אנשי יום הזיכרון של שבוע שעבר ישבו שם למעלה כשאלה מיום הזיכרון של המחר נכנסו. אנשי יום הזיכרון של שבוע שעבר הרימו גבות בתמיהה. כל כך צעירים, ובאו בקבוצות.
חלק מאנשי יום הזיכרון של המחר נכנסו בהיסוס, חלק הלכו בטוחים בעצמם, חלק נראו שהוקל להם. מסתכלים מסביב, סורקים את השמים, מנסים קצת להבין.
אנשי יום הזיכרון של שבוע שעבר שאלו את אנשי יום הזיכרון של המחר אם קרה משהו חריג. הם לא רגילים לראות צעירים, ב"ה, בטח לא כשהם מגיעים במרוכז.

"רק חישבו כמה היו כאן, אם לא היו הם". צילום: מיכאל אלמגור
"רק חישבו כמה היו כאן, אם לא היו הם". צילום: מיכאל אלמגור

 

אנשי יום הזיכרון של המחר אמרו להם שהיתה מלחמה.
"מלחמה?" שאלו אנשי יום הזיכרון של שבוע שעבר בתמיהה. "איזו מלחמה?"
"צבאות ערב קמו עלינו", אחד מאנשי מיום הזיכרון של מחר התנדב להסביר. התעצבנו שקיבלנו סופסוף את מה שמגיע לנו, הוסיף בחיוך כשקיסם נעוץ בין שיניו.
רחש עבר בין ההמונים מאנשי יום הזיכרון של שבוע שעבר. "יכול להיות שהוא אומר מה שאנחנו חושבים שהוא אומר? הייתכן?"
דממה נפלה בין אנשי יום הזיכרון של המחר. לא כולם חשבו על כמה מדינה יהודית לא ברורה מאליה. לא כולם הבינו שבלחימתם, ובנופלם, הם נשאו בליבם את כל הדורות שנפלו בפרעות, בפוגרומים, בפשעי השנאה האנטישמים. כולם ידעו למען מה הם נלחמים, לא כולם הבינו את זה עד הסוף.

אנשי יום הזיכרון של שבוע שעבר כבר ראו מאז כמה פעמים צעירים נכנסים. לפעמים בקבוצות, לעתים לבד. הם עדיין הרוב השולט בכיפת השמים, ועדיין כואב להם לראות את כל הצעירים האלה.
הם תמיד מצקצקים בלשונם ואומרים דברים כמו 'רק חשבו שלכל אחד כזה יש כמה חברים שנפצעו איתו' או 'רק חישבו על כל המשפחות ומעגלי השכול שכל אחד כזה מכאיב להם בהגיעו לכאן'. וגם 'רק חשבו על כל אלה שנפצעו כל כך קשה שחייהם לא יהיו שוב מה שהיו אך אינם הגיעו לכאן' ואפילו 'רק חשבו על כל אלה שנפצעה נפשם ונשארו להתמודד עם זה שם למטה'.

אבל הפעם אחת מהם קמה, ניערה את עפר הגלות מעליה, והעזה לומר "רק חישבו כמה היו כאן, אם לא היו הם".

20 News

20 News