בעוד חודש זה יקרה. היורו בכדורגל יתפוס את מקומו בדפי ההיסטוריה, גם טורניר ווימבלדון בטניס יישכח, ואפילו הופעותיו של שון דאוסון בליגת הקיץ של ה-NBA יהפכו לזיכרון עמום, כי בליל שבת, 5 באוגוסט, בריו דה ז’ניירו שבברזיל, תצא לדרך האולימפיאדה – האירוע הספורטיבי הגדול והמרכזי בעולם. וגם לה, באופן לא מפתיע בעליל, יש את הזווית היהודית שלה.

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

1.3 מיליון תיירים צפויים לפקוד את ריו, בהם כ-40 אלף יהודים (רבע מתוכם ישראלים). 10,500 ספורטאים ישתתפו במשחקים האולימפיים, מהם כ-250 יהודים ובתוכם 45 ייצגו את ישראל. ולמספרים האסטרונומיים האלה נערכים אנשי חב”ד. “אנחנו עובדים שעות נוספות כדי שכל יהודי שמגיע לכאן יוכל למלא את הצרכים הדתיים שלו”, אומר הרב יהושע בנימין גולדמן, המנהל האזורי של בתי לובביץ’ בעיר.

המראקנה
המראקנה

בקרבת הכפר האולימפי ובאזורים שבהם יערכו התחרויות השונות, יפתחו שלושה מרכזים קהילתיים מיוחדים. כל אוהד, ספורטאי או עיתונאי שירצה, יוכל למצוא ארבעה דוכנים של אוכל כשר. מי שיחפש עשירי למניין, יגלה שנפתחו שלושה בתי כנסת ארעיים בדיוק למען המטרה הזו. וגם מי שסתם יתקשה למצוא את עצמו במדינה זרה עם שפה שהוא לא מכיר, יקבל מענה.

דוכן כשר במרקאנה?

206 מדינות שונות ישלחו את נציגיהן לאולימפיאדה, ומארגני המשחקים לא נותרו אדישים לצרכים הדתיים של העדות השונות. לכל דת הוקצה חדר מיוחד בתוך הכפר האולימפי. הרב גולדמן והרב אליהו הבר מונו על ידי הוועד האולימפי של ברזיל להיות אלה שירכזו את הפעילות בחדר היהודי, שבו יסופקו אוכל כשר, ספרי תורה, סידורים, תפילין, מזון מוכן מיוחד לשבת ואפילו חלות ויין. השניים אף הגישו בקשה לוועדה המארגנת שאחד מדוכני המזון המהיר באיצטדיון המרקאנה יהיה כשר.

בעתות שיגרה פועלים בריו דה ז’ניירו שלושה בתי חב”ד, שבהם 13 שליחים של הארגון. וגם לחסידיו של הרבי מלובביץ’ יש, מתברר, משלחת אולימפית משלהם: “גייסנו 12 תלמידים לרבנות מניו יורק, שיטוסו לריו ויסייעו לצוות המקומי בזמן המשחקים”, מספר הרב משה קוטלרסקי, סגן יו”ר המרכז לענייני חינוך בחב”ד.

למשימה נבחרו דווקא כאלו שדוברים מספר שפות – אנגלית, עברית, ספרדית, צרפתית, רוסית וכמובן פורטוגזית. בבית הכנסת המרכזי של ריו נערכים ל-500 אורחים שיגיעו להתפלל בשבתות, ובבתי לובביץ’ יתקיימו קבלות שבת חגיגיות והמוניות.

במהלך האולימפיאדה ייערך טקס אזכרה רשמי לי”א הספורטאים היהודים שנטבחו באולימפיאדת מינכן ב-1972, בהשתתפות ראש עיריית ריו דה ז’ניירו, אדוארדו פאאס. “עבור 30 אלף חברי הקהילה היהודית בעיר, האירוע הזה לא פחות חשוב מכל תחרות במשחקים”, אומר אוזיאש ורמן, קונסול כבוד של ישראל בריו. “במשך שנים ניסו הממשלה ואלמנות הנרצחים לקבל הכרה, וכעת אצלנו, זה סוף סוף קורה”.

אבל מבחינתו של הרב גולדמן, הרגע המרגש באמת, ואולי גם החשוב ביותר, יהיה בכלל ב-7 בספטמבר, כשייפתחו המשחקים הפראלימפיים – אולימפיאדת הנכים. בית לובביץ’ בקופקבאנה יארח את הספורטאים הישראלים, יערוך עבורם ארועים מיוחדים ויסייע לשומרי השבת שביניהם.

“אנחנו נרגשים לקבל את כל האורחים שיגיעו לכאן, כמובן, אבל עבור כולנו – האפשרות לארח את הספורטאים הנכים משמחת יותר מכל”, מודה שליח חב”ד בעיר. 

1.3 מיליון תיירים יגיעו לריו במהלך האולימפיאדה, ובתוכם כ-40 אלף יהודים

(רבע מהם ישראלים)

10,500 ספורטאים יטלו חלק במשחקים, בהם כ-250 יהודים.

המשלחת הישראלית תכלול 45 משתתפים

30 אלף חברי הקהילה היהודית בריו מצפים לכ-500 אורחים בתפילות השבת

בבית הכנסת המרכזי

13 שליחי חב”ד פועלים בריו בשגרה, ואליהם יצטרפו עוד 12 תלמידי רבנות מניו יורק

שיגיעו לסייע


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.