No Tag To Print

נתניהו על הגעת המשלחת לאמירויות: "יום היסטורי ומרגש"

המשלחת ישראלית אמריקנית נחתה לראשונה בבירת איחוד האמירויות. המטוס בואינג 737 טס ישירות מת"א לאבו דאבי חלף מעל שמי סעודיה ובירתה ריאד

הטיסה ההיסטורית: הטיסה הישירה מישראל לאבו דאבי נחתה כעת בנסיכות. דובר משרד החוץ מאבו דאבי: "עבדנו על זה עשרות שנים, מקווים לחתימה בוושינגטון".

 

סטילס: עמוס בן גרשון/לע״מ

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בשיחה עם קברניט טיסת LY971 טל בקר, עם נחיתת המשלחת הישראלית והמשלחת האמריקנית באבו דאבי: "שלום לכם, אני צופה בכם עכשיו בהתרגשות עצומה, נחיתה של מטוס ישראלי באור יום באבו דאבי. כתוב עליו "שלום, سلام (סלאם), Peace" – זו התחלה. אתם עומדים לפתוח עכשיו את הדלת לשלום מסוג אחר – שלום עם השקעות, שלום עם תיירות. שלום עם הרבה מאוד פירות שלום שיחולקו כאן לשני העמים שלנו, וגם לכל עמי האזור. זו ברכה ענקית והיסטורית. זהו יום היסטורי. אני עבדתי עליו הרבה מאוד שנים מתוך האמונה ששלום תמורת שלום יביא כאן תפנית גדולה מאוד, ושעמי ערב מסוגלים לקבל את מדינת ישראל כעובדה קיימת וכשותפה גדולה".

 

 

עוד אמר נתניהו כי "אתם בעצם מתחילים את זה הלכה למעשה היום, את התרגום המעשי של השלום הזה. אני מברך אתכם, ואני אומר לכל מי שעומד בצד השני של הדלת שעומדת להיפתח "סלאם עליכום, אהלן וסהלן". יום היסטורי. אין לכם מושג כמה אזרחי ישראל, ואני בתוכם, מתרגשים מהיום הזה. חלמנו עליו, עבדנו למענו והנה הוא מתרחש לנגד עינינו. היו ברוכים ועשו חיל! ברכות גם לחברינו האמריקנים שעוזרים כל כך הרבה למעשה ההיסטורי החשוב הזה".

 

סטילס: עמוס בן גרשון/לע״מ

 

המשלחת הישראלית נחתה באבו דאבי שבאיחוד האמירויות לצד המשלחת האמריקאית. יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ, ג'רארד קושנר, המוביל את המשלחת האמריקאית, התייחס לסוגיית מטוסי ה-F35, אותם מעוניינת איחוד האמירויות לרכוש בארצות הברית.

קושנר אמר כי "אפשר לכבד את שימור היתרון של ישראל ובמקביל לפתח את שיתוף הפעולה הביטחוני עם האמירויות. יש לנו קשר ביטחוני מיוחד עם איחוד האמירויות, נדבר על זה בהמשך".

 

 

יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב ג'ארד קושנר אמר בנחיתה כי "ביקשנו מהטייס לטוס מהר יותר, כי לעמים יש דחיפות להכיר זה את זה", אמר. "העמים רצו את זה. הרטוריקה של מתנגדי השלום כבר מעייפת. המזרח התיכון מלא באנשים מוכשרים והעתיד שייך להם".

 

 

לע"מ

 

 

עוד אמר קושנר כי "המסר שלנו לפלסטינים הוא מסר של שלום. עבדנו הרבה כדי לסלול דרך לשיפור עתידם. הצענו את זה למנהיגיהם, שתהיה להם מדינה וכלכלה עצמית. ברגע שהם יהיו מוכנים כל האזור מוכן להמשיך איתם קדימה. אנחנו צריכים להביא לשולחן דברים שיועילו לכולם ויובילו את כולם קדימה, השלום מחכה להם ברגע שהם יהיו מוכנים לקבל את זה".

