כיתת בית ספר. צילום אילוסטרציה: פלאש 90
כיתת בית ספר. צילום אילוסטרציה: פלאש 90

 

משבית הבוקר (א') את הלימודים בכל מוסדות הלימוד העל-יסודיים. הארגון הודיע אתמול על "שביתת אזהרה", במסגרתה יושבתו למשך יום אחד הלימודים, "בשל הסחבת וחוסר ההתקדמות בה נוקטים משרדי האוצר והחינוך במשא ומתן על הסכם השכר בחינוך העל יסודי".

מטעם הארגון נמסר כי החלטה לגבי המשך הצעדים תתקבל לאחר הפגישה בין הצדדים שתתקיים ביום ראשון ועל פי תוצאותיה.

המוסדות השובתים הם כל בתי הספר העל יסודיים מכיתות י' עד י"ד. חטיבות הביניים ובתי הספר היסודי לא ישבתו, וגם לא מוסדות החינוך המיוחד. בתיכונים שבהם ישנן ארבע שכבות לימוד,כלומר ט'-י"ב  – יאלצו מנהלי בית הספר להסדיר את לימודי תלמידי כיתה ט', באמצעות מורה חלופי או מטרה ממלא מקום מהסתדרות המורים.

טיולים וסיורים שתוכננו מראש יתקיימו כמתוכנן.

 

הצדדים חלוקים על שכרם של המורים הוותיקים – מ-8 עד 35 שנות ותק, כאשר משרד האוצר הציע תוספת של כ-120 שקל בחודש לכל מורה, בעוד יו"ר ארגון המורים רן ארז דורש העלאה של 700-800 בחודש, פי 6 מהצעת האוצר. יש לציין כי לאחר ההעלאה האחרונה בשכרם של המורים הוותיקים ל-60 ש"ח ברוטו לשעת הוראה, הוא עומד על הממוצע במדינות ה-oecd. על הצעת התוספת של משרד האוצר, אמר ארז, כי היא "מבזה, מביישת ומהווה עלבון" והוסיף כי "היה יותר טוב אם האוצר לא היה מציע כלום, במקום הצעה כה מבישה". לדבריו, הכיתות בישראל גדולות יותר ושעות העבודה רבות יותר מאשר במדינות ה-oecd, ולכן ההשוואה לא מספקת.

גם על משך תקופת ההסכם המתגבש חלוקים הצדדים, כאשר דרישתו של ארגון המורים היא שההסכם יהיה תקף לשנתיים בלבד, אחריהן ייפתח משא ומתן חדש להעלאות נוספות. אולם משרד האוצר דורש כי ההסכם שיושג יחול על תקופה ארוכה יותר.

ביום שלישי האחרון הכריז הארגון על סכסוך עבודה בשל טענותיהם לחוסר התקדמות במו"מ על השכר שהחל בחודש ינואר השנה, על מנת להגיע לחתימה על הסכם קיבוצי חדש. ההסכם האחרון שנחתם באוגוסט 2011, הסתיים בדצמבר 2016.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.