שגרירת ישראל באו"ם ניקי היילי נאמה הערב (שלישי) מול מועצת הביטחון של האו"ם אחרי השגריר הישראלי דני דנון, ויו"ר הרשות : "האו"ם הוכיח עצמו כארגון מוטה בכל הנוגע לישראל", אמרה היילי. בפנייה לעבאס אמרה כי בארה"ב מוכנים לנהל שיחות משא ומתו "אך לא נרדוף אחריכם". יצא מהחדר לאחר נאומו ולא כיבד את דנון והיילי בנוכחותו.

אבו מאזן, היום. צילום: רויטרס

 

"במזרח התיכון ישנן בעיות חמורות רבות", אמרה היילי וציינה את המשברים בתימן, סוריה ועיראק. "אני לא אומרת שלא היה סבל בסכסוך הישראלי-פלסטיני", אמרה השגרירה וציינה את הסבל של הישראלים כתוצאה מהטרור המתמשך וגם את סבלם של הפלסטינים תחת שלטון חמאס בעזה. לצד זאת, שיבחה היילי את ההתנהלות הישראלית שהתגברה על הסבל ופורחת מבחינה כלכלית וטכנולוגית. "אנו מאמינים שמשא ומתן הוא הדרך היחידה לשלום". כך אמר הערב מוקדם יותר בנאומו יו"ר .

לפני היילי נאם גם שגריר ישראל באו" דני דנון מול אותו הפורום. "הפלסטינים זקוקים להנהגה שתדבר עם ישראל ולא תברח מדיאלוג", אמר דנון.

יועצו של טראמפ ג'ארד קושנר והשגרירה האמריקנית באו"ם ניקי היילי. צילום: רויטרס

 

דנון תקף את אבו מאזן בדבריו ואמר: "כשאתה מדבר בפורומים בינלאומיים אתה מדבר על שלום, כשאתה מדבר אל אנשייך בערבית אתה מעביר מסר אחר".

בנאומו דרש אבו מאזן הקמת מנגנון תיווך בינלאומי שיחליף את ארה"ב במשא ומתן עם ישראל. לדבריו, "מעולם לא סירבנו לשום קריאה למשא ומתן. אנחנו חושבים שהמו"מ הוא הדרך היחידה להגיע לשלום". אלא ש"ישראל מתנהגת כאילו היא מעל החוק והפכה את הכיבוש לקולוניאליזם מתמשך", אמר אבו מאזן.

לאחר מכן מתח יו"ר הרשות ביקורת על ממשל טראמפ: "נפגשנו עם הנשיא טראמפ ארבע פעמים ב- 2017,המשטר האמריקני בראשות טראמפ לא הבהיר את עמדתו, בעד פתרון המדינה האחת  או פתרון שתי המדינות".

"לאחרונה, הוחלט להעניש את הפליטים הפלסטינים על ידע קיצוץ בתקציב אונר"א", אמר על החלטת האמריקנים לקצץ באופן משמעותי בתקציב סוכנות האו"ם המועבר לפלסטינים. לאחר מכן התייחס להחלטת הקונגרס האמריקני נגד הרשות: "אם הקונגרס חושב שאנחנו טרוריסטים מדוע הוא מסייע לנו?"

"המצב בלתי נסלח, אנו מקווים שתתמכו במאמצינו לתמוך בזכותם של 13 מיליון פלסטינים". אבו מאזן הבהיר כי כשהוא נוקב במספר 13 הוא אינו מתבלבל וחזר ואמר: "אנחנו 13 מיליון פלסטינים אם אנחנו גרים בתוך פלסטין או במדינות אחרות". הוא קרא למועצת הביטחון לטפל ב-6 מיליון "הפליטים הפלסטינים" אחרי גריעת התקציב מאונר"א ע"י האמריקאים ואיים: "אם תפסיקו את הסיוע – הם יהפכו לטרוריסטים או לפליטים באירופה". עבאס אף הכריז כי "אנחנו, העם הפלסטיני חיים כבר 5000 שנה על אדמת הפלסטין".

דובר הבית הלבן אמר הערב ל"חדשות כאן" בתגובה לנאום אבו מאזן כי: "ההכרה שירושלים קדושה ליהודים היא צעד בכיוון הנכון, אבל כמו שהשגרירה היילי הזהירה, הצגת נקודות ישנות, וקונספטים לא מפותחים לסוגיות הליבה – לא יקדמו את השלום. נמשיך לעבוד על תכנית השלום שנועדה להועיל לשני הצדדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לנאום: "עבאס לא חידש שום דבר. הוא ממשיך לברוח מהשלום, וממשיך לשלם לטרוריסטים ולמשפחות שלהם 347 מיליון דולר".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר הערב: "ד"ר עבאס ומיסטר אבו מאזן, כולנו יודעים מי אתה. יד אחת משלמת משכורות למחבלים שפוגעים בישראל ולמשפחותיהם והיד השנייה מבקשת הכרה מהאו"ם".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.