בנימין משיב לשאלות התקשורת במסיבת עיתונאים בפריז. זאת במהלך ביקורו בצרפת במסגרת ציון אירועי 100 השנים לסיום .

 

נתניהו צפוי לפגוש את הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון, ולהשתתף באירועים של הקהילה היהודית במדינה. על רקע המשבר ביחסים מול רוסיה, אמר נתניהו כי פגישתו עם הנשיא ולדימיר פוטין, לראשונה מאז תקרית הפלת המטוס הרוסי, הייתה "עניינית וחשובה".

לדבריו, "שוחחתי עם מנהיגים רבים, כמובן עם הנשיא טראמפ וגם עם הנשיא פוטין. אני חושב שהדברים חשובים למדינת ישראל, לאינטרסים הלאומיים שלנו. הדרך שבה התקבלנו משמעותית מאוד".

רה"מ נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא עמנואל מקרון ורעייתו. צילום: רויטרס

 

רה"מ: "עניין הצוללות ירד למצולות"

לאחר מכן התייחס רה"מ לשאלות עיתונאים בנוגע להמלצות המשטרה בפרשת שהצוללות. "אני מבין שביום שאתם שומעים חדשות חשובות לישראל, אתם מתעסקים בצוללות. אפילו את הטענה האבסוורדית לא העלו, ולכן אני לא מתכוון להיכנס לנתיב הזה שמנסים להדביק לי. עניין הצוללות ירד למצולות".

לעיתונאית אילאיל שחר, אשר שאלה את רה"מ מה דעתו על אמירות שעלו באופוזיציה לפיהן הוא אינו ראוי להמשיך להנהיג את ישראל לאחר המלצות המשטרה בפרשה, השיב: "אילאיל, מי שקובע אם אני ראוי להנהגה זה הציבור, ולא את".

צילום: רויטרס

 

"השליחות שלי היא להגן על ישראל – וגם למנוע את הקריסה ההומניטרית בעזה"

על העברות מזוודות הכספים של קטאר לחמאס, אמר ראש הממשלה כי מדובר במהלך מוצדק. "אני יכול לנסות בכל דרך לנסות להחזיר את השקט לתושבי עוטף עזה וגם למנוע את הקריסה ההומניטרית בעזה. בואו נחזיר את המצב לתנאי ה-29 במרץ. בלי חשמל ומשכורות, הדבר הזה סיכן גם את תושבי עזה וגם את תושבי העוטף". לדבריו, "זו החלטה נכונה, מנהיגים צריכים לשלם מחירים ולמנוע מלחמות".

על שאלה אודות הצבת "חזון" להתמודדות עם רצועת עזה והטרור היוצא ממנה, השיב רה"מ כי "אין פתרון מדיני לעזה, כמו שאין פתרון לדאעש ואיראן. הם פשוט רוצים להשמידנו".

רה"מ נתניהו עם טראמפ בארוחה בארמון האליזה

 

"בתוכנית הזאת, החמאס הורתע. מה שמייצר את האלימות היא נפיצות פנימית בתוך הרצועה", טען נתניהו. "אני רואה את הצעירים שלנו, אפשרות של קורבנות אזרחיים וביטחונייים נמצאת לנגד עיניי. אני תמיד חושב על הצד הזה. ואני חושב שכל ראש ממשלה בישראל צריך לחשוב על זה. כי זה הדבר היחיד שאנחנו מחזיקים בו. אם יש דרך להימנע ממלחמה, זה מה שנעשה. השליחות שלי היא להגן על ישראל".

"אם אני יכול להשיג את אותה תוצאה, בלי להיכנס למהלכים צבאיים, אני מעדיף זאת. בלי לוותר על השקט של ילדי כרם שלום", סיכם.

רה"מ נתניהו בארוחת צהרים משותפת למנהיגי העולם באירוח נשיא צרפת עמנואל מקרון ובהשתתפות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, בארמון האליזה בפריז

 

"בעולם בו האיסלאם הרדיקלי סובב אותנו, העובדה שלישראל יש עוצמה ביטחונית והיכולת להקרין אותה במרחב גדול – הוא חיוני לחיים שלנו. עמים שלמים נטבחו. העם שלנו עבר תהליך של השמדה וידענו שאם לא ניצור את העוצמה שלנו – העתיד שלנו לא מובטח. ולכן כל מה שמדריך אותי בכל התחומים זה איך לבצר את עוצמתינו. מערכות הנשק אמורות לבצר את העוצמה הזאת. ישראל תגן על עצמה, בכוחות עצמה, מול כל איום".

"אנחנו המגן של אירופה מפני המזרח התיכון"

מעבר לכך, קבע רה"מ, כי "אנחנו, ישראל, המגן של אירופה מפני המזרח התיכון, ולכן אני מצפה לשינוי המדיניות האירופאית כלפינו. כמובן שאנחנו עושים זאת קודם כל כדי להגן על עצמינו, אבל זה משפיע גם עליהם". מטרתו היא לשנות את המדיניות במסגרתה מדינות זרות מתערבות במדיניות הישראלית ומנסות להטות את רצון הציבור הבוחר. לדבריו, "זה צעד-צעד, אנחנו עושים את זה, אבל זה לוקח זמן".

רה"מ אף חשף בהקשר הביטחוני, כי הוא "עמל על תוכנית הצטיידות נוספות בעשור הקרוב". על היכולות של ישראל, הוסיף רה"מ כי "מדינות ערב מעריצות אותנו ורוצות בקרבתנו".

רה"מ נתניהו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל

 

על דחיית פינוי המאחז הבלתי-חוקי חאן אל אחמר, אמר רה"מ כי "צריך לפנות אותם, החלטתי לתת עוד אפשרות למיצוי הסדר – אם זה יעבוד – זה יעבוד. אם לא- נפנה".

באשר לארגון המשקיפים של האו"ם אשר פועל באלימות כלפי מתיישבי חברון, השיב נתניהו כי הוא הורה לסלק את המשקיף האלים והוסיף כי "ההחלטה לגבי TIPH בכלל תיסגר עד דצמבר".

באשר לסיבוב השני בבחירות לראשות עיריית ירושלים, סירב רה"מ להודיע במי משני המתמודדים הוא תומך.

עם סיום מסיבת העיתונאים, המשיך ראש הממשלה לביקור הקהילה היהודית בבית הכנסת 'לה ויקטואר' שבפריז, שם התקבל בחום.

"אנחנו חייבים להיות ערוכים להגן על עצמנו מפני אילו שלא מסוגלים לקבל אותנו ואת הערכים שלנו", אמר נתניהו בבית הכנסת. "רק כך נבטיח שלילדים האלה כאן יהיה עתיד בטוח".

"חשיבות מלחמת העולם הראשונה ליהודים כפולה. היא הביאה קץ לשלטון האימפריה העותמנית ששלטה כאן ואלמלא קריסתה, ספק אם החלום של הקמת בית יהודי היה מתגשם. הדבר הזה – לוחמים יהודים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.