הנחיות חדשות. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס
הנחיות חדשות. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס

 

ביום חמישי הקרוב תתייצב ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לארוחת ערב לציון מאה שנה להצהרת בלפור. "אנו גאים בתפקיד החלוצי שלנו ביצירתה של מדינת ישראל", צפויה מיי להגיד.

בנאומה תגיד מיי: "אנו גאים לעמוד כאן היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולהכריז על תמיכתנו בישראל, ואנחנו גאים ביחסים שבנינו עם ישראל. אני מאמינה שהיא דורשת מאיתנו היום נחישות מחודשת לתמוך בשלום בר קיימא שהוא אינטרס של ישראלים ופלסטינים כאחד, ולמען האינטרסים של כולנו, הסכם שלום שצריך להתבסס על שתי המדינות, מדינת ישראל בטוחה ומשגשגת לצד מדינה פלסטינית בת קיימא וריבונית".

ראש הממשלה תבהיר כי לעולם אין כל תירוץ לאנטישמיות בכל צורה שהיא, כשם שאין תירוץ לשנאה נגד מוסלמים, נוצרים או כל מי שמתבסס על דת שלווה שהוא בחר ללכת בעקבותיה, ולא על בסיס של מקום הלידה, או צבע עור. "ובכן, משמעות הדבר היא הכרה בכך שיש היום צורה חדשה ומזיקה של אנטישמיות, המשתמשת בביקורת על מעשיה של ממשלת ישראל כהצדקה נתעבת לערער על עצם זכות קיומה של ישראל", תאמר מיי ותוסיף: "זה מתועב ואנחנו לא מוכנים לסבול את זה. זו הסיבה שבריטניה נמצאת בחזית המאמץ הבינלאומי ליצור הגדרה חדשה של אנטישמיות, הקוראת במפורש לניסיון הבלתי נסלח הזה להצדיק שנאה".

ראש הממשלה הבריטית תבהיר: "ביקורת על מעשיה של ישראל לעולם לא שימשה ולא תשמש תירוץ לחקירה על זכותה של ישראל להתקיים, בדיוק כמו שביקורת על מעשיה של בריטניה לא יכולה להיות תירוץ לחקירה על זכותנו להתקיים. והביקורת על ממשלת ישראל לעולם אינה ולא תהיה  תירוץ לשנאה נגד העם היהודי, כמו שביקורת על ממשלת בריטניה לא תהיה תירוץ לשנאה נגד העם הבריטי".

מיי תסכם: "במילים פשוטות, אין תירוצים לכל סוג של שנאה כלפי העם היהודי. מעולם לא היה – ולעולם לא יהיה".שמעון ריקלין

שמעון ריקלין