בעקבות ריבוי מקרי רציחות נשים בזמן האחרון, מחר (ה') צפויות להתקיים הפגנות בצמתים מרכזיים ברחבי הארץ. "עצוב שצריכות להירצח 20 נשים בתשעה חודשים כדי שנתעורר", כך אמרה אחת המארגנות.

שעת חירום. מתוך האיוונט בפייסבוק

 

לפני יומיים פרסמה ענת לב-אדלר את ההזמנה לאירוע פייסבוק והכריזה: "נפגשים בכיכר דיזינגוף בתל-אביב לחשיבה משותפת". לדבריה, "שעת האזעקות זוהי שעת מלחמה. אשה למען אחותה נלחמות על החיים! אנחנו – יעל אבקסיס, ענת לב-אדלר ורונית לב-ארי – קוראות לכן/ם להצטרף אלינו", כתבה לב-אדלר.

ההפגנות מתארגנות על רקע שני מקרי הרצח שאירעו בתוך ארבעה ימים. כזכור, ביום ראשון האחרון אישה בת 36 נמצאה ללא סימני חיים בדירתה בנתניה כשעליה סימני אלימות קשים והחשד לרציחתה הוטל על בעלה. ביום רביעי שעבר נרצחה עליזה שפק ז"ל בדירתה, גם במקרה זה הוטל החשד על בן זוגה לשעבר של המנוחה.

זירת הרצח בנתניה. צילום: פלאש 90; החשוד יצחק שפק. צילום: דוברות המשטרה

 

דיון חירום בכנסת: "לשים קץ לרציחות"

בתוך כך, דיון חירום אליו הגיעו בני משפחותיהם של הנרצחות התכנס הבוקר (ד') בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. בין המשתתפים באירוע היא לילך שם טוב שבעלה רצח את ילדיה וזעקה בפני המשתתפים, "איבדתי את שלושת ילדי, לא בתאונה או מלחמה אלא ברצח בתוך המשפחה", והוסיפה כי היא "כועסת ומתביישת שיש דו"חות חשובים בנושא שנגנזים יש מקרים שהיה אפשר למנוע. הוא דקר את ילדי 153 פעמים בסכין. איבדתי הכל".

ז'נש מקונן בוועדה. צילום: דוברות הכנסת

 

גם ז'נש מקונן שאחותה נרצחה בידי בעלה והותיר את ילדיהם בן השש, הביעה את כאבה: "בעקבות הרצח המצב הבריאותי של אמי מחמיר. צריך לשים קץ לרציחות ושאף משפחה לא תעבור את מה שעברנו", וביקרה את המשטרה אחותה "ניגשה למשטרה חצי שנה לפני הרצח והם לא עשו כלום".

"למה הרוצח צריך לקבל חלק מהרכוש. אין לילדים כוח. הם צועקים 'אנחנו רוצים ללכת לאמא'. אין לי מילים מה להגיד לילד בן שש שרוצה את אמו, שרוצה קורת גג!" אמרה מקונן.

יו"ר הועדה חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן סיכמה כי "לא הוקצה תקציב כי אנחנו לא מעניינות אף אחד. אני פונה מול השידור הישיר ואומרת לראש הממשלה – תיקח אחריות. דרושה תכנית חירום! אני לא רוצה לחכות לרצח הבא" והודיעה כי לא תרפה ותמשיך "לחפור בסלע כדי להשיג את התקציבים".

הנרצחת אנגווץ וואסה
אפרת שער

אפרת שער