מחר (ב') בערב צפויה להיערך ההצבעה לאישור סופי של חוק ההסדרה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. במהלך ביקורם אמש (ש') של השרים בנט ושקד (הבית היהודי) בעפרה, הבטיחו השניים כי החוק יעבור ויאושר בקריאה שניה ושלישית. בישיבת הממשלה ביקש רה"מ נתניהו מראשי המפלגות לדחות את ההצבעה כי ברצונו לתאם את הנושא עם ממשל טראמפ, אך בנט סירב. קודם לישיבה, הודיע נתניהו כי אין שינוי בלוחות הזמנים להצבעה.

הפגנת תושבי עפרה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הפגנת תושבי עפרה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

למרות שנראה כי ישנה הסכמה רחבה בקואליציה באשר לתמיכה בחוק, יש בתוכה גם מי שמתנגד. השר צחי הנגבי אמר אתמול (ש') באירוע שבתרבות בנס ציונה כי "חוק ההסדרה הוא מניפולציה פוליטית. לאנשים בימין לא היה את האומץ להגיד למתנחלים את האמת – סביר להניח שהחוק לא יעבור, וגם אם יעבור בקריאה שלישית הוא לא עומד במבחן בג"ץ מכיוון שיש חשש שהוא מכשיר גזל של קרקעות". באשר לסכנה כי בג"ץ יסכל את החוק, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר הודיע כי לא יגן על עליו בבג"ץ, אך היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הודיע בתגובה כי יעמוד לצידו.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) איים כי מפלגתו לא תישאר בקואליציה ללא חוק ההסדרה, דאג לציין כי הוא מדבר גם בשם ראש מפלגתו בנט, והוסיף כי אם בג"ץ יפסול את החוק "נחוקק את פסקת ההתגברות ונחוקק אותו שוב".

שקד: "המדינה תיקח עו"ד פרטי"

"הגיע הזמן שהימין ישלוט ובגלל זה אנחנו רוצים להעביר את חוק ההסדרה ביום שני. החוק הזה יסדיר מקומות רבים ביו"ש", כך אמרה אתמול (ש') שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) לתכנית "פגוש את העיתונות".

באשר להתנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה להעביר את החוק אמרה השרה כי "המדינה תיקח עורך דין פרטי והיועץ המשפטי של הכנסת יגן על החוק. הכנסת היא הריבון והיא יכולה לחוקק את מה שהיא חושבת לנכון".

שקד ציינה גם כי כיום יש ברשות הפלסטינית חוק אנטישמי שאוסר על פלסטינים למכור אדמה והעונש עליו הוא מוות ולכן הפלסטינים לא יכולים למכור את האדמה שלהם. חוק ההסדרה מציע לפלסטיני שהוכיח בעלות לקבל פיצוי מוגדל או קרקע חלופית.

השרה אף הסבירה שאת פתרון נכסי הנפקדים בג"ץ פסל ברוב דעות: "ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים מול שופט – מה שמראה כי יש שופטים בעליון שחושבים אחרת".

יתנגדו להסכם עם טורקיה. בנט ושקד. באדיבות: פלאש 90
יתנגדו להסכם עם טורקיה. בנט ושקד. באדיבות: פלאש 90

 

מה חושבים שאר חברי הקואליציה? ח"כ דוד ביטן (הליכוד) התייחס לאפשרות שבג"ץ יסכל את החוק וצייץ היום כי "לא יתכן שבג"ץ יגלה עמדות יותר נוקשות מביה"ד בינלאומי שהתיר פתרון כזה בקפריסין". גם השר אופיר אקוניס (הליכוד) תמך ואמר כי "חוק ההסדרה הוא חוק מדוד ושקול". השרה רגב (הליכוד) הצטרפה והוסיפה כי היא "לא חוששת מבית המשפט בהאג". ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר: "חוק ההסדרה מקובל בהרבה מקומות ברחבי העולם ויש בו אמירה מאוד הוגנת כלפי אדם שיש לו קרקע שלא יכול לעשות בה שום פעולה".

מחאה משמאל: "הימין דוחף את כולנו למרי אזרחי"

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה הבוקר בראיון לרשת ב' כי מפלגתה לא תעתור לבג"ץ נגד החוק בהסבירה כי "מרצ לא תוציא את הערמונים מהאש בעבור הממשלה". גלאון הוסיפה ואמרה כי "הם מחוקקים חוק לא חוקי ומקווים שיהיה מישהו שיציל אותם מעצמם".

חבריה של גלאון לצד הפוליטי של המפה החליטו לקחת צעד אחד קדימה במחאה נגד החוק והודיעו כי יגיעו מחר להפגין ביציע האורחים של הכנסת, לבושים בגדים שחורים, בקריאה: "הימין דוחף את כולנו למרי אזרחי"

"הימין – בחוק ה"הסדרה", בחוק הסיפוח (והתנחלות מעלה-אדומים תחילה), בהצפת ההתנחלויות, בהתנגדות להסדר שלום ובהסתה נגד ערביי ישראל – פועל נגד החוק, נגד בית המשפט, נגד הדמוקרטיה, נגד הציונות ונגד המדינה – ודוחף את כולנו למרי אזרחי", אומרים ב'מרכז המחנה הדמוקרטי' ובתנועת 'גוש שלום'.

הפגנת השמאל הקיצוני בתל אביב, אתמול. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
הפגנת השמאל הקיצוני בתל אביב, אתמול. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20