מחר (ראשון) אחר הצהריים תתקיים זו הפעם השנייה עצרת ממלכתית שנתית לזכר שואת יהודי רומניה ב'יד ושם' בירושלים. פרטיה המדויקים של שואת יהדות רומניה הולכים ונחשפים רק בשנים האחרונות. יהדות רומניה, החלה את מלחמת העולם השנייה בתור הקהילה השלישית בגודלה באירופה עם 850,000 יהודים, וחוותה השמדה של מחצית מאוכלוסייתה.

גירוש יהודים מבתיהם תחת משמר של חייל במדי הצבא הרומני, בשנת 1941, בשטחי ברית המועצות שנכבשו במלחמה. צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני
גירוש יהודים מבתיהם תחת משמר של חייל במדי הצבא הרומני, בשנת 1941, בשטחי ברית המועצות שנכבשו במלחמה. צילום: הארכיון הפדרלי הגרמני

מבין היהודים הרומנים שנרצחו בשואה, כרבע מיליון נרצחו בהוראה ישירה של הגנרל, יון אנטונסקו, ביוזמה עצמאית רומנית. כיום ידוע כי למשטר הרומני היו תוכניות מגירה להגליית יהודי רומניה ומסירתם לידי הנאצים כחלק מ"הפתרון הסופי" שלהם.

בין היתר ישתתפו מחר בעצרת ד"ר רפי ואגו, הסטוריון ומומחה למזרח אירופה שהיה חבר בוועדה לחקר השואה ברומניה בראשותו של אלי ויזל ז"ל, הסופרת נאוה סמל, דור שני לניצולי שואה, ויו"ר הפדרציה של הקהילות ברומניה וחבר הפרלמנט הרומני – ד"ר אאורל ויינר, המגיע לישראל במיוחד לאירוע. כמו כן,ישתתפו בני הדור הרביעי לאלי ויזל ז"ל, על שמו הוקם המכון הלאומי לחקר השואה.

כאמור זוהי הפעם השנייה בה יתקיים אירוע ממלכתי שנתי-ארצי המתייחס לשואת יהודי רומניה באופן ספציפי, והפעם יהיה בסימן: "והגדת לבנך!".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא