מילואימניקים שלחו הבוקר מכתב לרמטכ״ל גדי איזנקוט, בו הם קוראים לו לטפל באופן בהול במכת הגניבות מבסיסים בדרום שעל פי המשטרה מבוצעות על ידי בדואים, כך פורסם לראשונה באתר 0404.

בין היתר זועמים המילואימניקים על הפקודות האוסרות על החיילים לבצע נוהל מעצר חשוד מחשש לפגיעה בגנבים. אלון מליק, מילואימניק ופעיל בתנועת ״אם תרצו״, החתים חיילי מילואים רבים ועומד מאחורי המכתב בו כתב לרמטכ"ל בין היתר: ״אנו חיילים וקצינים במילואים בשירות פעיל, פונים אליך בבקשה לעצור תופעה מסוכנת, מקוממת ומביישת של גניבות ציוד משטחי האימונים בדרום הארץ תוך סיכון ממשי לביטחון מדינת ישראל. בשנים האחרונות מתעצמת התופעה של גניבות על ידי בני הפזורה הבדואית מבסיסי צה"ל ומשטחי האימונים המקיפים אותם".

בדואים רכובים על טרקטורונים בוזזים בסיסי צה"ל. צילום: באדיבות תנועת רגבים
בדואים רכובים על טרקטורונים בוזזים בסיסי צה"ל. צילום: באדיבות תנועת רגבים

מליק מציין דוגמא אחת של גניבה: "בסיס צאלים, אשר מהווה מוקד מרכזי לאימוני מילואים, הפך לשטח הפקר בו כנופיות הגנבים עושות ככל העולה על רוחן מתוך הבנה כי הנהלים הקיימים בצה"ל לא מאפשרים לחיילים המתאמנים למנוע מהם את הפעילות העבריינית המסוכנת".

"כמעט בכל שבוע, ולעיתים אף על בסיס יומי-יומי, מגיעים הגנבים רכובים על טרקטורונים לשטחים בהם מתקיימים אימונים ובוזזים מכל הבא ליד: אפודים, משקפות, אמצעי ראיית לילה, מפות רגישות וציוד לחימה לרוב, ציוד אשר בהמשך נמכר לגורמים עוינים ומשמש לפגיעה בחיילים ובאזרחי ישראל. כמו כן, אותם בני בליעל בוזזים ללא רחם את הציוד האישי של משרתי המילואים אשר נשארים חסרי אונים אל מול התופעה המקוממת בעקבות נהלים אשר מונעים כל שימוש בכוח כלפי הגנבים אשר מצידם מכירים את הנהלים הללו ומתנהלים במרחב כאדוני הארץ", נכתב לרמטכ"ל.

מליק מוסיף במכתבו: "כאשר פלוגות החיילים יוצאות מהמאהלים המוקמים בשטחי האש לטובת ביצוע אימונים ותרגולות, הם מלווים כל העת בטרקטורונים של הכנופיות אשר מנהלים תצפית קבועה על מיקום הכוחות המתאמנים במטרה לזהות הזדמנויות לגניבת ציוד, הזדמנויות המצויות בשפע לאור העובדה שהחיילים עסוקים לרוב באימון ולא בשמירה בלתי פוסקת על ציודם. מעבר לתופעת הגניבות המקוממת לכשעצמה הדבר מהווה גם סיכון ביטחוני מהמעלה הראשונה. לדאבון ליבנו, אחת לכמה זמן נחשף תא חדש של אידיאולוגיה קיצונית שמפעיל את השפעתו על חלק מבני הפזורה בנגב. היכולת להגיע בצורה יום-יומית עמוק לתוך מאהלי הכינוס של החיילים המתאמנים, בשילוב ההשפעות הנ"ל, מזמנת פצצת זמן שרק ממתינה להתפוצץ ולעלות במחיר דמים".

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״המכתב טרם התקבל בלשכת הרמטכ״ל, לכשיתקבל יענה במישרין״.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון