עם ישראל חי: הצוות ההנדסי של SpaceIL והתעשייה האווירית ביצע הערב (ה') בשעה 17:17 את התמרון המכריע ביותר עד כה במסעה של החללית 'בראשית' אל הירח – 'לכידת הירח', עליו היא צפויה לנחות בעוד 7 ימים בדיוק. התמרון אפשר לחללית להילכד בכוח המשיכה של הירח ובכך להתחיל ולהקיף אותו ויחד איתו את כדור הארץ.

השמחה בחדר הבקרה. צילום: אלירן אביטל

 

בשעה 17:18 החלו מנועי החללית לפעול במשך כ-6 דקות וביצעו האטה של כ-1,000 קמ"ש ממהירות של 8,500 קמ"ש למהירות של 7,500 קמ"ש ביחס לירח במהירותה של . התמרון בוצע תוך תקשורת מלאה עם החללית, והאינדיקציות שהתקבלו בחדר הבקרה בזמן אמת תואמות את המסלול המתוכנן.

בשבוע הקרוב, הצפוי להיות שבוע אינטנסיבי בפעילות הנדסית, יתקיימו מספר רב של תמרונים, ממסלול אליפטי אל מסלול מעגלי בגובה 200 ק"מ מעל הירח, שמטרתם, היא להוריד גובה ולהגיע לנקודה האופטימלית לביצוע הנחיתה האוטונומית של החללית ב"ים הרוגע" ב-11.4 בערב.

תמונת כדור הארץ שצילמה החללית 'בראשית'. צילום: SpaceIL

 

התמרון הכניס את החללית למסלול אליפטי סביב הירח בה הנקודה הקרובה (פרילונה) כ- 500 ק"מ מהירח והרחוקה (אפולונה) כ- 10,000 ק"מ. בשונה מההקפות הארוכות סביב כדור הארץ, ההקפות הראשונות סביב הירח ימשכו כ-14 שעות ולקראת הנחיתה כל הקפה סביב הירח תימשך כשעתיים בלבד.

בתחילת השבוע הגיעה החללית בפעם האחרונה לנקודה הקרובה ביותר לכדור בארץ בהקפה האחרונה סביבו – 1,700 ק"מ בלבד ומשם המשיכה בדרכה לנקודת המפגש עם הירח בטווח 400 אלף ק"מ.

השמחה בחדר הבקרה. צילום: אלירן אביטל
חדשות 20

חדשות 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.