הצטרפו לשידור חי – המשך דיון בעתירת רשימת כחול לבן נגד (בעניין תעמולה אסורה) בפני יו"ר כב' השופט חנן מלצר.מפלגת כחול לבןמפלגת הליכוד#שקיפות #2019

Posted by ‎ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-21‎ on Wednesday, April 3, 2019

 

בעקבות 'תחקיר הבוטים הגדול' של '' שהתגלה ככושל לאחר שאותם משתמשים שנחשדו כבוטים נחשפו בשמם ובפרצופם, הגישה מפגלת 'כחול לבן' עתירה לוועדת הבחירות על חשד לעבירה על חוק תעמולת בחירות על ידי 'הליכוד'.

כזכור, '' שעליו נשען התחקיר מבקש לצייר את האנשים שמאחורי הפרופילים האנונימיים כרובוטים המייצרים פוסטים וציוצים, או כפעילי ליכוד המקבלים תשלום. לטענת הפרוייקט וכתבי ידיעות אחרונות, מי שמנהל את "רשת" פעילי הליכוד לכאורה, הוא אדם בשם יצחק חדאד, המתחזק פרופיל העונה לשם BOND בונד.

יצחק חדאד בוועדת הבחירות המרכזית

בהקלטה של חוקר מטעם 'פרוייקט הבוטים הגדול', נשמע חדאד מודה כי הוא פעיל סמוי שבפעילותו אין התנדבות. לטענת החוקר כי מדובר בהמון פרופילים, משיב חדאד – "בוודאי".

בדיון היום (ד') נחקר דובר הליכוד יונתן אוריך שהצהיר גם בפני השופט כי הליכוד לא משלם לאף אחד מן המשתמשים שנחשפו כאנשים אמיתיים ולא כבוטים. בנוסף, נחקר במהלך הדיון יצחק חדאד החשוד כמנהל הרשת. הוא הצהיר כי הוצע לו כסף על ידי כדי שמר חדאד ישקר ויגיד שהמפלגה מפעילה ברשת. עו"ד אבי הלוי מטעם 'הליכוד' ביקש מהשופט מלצר לפתוח בחקירה פלילית נגד לפיד וגנץ בעקבות ניסיון זה.

הצטרפו לשידור חי – דיון בעתירת רשימת כחול לבן נגד הליכוד (בעניין תעמולה אסורה) בפני יו"ר ועדת הבחירות המרכזית כב' השופט חנן מלצר.מפלגת כחול לבןמפלגת הליכוד#שקיפות #בחירות2019

Posted by ‎ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-21‎ on Wednesday, April 3, 2019

 

השופט מלצר הורה לזמן את החוקר הפרטי על מנת לקיים נגדית מטעם הליכוד.

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, פרסם היום (רביעי) את החלטתו לעתירות שהגישו מפלגות 'כחול לבן', 'יש עתיד' ו'חוסן לישראל' ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-21, להוציא צו המורה לליכוד להימנע מלממן או להפעיל חשבונות ברשתות החברתיות ובמיוחד להימנע מפרסום תעמולה אסורה באמצעות חשבונות אלה.

חשבון הטוויטר של הצייצן משה שנחשף בקולו לאחר שנטען כי הוא "בוט". צילום מסך

 

הבקשות הוגשו בעקבות דו"ח ופרסום עיתונאי שממנו עולה לטענתן כי מדובר ברשת תעמולה הממומנת ומופעלת ע"י הליכוד.

בתגובת היועץ המשפטי לממשלה נאמר, כי במישור המשפטי, הרי שבהתאם לחובת ההזדהות שבחוק הבחירות (דרכי תעמולה), כפי שפורשה ויושמה החלטת יו"ר ועדת הבחירות גם ביחס לפרסומים באינטרנט, על פני הדברים חלה חובת זיהוי ככל שגורם מפלגתי מפעיל חשבונות משתמש ברשת טוויטר לצורך פרסום תעמולת בחירות.

עם זאת, בכל הנוגע לשאלה האם העתירה מבססת ברמה הנדרשת את הנטען במסגרתה, כי מתבצעת בפועל תעמולת בחירות באמצעות חשבונות ברשתות החברתיות, במימון הליכוד, ללא זיהוי כנדרש – הרי שהיבטים עובדתיים וראייתיים אלו אינם בידיעת היועץ המשפטי לממשלה.

 

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא