No Tag To Print

קורונה
נשות הכותל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מחר, שוב: 'נשות הכותל' ינסו להגניב ספרי תורה לכותל

הגברת מינה פנטון, חברת מועצת העיר ירושלים לשעבר, שלחה מכתב למפקד מרחב דוד במשטרה, בו היא דורשת לעצור את האלימות שמפעילות 'נשות הכותל', ולשמור את המתפללות במקום

לקראת תפילת ראש חודש שתתקיים מחר ברחבת הכותל שלחה אתמול הגברת מינה פנטון, חברת מועצת העיר ירושלים מטעם המפד"ל לשעבר וממארגנות התפילה כיום, מכתב למפקד מרחב דוד במשטרה נצ"מ חיים שמואלי, בדרישה לבטל את המאבטחות שמוצבות במקום לטובת 'נשות הכותל' ולהציב מאבטחות במקום זה לטובת המתפללות במקום.

במכתבה, תחת הכותרת: "האלימות והפרעת הסדר הציבורי על ידי נשות הפרובוקציה הרפורמיות בעזרת הנשים בזמן תפילת ראש חודש הציבורית", היא פותחת בדברי רקע על התפילות בראשי חודשים, שבחודש זה מציינים 3 שנים לקיומן, "שלוש שנים בהם מגיעות מדי ראש חודש מאות ואלפי נשים ונערות מכל רחבי הארץ, להתפלל על יד שריד בית מקדשנו, בתפילה המונית ומרוממות, כיאה וכראוי לתפילה בכותל המערבי." ומוסיפה גם בנימה אישית "אישית, 31 שנים שאני מגיעה בכל ראש חודש לכותל".

עוד היא מתארת במכתב את התנהלותן של הנשים מארגון 'נשות הכותל' "מדי ראש חודש נדחפת למקום קבוצת הנשים הפרובוקטיבית הרפורמיות ששמה לה למטרה לבזות ולחלל את הכותל, ועושה מניפלציות במקום ומניפולציות תקשורתיות, במטרה להציג עצמן כנפגעות ואת המתפללות כפוגעות. זה השקר שהן משדרות. במציאות הן הדוחפות נשים ונערות מכסאותיהן, זורקות תיקים, מכות אשה נכה, בכוח מסירות כיסוי מראשה של רבנית ועוד. נשות הפרובוקציה מנהלות את קרקס התפילה שלהן בצעקות , בקול רם, תוך שימוש במדונות, ומונעות מהנשים שבאו להשתתף בתפילה הציבורית המועברת ברמקול ולשמוע את החזן. הנשים הפרובוקטיביות מבזות את הנשים הצדיקות שבאות להתפלל במקום בקריאות בוז וגנאי."

בהמשך היא אף פונה באופן אישי לנצ"מ שמואלי ומפרטת 5 פעולות אותם היא דורשת שהמשטרה תנקוט "כחברת מועצת עיריית ירושלים לשעבר, וכאחת שזוכה כיום להיות שותפה בארגון התפילות בראשי חודשים, אני פונה אליך בבקשה לעשות את הנדרש.
1- לשמור על מאות ואלפי המתפללות, נשים ונערות אזרחיות מדינת ישראל שתגענה ביום רביעי, ראש חודש אדר, שתוכלנה להשאר במקומן, או לשבת איפה שהן חפצות מבלי שיפגעו בהן. תוכלנה לשמוע את התפילה מבלי הפרעה פוגענית, כי לשם כך הגיעו לכותל.
2-בדרישה לא להיות שותף להצגת "הפייק" הפרובוקטיבית של אותן נשים.
3- לא להביא מאבטחות ושוטרות במיוחד 'כאילו' לשמור עליהן. לא לאפשר להן להפר את נוהלי המקום וחוקיו, כגון,הכנסת ספר תורה לרחבה.
4-לא לאפשר להן לבזות ולחלל את הכותל.
5- הגנה מיידית על מאות המתפללות כדי שיוכלו להתפלל נורמטיבית.

לקראת סיום מכתבה היא מוסיפה: "לא יתכן שמדי ראש חודש נשכים קום ונגיע מכל רחבי הארץ רק כדי להיווכח שעולם כמנהגו נוהג, ולקבוצת נשות הפרובוקציה ניתנת הפריבילגיה והאפשרות להמשיך באלימות באין מפריע, לדחוף ולבזות את המתפללות האחרות ועוד לזכות לשמירה ואבטחה צמודה."

בסיום היא מדגישה את הצפוי במיוחד בראש חודש הקרוב "בראש חודש הקרוב, ראש חודש אדר, צפויות להגיע מעל אלפיים נערות ונשים שמגיעות להתפלל בכותל, לא בשביל לדחוף, לא בשביל לצעוק, פשוט להתפלל. הנשים והנערות האלו ראויות להתייחסות הוגנת ולשמירה. בשמי ובשם שאר הנשים השותפות בארגון התפילות אני פונה אליך להפסיק לאבטח את הפגיעה בתפילה על ידי קבוצת נשות הפרובוקציה הרפורמיות המצומצמת, ולא לאפשר להן לפגוע באלפי המתפללות האחרות."

מ'נשות הכותל' נמסר בתגובה:

דבריה של הגברת פנטון חסרי שחר. היא משמשת כלי שרת בידי אלו שלקחו את הכותל בשבי, כת חרדית קיצונית ושולית – ולכן אינם ראויים לתגובה של ממש.
לא נותר לנו אלא לקוות, כי הגברת הנכבדה מודעת לאחריות הכבדה שהיא לוקחת על כתפיה, בעצם הבקשה לבטל את המאבטחות המוצבות לשמור על נשות הכותל.
אם תתרחש, חלילה, שפיכות דמים בכותל מחר, הגברת פנטון תישא במלוא האחריות.
אכן, נשות הכותל ינסו להכניס מחר ספר תורה לרחבת הנשים בכותל ולזכות את המתפללות בקריאה בתורה בראש חודש אדר. כך עשינו וכך נמשיך לעשות עד אשר יבוטל הנוהל המבזה, המפלה ומדיר הנשים בכותל המערבי.
אנו נמשיך להתפלל כדרכנו בכותל, כפי שאנו עושות כבר 31 שנים מידי חודש בחודשו, בגשם, בקור, בשרב, בימים רגיעה ובימים ביטחוניים רגישים.
יקרא הציבור וישפוט, מי הן אלו שכן רצונן להתפלל בכותל כדרכן ומי הוא המבקש לחולל פרובוקציה זולה ואלימה בכותל.

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל מסר:

"אנחנו מזמינים את כל הציבור להצטרף מחר בבוקר לאלפיים המתפללים והמתפללות שצפויים להגיע לתפילת ראש חודש חגיגית ברחבת הכותל ולציין שלוש שנים למפעל החשוב הזה, המפעל לשמירה על קדושת הכותל ותורתנו הנצחית.
אנו מקווים שאנשי המשטרה ואנשי הקרן למורשת הכותל לא יאפשרו לפרובוקציות זולות של פורעות חוק להפר את הסדר ולהפריע לתפילה ולמתפללות.
מי שצריך שמירה והגנה הן אלו שבאות להתפלל במקום כמסורת ישראל, כפי שנהוג מזה דורות, ולהבדיל גם לפי החוק והתקנות, ולא קומץ הנשים הקיצוניות שנזכרות בשריד בית מקדשנו רק בראשי חודשים, וגם זה רק בשביל לחולל מהומות ולזכות לקצת תשומת לב תוך הפרעת הסדר, חילול קדושת המקום ועבירה על החוק.
כולם מוזמנים. חודש אדר שמח לכולם!"