הרב אוהד טהרלב בראיון ל"לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

כוחות צה"ל בשיתוף לוחמי משמר הגבול והמנהל האזרחי הרסו את בתיהם של המחבלים אסאמה עטא ובראא צאלח ואטמו את ביתו של המחבל עאדל ענכוש שבדיר אבו משעל, המחבלים אשר ביצעו את הפיגוע המשולב בירושלים  ב-16 ביוני 2017, בו נרצחה לוחמת משמר הגבול רב-סמל ראשון הדס מלכא הי"ד. בנוסף, הרסו הכוחות את ביתו של המחבל מאלכ חאמד שבסילוואד, אשר ביצע את פיגוע הדריסה בצומת עפרה ב- 6 באפריל 2017, בו נהרג חייל צה"ל סמל אלחי טהרלב הי"ד.

אביו של אלחי הי"ד, הרב אוהד טהרלב, סיפר בתכניתו "לפני כולם" על התחושות שליוו אותו ביחס להריסת בתי מחבלים: "התחושות הן תחושות מורכבות, אני באופן אישי היה לי תמיד תהיות סביב נושא של הריסת בתים – מה התועלת והיעילות, מה ההורים והמשפחה אשמים? אבל היום אחרי שזה נגע גם בי אני מרגיש שיש פה משהו מדוייק, משהו נכון שקורה".

הרב טהרלב מכנה את האקט של הריסת בתים "מידה כנגד מידה" משתי סיבות: הסיבה הראשונה – הרב טהרלב אומר כי מעולם לא הבין מדוע המשפחה אשמה במעשי בנם המחבל וצריכה לסבול גם ע"י כך שהורסים להם את הבית, לאחר רצח בנו הבין כי הפגיעה לא הייתה רק בבנו שנרצח אלא במשפחה כולה: "היום בבוקר כשראיתי את התמונות התחלתי לבכות לא רק בגלל שזה מציף את הכל אלא כי יש פה משהו מאד עמוק כי כשפוגעים לך בילד, הסיוט של כל הורה זה שילד שלו נרצח והפגיעה היא לא רק בבנאדם עצמו אלא פגיעה במשפחה, פגיעה בבית הפגיעה היא בביתיות בשייכות בזהות, בכל מה שמחבר כי כל בן משפחה הוא כמו אבן ראשה שהכל עומד עליו וכביכול הכל מתחיל להתרסק ואתה צריך לבנות הכל מחדש".

הריסת ואטימת בתי המחבלים. צילום: דובר צה"ל
הריסת ואטימת בתי המחבלים. צילום: דובר צה"ל

"בחיים שלאחר המוות שלנו מרגיש שאני מתחיל את הכל מחדש, צריך לבנות את הכל, החיים מקבלים משמעות חדשה, הכל אחרת לא כמו שהיה קודם. יש כאב גדול ומצד שני צריך להמשיך לחיות ולכן אני מרגיש שבעולם יש "מידה כנגד מידה" – הוא פגע בבית, בית זה לא רק עצים ואבנים, בית זה ביתיות, שייכות וזהות ולכן לפגוע לו בבית זה דבר שמתבקש. פעם הייתה לי התלבטות לגבי ההורים והמשפחה, היום אני אומר כמו שהוא פגע ורצח את הילד שלי והוא פגע בכל המכלול ממילא מתבקש שמידה כנגד מידה וככה העולם עומד שגם אם הוא עשה את המעשה בכל מקרה הוא גם חלק מבית ממשפחה".

בסיבה השניה משווה הרב טהרלב את הרצח להרס הבית האישי שלו מהפן של הביתיות, השייכות והזהות שלא יחזור להיות כמו פעם אחרי הרצח וגם הבית שיבנה המחבל על הריסות ביתו שלו לא יהיה לעולם כמו ביתו הקודם: "אני בטוח שחמאס יתנו לו כסף והוא יבנה בית חדש אך עדיין גם אם יבנה את ביתו באותו הכפר עדיין זה לא אותו הבית בו הוא היה, זה בית אחר. הוא לא יחזור לעולם אני מקווה לאותו הבית והמשפחה לא תהיה באותו מקום שהיה הבית הקודם".

כזכור, לפני שבוע אישר בבג"ץ להרוס את בתיהם של שניים מרוצחי שוטרת מג"ב הדס מלכא וביתו של מפגע שלישי נאטם. בנוסף להם אישר בג"צ להרוס את ביתו של רוצח החייל אלחי טהרלב הי"ד שנהרג בפיגוע דריסה שהתרחש בחודש אפריל והיום כאמור הבתים נהרסו
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20