בחלוף קרוב לשנה, 12 דיונים, אינספור דחיות בטענות ותירוצים שונים – מחר ייגזר דינו של המחבל הערבי שדקר וניסה לרצוח את ניב נחמיה במרכול ביבנה. נחמיה עצמו מקווה שעל המחבל ייגזר העונש המקסימלי – 25 שנות מאסר. 

המחבל איסמעיל אבו עראם שדקר את ניב נחמיה. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

מחר יגיע אבו עראם, בן 19 מחברון, המחבל שדקר את ניב נחמיה במרכול ביבנה בפעם ה-13 ואולי האחרונה לבית המשפט המחוזי בלוד לשמוע את גזר דינו.

עד היום התקיימו 9 דיונים כאשר בכל פעם ניתנה למחבל אורכה בשל טענות כאלה ואחרות בהן פיטר פעמיים את עורכי הדין שייצגו אותו, טען שלא הספיק לפגוש את הפרקליטות, שלא הספיק לחשוב ועוד מיני תירוצים שסיפק לבית המשפט. אי אפשר היה לפספס את האופן שבו שהוא מנצל את החוק הישראלי ועושה צחוק מבית המשפט כאשר 3 שופטים מחוזיים יושבים וממתינים לו.
בדיון שהתקיים בחודש מרץ השנה הורשע המחבל על סמך הודאתו כאשר הוא טוען בבית המשפט שעשה זאת כדי לעזור בכלכלת המשפחה ולאחר שראה צעירים פלסטינים מתים מות קדושים ומקבלים משכורת. באחד הדיונים אמר לשופטים כי האסירים בכלא אמרו לו שהוא יקבל במקסימום 13 שנות מאסר.

ניב נחמיה

בדיון שהתקיים בחודש שעבר נשמעו הטיעונים לעונש כאשר ראש ההרכב, השופט פינקלשטיין השתומם לנוכח העובדה שבית המחבל עדיין לא נהרס ולמעשה הפרקליטות מנתה את כל הנסיבות האכזריות שאין בהן ולו אחת כדי להקל בעונשו של המחבל. העונש המקסימלי הקבוע לפי חוק הטרור החדש הוא 25 שנות מאסר.

לפני כחודש, חזר נחמיה ביחד עם ערוץ 20 בפעם הראשונה בחזרה למרכול ושחזר את רגעי האימה, אותם הוא זוכר לפרטי פרטים. בכתבה ששודרה ב"חדשות 20" סיפר נחמיה: "כשנפלתי על הרצפה לאחר הדקירות הבנתי שאני צריך להישאר עם עיניים פתוחות. ידעתי שאם אני עוצם את העיניים אני כנראה לא אפתח אותם שוב. העיניים שלי נשארו פתוחות בשביל האישה והילדים. אמרתי לעצמי: 'ניב, אם אתה עוצם את העיניים אתה לא קם' ". נחמיה מספר כי הוא מתמודד עד היום עם כאבים עזים: "לפעמים אני קם בלילה עם כאבים חזקים ברגל ומרגיש שבא לי לתלוש אותה מרוב כאב".

ניב ופרקליטו עו"ד יוסי עזרא מקווים שעל המחבל ייגזר העונש המקסימלי. פרקליטו של נחמיה אמר: "עיניי משפחת נחמיה ועם ישראל כולו נשואות לבית המשפט המחוזי בציפייה לגזר דין קשה ומרתיע, תוך הטלת העונש המקסימלי 25 שנות מאסר כדי ליצור הרתעה אמיתית".

שוטרים בזירת הפיגוע בסניף שופרסל ביבנה. צילום: אבי דישי, פלאש 90
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי