ראש הממשלה בנימין נתניהו השיק הבוקר (ד') את אתר האינטרנט שבו חומרי ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדי תימן יחד עם השר צחי הנגבי, השרה איילת שקד, ח"כ נורית קורן וגנז המדינה ד"ר יעקב לוזוביק.

גנזך המדינה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
גנזך המדינה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"היום אנחנו עושים תיקון של עוול היסטורי של מה שמכונה גורלם של ילדי תימן", אמר נתניהו, "קרוב ל-60 שנה אנשים לא ידעו מה עלה בגורל ילדיהם ובעוד דקות ספורות כל אדם יוכל להגיע לדפים שבהם יש את מכלול המידע שיש בידי ממשלת ישראל".

השר צחי הנגבי, שהיה אמון על ועדה שהחליטה לחשוף את חומרי החקירה אמר: "70 שנים הפרשה הזו מסרבת לרדת מסדר היום כי המשפחות לא יכולות להתנתק מיקיריהם. לראושנה, מפורסמים החל מהבוקר בהקשה על גב מקלדת, לא רק הפרוטוקולים של שלוש הוועדות, הציבור מקבל נגישות לקודש הקודשים של הוועדות השונות, למסמכים והנתונים ולכלל הדברים שנאספו לאורך השנים. זה לא קרה מעולם. אנו חשים חובה מוסרית לחשוף את האמת. האמת היא כלל מה שמצוי לנגד עינינו".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "הפרשה הזו מסמלת עבור דורות רבים סמל לאפליה וגזענות. זה פצע פתוח והגיע הזמן לחשוף את החומרים. פניתי לראש הממשלה והוא נענה בחיוב. גם עם חשיפת החומרים לא ייענו כל התשובות, אבל אי אפשר יהיה לענות על התשובות בלי החשיפה".

העובדה כי חומרי ועדת כהן-קדמי נותרו חסויים ברובם מכח הדין עוררה תהיות בנוגע למניעים שביסוד חסיון זה. לכן ביוני האחרון מינה רה"מ נתניהו את השר צחי הנגבי לבחון מחדש את ההוראות בנוגע לעיון החומרים. לאחר עבודה מאומצת בחודשים ספורים, בשיתוף ארכיון המדינה ומשרד המשפטים, הגיש בחודש שעבר השר הנגבי בישיבת הממשלה את עמדתו, כי יש לחשוף ולפרסם את המסמכים בהתאם לעקרונות החשיפה שמפורטים בהצעת ההחלטה, וההחלטה עברה פה אחד.

היקף החומר שנפתח מכיל מאות אלפי עמודים. כל החומר נסרק, נבדק, קוטלג, ויעלה לאתר האינטרנט של ארכיון המדינה, כשהוא מלווה בכלי חיפוש ידידותיים.