ביקר היום בכותל המערבי. אל פנס ורעייתו קארן התלווה רב הכותל בלבד, ללא נציג רשמי ישראלי.

ורעייתו התקבלו על ידי רב והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ ורעייתו יעל ומנכ"ל הקרן למורשת מרדכי (סולי) אליאב ורעייתו אילנה. שמע הסבר מפורט על חשיבות המקום לעם היהודי ועל הקשר העמוק שלו למקום זה ולהר הבית. ההסבר לווה בתרשימים על עברו של המקום והגילויים המיוחדים, שנחשפו במהלך השנים האחרונות.

סגן הנשיא בכותל. צילום: TPSסגן הנשיא בכותל. צילום: הלל מאיר TPS

 

לאחר מכן סגן הנשיא התפלל יחד עם רב הכותל המערבי ליד אבני הכותל ואמר את פרקי התהילים קכ"א וקכ"ב. סגן הנשיא טמן פתק בין אבני הכותל המערבי והתפלל תפילה קצרה.

רב הכותל והמקומות הקדושים ומנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי העניקו לסגן הנשיא חנוכייה ייחודית, עבודת אמנות עשויה אבן, שהוכנה במיוחד לרגל ביקורו בכותל, המהווה סמל מוחשי של העם היהודי. על החנוכייה כתובה ברכה: "שנדע להפיץ את האור ולסלק החשיכה מהעולם".

אשת סגן הנשיא קיבלה מרעיית רב הכותל שרשרת עליה הוטבע תחריט עתיק של הכותל מהמאה ה- 19.

סגן הנשיא בכותל. צילום: TPS
סגן הנשיא מלווה ברב הכותל. צילום: הלל מאיר TPS

 

רב הכותל המערבי אמר לסגן הנשיא: "147 שנים לפניך ביקר כאן מזכיר המדינה של הנשיא לינקולן – וׅוילְיׇאם סוּאָרד. בתיאור המרגש ביותר שלו הוא מספר על ערב שבת בכותל המערבי, אליו נוהרים כל יהודי ירושלים. על תפילה נשגבת, מלאת כאב וגעגוע, שלעתים נדירות רואים כמוה. כך הוא כתב לפני 147 שנים, וקשר את הקשר הראשון בחיבור העמוק של ארצות הברית של אמריקה וירושלים. לאחרונה ראינו את פירותיו של הקשר העמוק הזה, כשכבוד הנשיא טראמפ הכיר, כפי שהוא בעצמו אמר, במובן מאליו: ירושלים היא בירת ישראל הנצחית. מאז – ולעולם".

סגן הנשיא עם רב הכותל
סגן הנשיא עם רב הכותל. צילום מסך
פנס בכותל. אהוד תצפית
. צילום: הלל מאיר TPS

 

מוקדם יותר נפגש עם הנשיא ראובן ריבלין בבית הנשיא. "למרות מילותיו של בשבוע שעבר, אני חייב לומר שאנחנו חייבים להמשיך לנסות למצוא דרך לבנות אמון בין שני העמים. לצערנו אין כרגע אמון", אמר ריבלין לפנס. בהמשך תקף ריבלין את דבריו של שאמר כי "ישראל היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים".

סגן הנשיא אמר מנגד כי "הנשיא טרמאפ באמת מאמין שההחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל, תפתח הזדמנות לנוע קדימה במשא ומתן משמועתי כדי להשיג לדורות שיבואו".  פנס פנה לנשיא במילים חמות: "זה מאוד משמעותי בשבילי להיות איתך כאן בירושלים בירת מדינת ישראל. היה לי כבוד גדול אתמול להיות סגן הנשיא הראשון של ארה"ב שדיבר בכנסת. אני רוצה להודות לך אישית על נוכחותך ועל הערותיך ומילותיך החמות".

 

ריבלין ופנס. צילום: קובי ריכטר/TPS
ריבלין ופנס. צילום: קובי ריכטר TPS

 

גם היום צפויים בירושלים ובכביש מספר 1 בשל הביקור. ממשטרת ישראל נמסר כי לאורך שעות היום צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין ובהדרגה הצירים הבאים:
פלומר, ז׳בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, בזק, שמואל בייט, הרצל, ציר הזיכרון, דוד רמז, הכלביה, מעלה השלום, שער האשפות, דרך העופל, דרך חברון, הזז, בן צבי, שז"ר, ויצמן, בן גוריון, גינות סחרוב.

רחוב דוד המלך יוותר סגור לתנועה עד לסיום הביקור. לקראת סיום הביקור ועזיבתו של סגן נשיא ארה״ב בשעות הצהריים, צפוי להיסגר לתנועה בהדרגה ולסירוגין כביש מספר 1 לכיוון מערב, במקטע שבין מחלף סחרוב ועד למחלף גנות. כמו כן תחסם הגישה לכלי רכב מכביש מספר 1 לכביש מספר 6 במחלף בן שמן.

סגן הנשיא פנס בעת ביקורו בבית הנשיא ריבלין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
סגן הנשיא פנס בעת ביקורו בבית הנשיא ריבלין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.