טקס חנוכת שגרירות ארצות הברית בירושלים הסתיים לפני שעה קלה לאחר נאומים מרגשים של השגריר פרידמן, רה”מ נתניהו, הנשיא ריבלין וחתנו של טראמפ, ג’ארד קושנר. את החוט הסירה בתו של הנשיר, איוונקה, לצד שר האוצר האמריקני.

השגריר דיוויד פרידמן הודה לנשיא טראמפ בנאומו ואמר: “ביום הזה בדיוק לפני 70 שנה כמעט באותו הזמן הכריז דוד בן גוריון על עצמאות ישראל, 11 דקות אחר כך הנשיא טרומן הכיר במדינת ישראל. רבים עבדו קשה וארוכות כדי להביא את היום הזה אבל לאדם אחד אנחנו חייבים את תודתנו הנצחי – הנשיא דונלד ג’יי טראמפ”.

השגריר דיוויד פרידמן בטקס חנוכת שגרירות ארצות הברית בירושלים. צילום: הלל מאיר/TPS

השגריר האמריקני הוסיף ואמר: “ב-1995 חוקק חוק השגרירות האמריקנית בירושלים. החוק הזה שאושר בשנה שעברה על ידי רוב של 90-0 בסנאט – נתן מנדט להעברת השגרירות. 23 שנים עברו – והיום אנחנו מקיימים את הבטחתנו לעם האמריקני. אנחנו מעניקים לישראל את הזכות שיש לכל אומה אחרת. ארצות הברית ייסדה את הקונסוליה שלה בארצות הברית 100 שנים לפני הולדת ישראל – הנשיא לינקולן אמר אז לאשתו מרי: זהו הזמן שלו לנוח והביע את תקוותו לבקר בעיר הקדוש ירושלים, רבים אומרים שאלו היו מילותיו האחרונות. אני חושב שלינקולן מחייך היום כשטראמפ פותח את השגרירות בעיר שלינקולן כה העריץ”.

טקס חנוכת שגרירות ארצות הברית בירושלים. צילום: הלל מאיר/TPS

הנשיא טראמפ שלח מסר מוקלט שבו אמר: “לפני 70 שנה ארה”ב תחת טרומן הייתה המדינה הראשונה להכיר בישראל היום אנחנו פותחים רשמית את השגרירות בירושלים – מזל טוב!
ישראל בחרה בירושלים כבירתה, בירת העם היהודי עוד מזמנים עתיקים. שנים רבות נכשלנו בלהכיר במובן מאליו באמת הפשוטה – בירת ישראל היא ירושלים. היום אנחנו פותחים את השגרירות באדמה העתיקה וההיסטורית של ירושלים. תקוותנו הגדולה היא לשלום. אנחנו מחויבים לכונן הסכם שלום ולשמר את הסטטוס קוו גם בהר הבית הידוע גם בשם חראם אל שריף. ארה”ב תמיד תהיה חברה גדולה של ישראל ופרטנרית לשלום, מאחלים לפרידמן בהצלחה ומושיטים יד לשלשום לישראל ולפלסטינים ולשכניהם , הלוואי שיהיה שלום ולאלוהים יברך את השגרירות הזאת, ואת ארה”ב”.

ראש הממשלה נתניהו דיבר בטקס ואמר: “איזה יום נהדר! זכרו את הרגע הזה! כולנו נרגשים מאוד, כולנו אסירי תודה , עבורי להיות כאן מזכיר זכרונות נהדרים מילדותי – גדלית כאן הייתי הולך פה בשדות , שהו יום גדול לירושלים, למדינת ישראל, יום שייחרט בזיכרוננו הלאומי לדורות”.

“השגרירות של האומה הגדולה ביותר – נפתחת כאן היום!”, הוסיף נתניהו. “איזה הבדל! עבורי המקום הזה מחזיר זיכרונות אישיים אך עבור אנשינו אלו הם זיכרונות קולקטיביי- בירושלים המלך דוד ייסד את בירתנו, המלך שלמה בנה את המקדש, בירושלים גולי בבל בנו מחדש את המקדש בירושלים- המכבים השיבו את השלטון היהודי וכאן בירושלים חיילי צה”ל אמרו: הר הבית בידינו. אלוהים יברך את ארצות הברית של אמריקה ואלוהים יברך את ישראל. ברוך אתה ה’ אלוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה! תודה רבה!”