 

Photo by Tomer Neuberg/Flash90

 

צפו בשידור חי מאירועי הגעת המשלחת בסקאיי ניוז בערבית:

 

 

משלחת משותפת לישראלים ואמריקנים המריאה מוקדם יותר הבוקר הבוקר  (יום ב') לאבו דאבי, כדי לקדם את הסכם הנורמליזציה שנחתם לאחרונה בין ישראל לבין איחוד האמירויות. מדובר בטיסה ישירה של "אל על" הראשונה אי פעם של חברה ישראלית לאיחוד האמירויות. 

 ההתרגשות בשדה התעופה גדולה, על כרטיס העלייה למטוס נכתב "עושים היסטוריה". המטוס עוטר במילים "שלום" בעברית, בערבית ובאנגלית. טיסת אל על שמספרה LY971 יצאה בשעה 10:30 ונמשכה כשלוש שעות וחצי. אורכה של הטיסה הייתה 1,240 מייל (1995 ק"מ) והיא תחלוף כחצי שעה מעל ירדן, שעה וחצי מעל סעודיה. הטיסה עברה בשמי סעודיה, בעקבות כך למשימה ההיסטורית נבחר מטוס מדגם בואינג 737-900 המצוייד במערכת מיוחדת של הגנה מפני טילים. הסעודים הבהירו כי האישור החריג שניתן לאל על לטוס מעל שטחם הוא "לבקשת משרד החוץ האמריקני", זאת משום שבטיסה ינכחו לצד המשלחת הישראלית גם היועצים הקרובים של נשיא ארה"ב וביניהם ג'ארד קושנר.

 

 

רה"מ נתניהו כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "זהו יום היסטורי למדינת ישראל שעמלתי להשיגו במשך עשרות שנים". עוד מוסיף נתניהו ומצטט מספרו "מקום תחת השמש": ״קיימת אפשרות של שלום שאינו כרוך בויתורים מסוכנים מצידה של ישראל. שלום הנשען על הרתעה ישראלית מתמדת, המבוססת על חיזוק גובר והולך של עוצמתה".

 

 

 

 

"אם בדור הבא יגיעו הערבים לכלל הכרה שישראל שוכנת לבטח במזרח התיכון ושהיא עתידה להישאר בו לעד", כתב נתניהו, "ייתכן שיתחולל מהפך פסיכולוגי בעמדתם לגבי זכות קיומה של ישראל. אני מאמין שלא לנצח יטיחו הערבים את ראשם בקיר. מדינת ישראל שבה יחיו 8 או 10 מיליון יהודים בעוד כמה עשרות שנים, תוכל ליהנות משגשוג, תנופה ועצמאות. דווקא משום שהמדינה היהודית תתחזק כל כך, ייאלץ בסופו של דבר רובו של העולם הערבי לעשות עמה שלום-אמת".

נתניהו סיים וכתב כי "תפיסה זו מנוגדת בתכלית לתפיסה אחרת הרווחת היום, הגורסת שישראל תשיג שלום רק אם ״תפייס״ את הערבים בוויתורים מרחיקי-לכת שיחלישוה ויצמצמוה. אדרבא, שלום בר-קיימא יושג רק אם ישכנע העם היהודי את הערבים, שעימם ובצידם הוא חייב להתקיים, שכן הוא וכאן יישאר״.

 

ראשי המשלחת מאיר בן שבת, רוברט אובריאן וג'ארד קושנר מסרו הצהרה לפני ההמראה. "זו טיסה היסטורית ומעמד היסטורי עבור המזרח התיכון", אמר קושנר לכתבים בנמל התעופה. "העתיד לא חייב להיות מושפע מהעבר – שלום הוא אפשרי". ראש המשלחת הישראלית ראש המל"ל מאיר בן שבת הוסיף: "אני נרגש וגאה – היעד שלנו הוא להשיג תוכנית עבודה משותפת לקידום היחסים במגוון רחב של תחומים: תיירות, תעופה, מדע, טכנולוגיה, בריאות וכלכלה. הבוקר הזה הברכה המסורתית 'צאתכם לשלום' מקבלת משמעות עבורנו".

It is not Android