התהליך ואת ההחלטה. ההתקפה על השופטים, על הרמטכ"ל ומפקדי צה"ל פוגעת בראש ובראשונה בצה"ל, מפקדיו וחייליו וזו חייבת להיפסק. אין להתעלם מכך שאלאור אזריה במידה מסויימת הוא קרבן של הסיטואציה, אך ההכרעה מחזקת את צה"ל, היות שלא ניתן להתעלם מנסיבות המקרה שמשקפות מציאות בלתי אפשרית בשטח מורכב, עמם מתמודדים חיילי צה״ל, יום יום ושעה שעה".

ח"כ מיקי רוזנטל, חברם של הרצוג ויחימוביץ' למפלגה, טוען שההרשעה של אזריה מוצדקת, אולם הוא לא סובר שאזריה צריך לשבת בכלא. "הפתרון למצב שנוצר הוא להרשיע את אזריה ברם לגזור עליו עונש החופף לתקופת מעצרו. שייצא לחופשי אבל עם ההרשעה".

גם אם היא הייתה אחראית על המו"מ, התוצאות היו זהות. גלאון. צילום: פלאש 90
גלאון. מרוצה מהרשעתו של חייל צה"ל. צילום: פלאש 90

 

זהבה גלאון, יו"ר מרצ, כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "טוב שבית המשפט התעלם מהאווירה הציבורית, אי אפשר לנהל מדינה בטוקבקים, פוליטיקאים מימין הם אלו שהקדיחו את התבשיל הזה". למרות שמחוץ לאולם הדיונים התאספו מגוון מפגינים מכל העדות, גלאון התעקשה לתאר אותם כ"גורמים מפוקפקים כמו הצל, לה פמילייה, להב"ה ואחרים".

מצד אחד, גלאון תיארה את אזריה כ"קורבן של ימין". מנגד, גלאון אמרה ש"אזריה הוא לא ילד והוא לא קורבן".

 

 

אלעד שור

אלעד שור