חתנו של הנשיא טראמפ, ג’ארד קושנר, אמר בטקס: “אני כה גאה להיות כאן היום בירושלים לבה הנצחי של העם היהודי. במיוחד אני נרגש להיות כאן כנציגו של נשיא ארה”ב דולנד ג’יי טראמפ. בדצמבר שנה שעברה הודיע טראמפ לעולם שארה”ב סוף סוף תכיר באמת ירושלים בירת ישראל. הוא הודיע שנעביר את השגרירות – ורק חמישה חודשים אחר כך אנחנו כאן. בזמן שנשיאים לפניו לא עמדו במילתם – הנשיא הזה קיים. כשהנשיא טראמפ מבטיח – הוא מקיים”.

עוד אמר קושנר: “היום אנחנו מדגימים את המנהיגות האמריקנית. הראינו לעולם שוב שניתן לבטוח בארה”ב. אנו עומדים לצד חברינו ועושים את הדבר הנכון. ישראל היא מדינה סוברנית עם הזכות לקבוע את בירתה, כמו כל מדינה אחרת בעולם. ארה”ב עומדת לצידה של ישראל כי שתינו מאמינים בחירות, בדמוקרטיה. ארה”ב עומדת לצד ישראל כי אנחנו מאמינים, יודעים שזה הדבר הנכון לעשות. אנחנו מאירים אור של צדק לעולם. ישראל מוכיחה כל יום את צדקת החירות – זוהי האדמה היחידה במזרח התיכון בה מוגנים זכויות נשים וחופש הביטוי – אלה הם הערכים שחשובים לארצות הברית – אלה הערכים שעשו את ישראל לאחת המדינות הנמרצות בעולם”.

בנוסף התייחס קושנר לביטול הסכם הגרעין ואמר: “טראמפ הודיע בשבוע שעבר על החלטתו לצאת מן הסכם הגרעין הפגום. האגרסיביות של איראן מאיימת על אזרחים באור ובכל העולם, מנהיגים רבים נאבקים להפוך את מדינותיהם למודרניות – ישנם אפשרויות שקודם היו בלתי נתפסות”.

 

סגן מזכיר המדינה, ג’ון סאליבן אמר בטקס כי: “אנחנו אסירי תודה לפרידמן וצוותו על התכנונים ליום החגיגי הזה, זה כבוד עבורי להיות חלק מהפמלייה הרשמית ביום כה היסטורי”.

נשיא המדינה ראובן ריבלין דיבר בטקס ואמר: “הנשיא טראמפ, הישראלים מודים לך שעמדת במילתך, על האומץ שלך ונחישותך ועמידתך לצד מדינת ישראל, אנו מקווים שגם מדינות אחרות יעקבו אחריי ואחרי מנהיגותך”.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קרא לעוקביו בטוויטר לצפות בטקס המיוחד, ברשתות האמריקניות והוסיף: “זהו יום נפלא לישראל”.

לוח השידורים

  • 15:30 – לקראת הטקס
  • 16:00 – 17:30 טקס חנוכת השגרירות
  • 19:00 – מהדורת חדשות מורחבת
  • 21:00 – כולם ב-20 עם בועז גולן
  • 22:00 – הפטריוטים
  • 23:00 – מבזק חדשות מורחב
ראש הממשלה נתניהו והשגריר פרידמן בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר TPS
ראש הממשלה נתניהו בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר TPS
ראש הממשלה נתניהו בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר TPS
ראש הממשלה נתניהו בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר TPS

 

שר האוצר מנוצ’ין ואיוונקה טראמפ בעת הסרת הלוט בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר/TPS
איוונקה טראמפ בעת הסרת הלוט בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר/TPS
שר האוצר מנוצ’ין ואיוונקה טראמפ בעת הסרת הלוט בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר/TPS
שר האוצר מנוצ’ין ואיוונקה טראמפ בעת הסרת הלוט בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר/TPS
טקס חנוכת שגרירות ארצות הברית בירושלים. צילום: הלל מאיר TPS
טקס חנוכת שגרירות ארצות הברית בירושלים. צילום: הלל מאיר TPS

 

השגריר פרידמן נכנס לטקס חנוכת שגרירות ארה”ב בירושלים. צילום: הלל מאיר/TPS
איוונקה טראמפ וג’ארד קושנר בחנוכת שגרירות ארה”ב. צילום: הלל מאיר/TPS
טקס העברת שגרירות ארצות הברית. צילום: הלל מאיר/TPS
מרים ושלדון אדלסון בטקס העברת השגרירות. צילום: הלל מאיר/TPS
יו”ר האופוזיציה יצחק (בוז’י) הרצוג בטקס העברת השגרירות. צילום: הלל מאיר/TPS
הקהל בטקס העברת שגרירות ארצות הברית. צילום: הלל מאיר/TPS
שלטי. הכוונה לשגרירות ארה”ב צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ינחה את הטקס. השגריר פרידמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.